Krize UKRAJINApolitika

Daily Reckoning: Je čas podívat se na Ukrajinu reálně

JAMES RICKARDS

Válka na Ukrajině zůstává nejdůležitějším příběhem dnešního světa.

Nevěřte neustálé propagandě americké vlády a mediální propagandě o Ukrajině. Ukrajina válku nevyhrává; těžce prohrávají.

Ale počkat, nemluvily zprávy v posledních měsících o ukrajinských úspěších, zatímco Rusko ustupuje a utrpí těžkou porážku? To je mainstreamový, proukrajinský narativ. 

Tady je realita:

K většině ukrajinských zisků došlo v lehce bráněných pozicích, které Rusové rychle opustili, protože nestálo za to bojovat o jejich obranu.

Tyto ruské jednotky (ve skutečnosti donbaské milice) dostaly rozkaz ustoupit do opevněných ruských linií, zatímco ukrajinské síly spěchající zaplnit vzniklou prázdnotu byly zničeny ruským dělostřeleckým bombardováním.

Většina lidí si válku představuje jako dobývání území. Pokud ztratíte území, musí to znamenat, že prohráváte válku. Ale není to vždy tak jednoduché.

Ruská strategie

Rusové ochotně postoupí území, aby mohli později znovu bojovat za příznivějších okolností. Jednoduše si to vezmou zpět, když jim podmínky vyhovují. Nejde jim primárně o území jako takové. Hlavním cílem Ruska je rozdrtit a zničit ukrajinské ozbrojené síly.

A pokud se Ukrajinci chtějí dál vrhat proti ruským pozicím, aby získali zpět zemi a demonstrovali další propagandistický kousek, Rusové jsou v pohodě.  Jednoduše rozdrtí útočící síly těžkou dělostřeleckou palbou (dělostřelectvo zabije ve válce mnohem více lidí než kulky nebo bomby).

A navzdory tvrzením ukrajinské vlády, nejlepší zpravodajské služby tvrdí, že Rusko má v současnosti poměr obětí 8–10:1. Jinými slovy, Rusko způsobuje Ukrajině 8–10 obětí za každou oběť, kterou utrpí.

A takový poměr není pro Ukrajinu udržitelný.

Rusko se připravuje

Mezitím Rusko posílilo své pozice o 300 000 nebo více nových vojáků (asi 30 divizí), kteří jsou odpočatí a zásobení. To je navíc k počtu vojáků, kteří už jsou na Ukrajině.

Důkazy naznačují, že je podporuje nejméně 1 500 tanků, 5 000 bojových obrněných vozidel, 1 000 raketových dělostřeleckých systémů, stovky letadel a vrtulníků, plus tisíce taktických balistických střel, řízených střel a dronů.

Vše přitom nasvědčuje tomu, že Rusko mění strategii.

Počátek ruské invaze byl nedomyšlený a probíhal po etapách. Na rozdíl od mainstreamového mínění a všeobecného přesvědčení Putin nikdy neměl v úmyslu dobýt Kyjev a okupovat Ukrajinu. Invazní síla byla příliš malá, aby dosáhla těchto cílů.

Také v rozporu s názorem hlavního proudu se Putin nezaměřil na civilní obyvatelstvo Ukrajiny. Chtěl se v co největší míře vyhnout civilním obětem. Samozřejmě byly zasaženy některé civilní cíle, ale to se ve válce nevyhnutelně stává.

Putin místo toho věřil, že „speciální vojenská operace“ ukáže Kyjevu a Washingtonu, že Rusko to myslí vážně s prosazováním svých červených čar na Ukrajině, že je připraveno použít sílu. Myslel si, že demonstrace síly je přivede k jednacímu stolu. Ale přepočítal se. Místo aby Kyjev a Washington zasedly k jednacímu stolu, rozhodly se Ukrajinu agresivně bránit. Nepřipravené ruské síly byly v mnoha případech zatlačeny a poraženy.

„Tentokrát to Rusko myslí vážně“

Nyní ale Rusko sundává rukavice. Již zahájilo masivní, trvalé útoky na ukrajinskou infrastrukturu, včetně rozvodné sítě a energetických uzlů. Jeho armáda se také přeskupuje a připravuje se na masivní protiofenzívy.

Nebude opakovat chyby, jako při loňských únorových neplánovaných útocích. Rusko to tentokrát myslí vážně.

Už nemá zájem přivést Ukrajinu k jednacímu stolu. Místo toho se zaměřuje na zničení ukrajinských vojenských sil a vynucení urovnání konfliktu podle svých podmínek.

Brzy začne velká zimní ofenzíva, pravděpodobně až bude země na jihu Ukrajiny zcela zmrzlá. Úspěšná protiofenzíva upevní ruskou kontrolu nad Donbasem (srdce ukrajinského průmyslu a přírodních zdrojů), poskytne Rusku kontrolu nad Záporožím (největší jaderná elektrárna v Evropě) a možná bude zahrnovat dobytí Oděsy, nejdůležitějšího ukrajinského černomořského přístavu.

Náklady na údržbu zbytku Ukrajiny od Kyjeva po Lvov budou strašlivé, včetně téměř úplné degradace její kapacity na výrobu elektřiny, dopravních linek a dodávek potravin. Dodávky zbraní z USA a Spojeného království nebudou příliš důležité, protože jsou příliš malé, přichází příliš pozdě a Ukrajinci jsou stěží vycvičeni k jejich použití.

Ale tyto vyhlídky nemají vůbec žádný dopad na protiruské válečné jestřáby, jak demokraty, tak republikány, kteří jsou odhodláni prodloužit válku za každou cenu – i kdyby to znamenalo bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince.

Skvělá záležitost pro vojensko-průmyslový komplex

Zdá se, že zhruba každý týden USA ohlašují nový mnohamiliardový balíček pomoci pro Ukrajinu. Tyto balíčky pomoci spadají do dvou kategorií: Některé jsou jednoduchými finančními převody, které mají oligarchům na Ukrajině poskytnout finanční prostředky na udržení jejich vlády.

Další se skládají ze zbraní včetně dronů, protiraketových baterií jako Patriot, dělostřelectva a nejnověji bylo oznámeno, že USA by mohly Ukrajině dodat bojová vozidla Bradley nebo BFV.

Celková výše takovéto pomoci Ukrajině, včetně 1,7 bilionu dolarů, které schválil americký Kongres před dvěma týdny, se nyní blíží 100 miliardám dolarů.

Pokud jde o zbraně, z hlediska pomoci Ukrajině je toho mnohem méně, než se na první pohled zdá. Zdá se, že Ukrajina získává miliardy dolarů na vybavení, ale ve skutečnosti Ukrajina získává zásoby z amerických skladů.

To, co se ve skutečnosti děje, je, že USA vyhazují staré nebo zastaralé systémy na Ukrajinu (původní BFV bylo vyrobeno v roce 1981, před více než čtyřiceti lety) a poté využívají prostředky k objednání nových zbraní pro sebe.

Mezitím USA pravděpodobně pošlou Ukrajině starší verzi systému protivzdušné obrany Patriot – a k tomu pouze jednu baterii skládající se z osmi odpalovacích zařízení raket. Zdá se, že to není ta změna hry, kterou mnozí mají na mysli. Rusové tento systém jednoduše potlačí a následně deaktivují. Asi dlouho nevydrží.

Skutečnými vítězi těchto přesunů zbraní budou američtí dodavatelé obrany jako Raytheon, Lockheed Martin a Northrop Grumman, kteří získávají peníze na vybudování nových pokročilých systémů pro USA.

Skutečnými poraženými bude ukrajinský lid, který bude i nadále zbytečně umírat, pokud nedojde k vyjednanému urovnání, které by uznávalo realitu na místě.

Kolik západní vojenské pomoci se ve skutečnosti dostává na bojiště?

Aby byl tento humbuk ještě absurdnější, mnoho zařízení, které se dostane na Ukrajinu, Rusko rychle vyhodí do vzduchu.

Rusko má velmi dobré zpravodajské informace o tom, kde se tyto zbraňové systémy nacházejí, jakmile se na Ukrajinu dostanou. Pomocí globálního satelitního snímkování, laserového navádění a kombinace dronů a řízených střel se Putinovi podařilo zabránit těmto zbraním dostat se na bojiště nebo je zničit, pokud se tam dostanou.

Ale USA už utratily tolik peněz na Ukrajinu a tak silně se zavázaly k úplné porážce Ruska, že by ruské vítězství znamenalo další strategickou porážku pro USA, které se stále ještě nevzpamatovaly z debaklu v Afghánistánu.

V ohrožení je to, co zbývá z důvěryhodnosti USA.

Balancování na hraně války

Co se stane, když Rusko přivede Ukrajinu na pokraj porážky? Rozhodí Biden a jeho silně protiruská administrativa jednoduše ruce a připustí vítězství Rusku? 

Soudě podle jejich maximalistické rétoriky a oddanosti ukrajinskému vítězství se to zdá nepravděpodobné.

Biden nejevil žádné známky ústupu a nedávno prohlásil, že bude Ukrajině dodávat zbraně, dokud to bude potřeba. 

Na druhou stranu Putin také neustoupí a zdá se, že je odhodlán zabezpečit celé černomořské pobřeží Ukrajiny, včetně klíčového přístavu Oděsa.

Velké nebezpečí by mohlo nastat, pokud by USA pošetile pokračovaly v eskalaci až do hořkého konce, aby odvrátily ukrajinskou porážku. Nepředpokládám, že se tak stane, ale situace se může vyhrotit a eskalovat natolik, že ze zoufalství dojde k použití taktických jaderných zbraní. Od tohoto okamžiku je k širšímu použití strategických jaderných zbraní jeden krátký krok.

Znovu opakuji, že nepředpokládám, že se to stane. Ale je to velmi reálná možnost založená na logice eskalace a zdá se, že my jako náměsíční jdeme do jaderné konfrontace, pokud se neprobudíme.

Probudíme se?

Pro Pokec24 přeložila Janinna

Time to Get Real About Ukraine – Daily Reckoning

https://bit.ly/3Ct8okL

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
21. 1. 2023 09:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tahle má vypadat analýza člověka, který toho v podstatě ví to co my.
Všímá si detailů, zná správně historii a je realistický. Je to jeho názor, ale nevydává jej za “modlu a fakt”. Pokud by někdo měl číst nějaké informace o tomto konfliktu, měl by zahrnout i toto. Přitom používá “jednoduchou” logiku a to bez “krutých” obratů myšlení.
Ke každému detailu lze dodat prakticky celou historii jak to opravdu bylo.
Opravdovým poraženým, kromě jiných, však bude i americký prostý lid.
A přitom je autor i editorem časopisů Strategic Intelligence, Project Prophesy, Crash Speculator a Gold Speculator. Je americký právník, ekonom a investiční bankéř. Byl hlavním vyjednavačem při záchraně společnosti Long-Term Capital Management L.P. (LTCM) americkým Federálním rezervním systémem v roce 1998. Mezi jeho klienty patří institucionální investoři a vládní ředitelství.
O jeho práci pravidelně informují Financial Times, Evening Standard, New York Times, The Telegraph a Washington Post a je častým hostem BBC, irského národního rozhlasu RTE, CNN, NPR, CSPAN, CNBC, Bloomberg, Fox a The Wall Street Journal. Přispíval jako poradce pro kapitálové trhy v americké zpravodajské komunitě a v Úřadu ministra obrany v Pentagonu. Svědčil také před Sněmovnou reprezentantů USA o finanční krizi z roku 2008.
Takže žádné ořezávátko, nebo “konspirační, alternativní “teoretik. Tohle dokazuje to, co říkám strašně dlouho, že všude jsou skutečně nteligentní lidé a všude jsou také hlupáci.

Autor
21. 1. 2023 09:35
Odpovědět  Peter 008

Pokud mohu na něco upozornit redakci webu, pak je to článek ze stejného zdroje, kde se píše o chystaném návrhu zákazu využívání plynu v USA!! JInak je to opět ukázka inteligentního přístupu k záležitosti a ukazuje na skutečné reálie v USA. Přimlouvám se za překlad a zvěřejnění. Děkuji za případné “kladné vyřízení”. 🙂
Proč? Protože analýzy jsou dobrá věc, inteligentní ještě více a navíc když se ukazují skutečné podstaty procesů, které u nás zná málokdo … je to mnohem více než sedm dalších analýz, s prominutím, “jen” známých lidí na jedno téma.
https://dailyreckoning.com/biden-bucks-and-gas-stoves/

Takže v USA může nastat zcela klidně situace, kdy si vyhodí do vzduchu vlastní plynovody a svedou to třeba _ na Rusko, Čínu, Írán, Turecko, nebo se budou “mstít” Arabové … kdo ví, čemu se možná budeme smát …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
21. 1. 2023 09:42
Odpovědět  Peter 008

Dík za odkaz.

Pavel z Moravy
21. 1. 2023 11:02

To už je známo delší dobu, i Británie to chystá. Prostě debilizace zde jede na plné obrátky. Ale když jsou otroci v klidu, co s nimi. Co s tím máme dělat my staří páprdové. Já už ani nevěřícně nekroutím hlavou. Holt sajrajt, co do svých ovcí napíchali zabral. A vím o lidech, kteří to do nás chtěli narvat povinně. Ještě, že nejsem příbuzný těch individuí, musel bych se fakt nechat raději sám utratit.

21. 1. 2023 09:35
Ohodnotit příspěvek :
     

To se mi líbí, kterak kdekdo ví, kde udělal Gosudar chybu a co tím či oním myslel a co má v plánu. Přitom by bohatě stačilo uvědomit si v plném dosahu co zaznělo v jeho Mnichovském projevu r. 2007 a kdyby i to bylo málo, tak si k tomu přidat bezpečnostní ultimátum RF předložené kolektivní žumpě v prosinci 2021.
Kdy těm všem analytikům docvakne, co mě, blbýmu zedníkovi, je jasné už od od 24.2.2022? Že dokud se kolektivní hajzl… čo to tárám.. záchod… ééé západ, nestáhne ze svých NATOpozic z r. 1997, nic a nikdo Rusko v její misi, jíž je dokončení Velké vlastenecké války, nezastavi – a to včetně hrozby atomválky?! A že Putin a spol. si, na rozdíl od kolektivní NATOžumpy, z huby sr-áč nedělají?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
21. 1. 2023 09:52

Vidím, že také chápete naplno onu “krásně falešnou” tolerantnost!
Podobné “opisy” jednoho slůvka mne občas “nutí a vedou” k tzomu, že si z toho dělám srandu. Ovšem málokdo to chápe, inu jsme přece tolerantní … 🙂 🙂

Autor
21. 1. 2023 09:57
Odpovědět  Peter 008

Nešel mi dodat obrázek, tak to zkouším znova a znova:

1559896385_015l.jpg
21. 1. 2023 14:37
Odpovědět  Peter 008

🙂

Gales
21. 1. 2023 10:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestřábi se snaží,pomocí války na Ukrajině, Rusko oslabit. Proto mají radost z každého dne války.Rusko má dobrou taktiku když vydrží ,,úsilí” Evropy a Ameriky o jeho zničení.Asi bude pro Rusko nevyhnutelné obsadit i další část Ukrajiny a donutit její vedení k jednání.Možná bude nutné vyhlásit nad Ukrajinou dočasnou správu.Což by bylo.po porážce fašistů,asi nejlepším řešením.