politika

Další facka Bruselu. Lavrov: “Ponížili jste se sami už dávno! Rusko bude rozvíjet vztahy nikoli s Bruselem, ale s jednotlivými zeměmi EU“

Lavrov oznámil zničení všech mechanismů spolupráce ze strany Evropské unie:

Rusko neopustí Evropu, ale bude rozvíjet vztahy nikoli s Bruselem, ale s jednotlivými zeměmi EU, protože byly zničeny všechny mechanismy spolupráce s EU.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov objasnil své prohlášení o možném přerušení vztahů mezi Moskvou a Evropskou unií.

Nezaměňujte Evropskou unii s Evropou. Evropu neopouštíme. V Evropě máme mnoho přátel, mnoho podobně smýšlejících lidí. Budeme s nimi nadále rozvíjet oboustranně výhodné vztahy,“ uvedl v pondělí Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Petrohradě v návaznosti na jednání se svým finským protějškem Pekkou Haavisto (vysíláno na webu ministerstva zahraničí Ruské federace https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4574102).

“Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku J. Borrell k nám přijel 5. února. Po svém návratu učinil řadu prohlášení, že Rusko „nesplnilo očekávání, nestalo se moderní demokracií a rychle se vzdaluje Evropě“. To znamená, že to znělo, jako by Rusko bylo prostě beznadějné. 

V zásadě každý, kdo se více či méně zajímá o situaci v Evropě, již dlouho věděl, že tato propast trvá již mnoho let. Evropská unie trvale narušuje vztahy.

Vztahy s Evropskou unií jako organizací byly zničeny již v roce 2014 z iniciativy Bruselu, uvedl Lavrov.

Tímto bodem obratu byl rok 2014, kdy na Ukrajině došlo k státnímu převratu a Evropská unie jako celek ukázala bezmocnost ve vztahu k dohodě dosažené mezi vládou a opozicí,“ připomněl ministr dlouholetý nárok ruské strany na partnery EU.

“Na Ukrajině proběhl státní převrat a Evropská unie prokázala svou bezmocnost ve vztahu k dohodě, které bylo dosaženo v předvečer převratu mezi vládou a opozicí. 

Ale vždyť pod tu dohodu se podepsaly Německo, Francie a Polsko. 

Opozice poplivala jak tyto podpisy, tak názor Evropské unie, že je nutné tuto dohodu splnit. 

Tehdy skutečně došlo k ponížení Evropské unie. 

Další vývoj událostí je dobře znám. Evropská unie jako celek lhostejně sledovala útoky, kterým byli okamžitě vystaveni obyvatelé Krymu a občané na východě Ukrajiny ze strany ultraradikálů a neonacistů, kteří se dostali k moci, a Evropská unie se rozhodla svrhnout vinu za to, co se děje na Ruskou federaci”.

Tehdy došlo ke skutečnému ponížení Evropské unie ,” řekl Lavrov.

Poté „EU zničila bez výjimky všechny mechanizmy,“ řekl ministr.

Zejména pravidelné vrcholné schůzky na nejvyšší úrovni, setkání členů ruské vlády s evropskými komisaři a předsedou Evropské komise, více než 20 odvětvových dialogů a každoroční setkání ruského ministra zahraničních věcí s vysokým představitelem Evropská unie pro zahraniční věci také byla zmrazena.”

To vše je zničeno, a ne námi.”, – shrnul Lavrov.

Přežily pouze sporadické kontakty, včetně diskuse o mezinárodních otázkách, jako je situace v Sýrii a íránský jaderný program, nebo zásobování”.

Za těchto podmínek musí být Moskva připravena na jakýkoli rozvoj vztahů a volba vektoru rozvoje je na Evropské unii, uvedl Lavrov.

https://bit.ly/3b3szXW

sdíletj na