Daily Express: Svět v pohotovosti, Čína a Rusko posílají mrazivé varování

Rusko a Čína jsou „vyvrhelové“, takže je velmi pravděpodobné, že brzy vytvoří alianci, čímž vyvolají nové napětí se Západem, tvrdí někteří analytici. Moskva a Peking přitom opakovaně prohlásily, že žádné takové plány nemají. 

JOE BARNES, Bruselský korespondent

Daily Express, Velká Británie

Analytici se domnívají, že tyto dva nepoctivé státy jsou půl kroku od vzájemného sdílení telekomunikačních systémů, aby posílily svoji strategickou přítomnost. Moskva a Peking provádějí cvičení s více než 10 000 vojáky v západní oblasti Ningxie. Obě ministerstva obrany uvádějí, že důraz je kladen na včasné varování a průzkum, elektronické válčení a společné útoky.

Udává se, že experti operaci pečlivě sledují kvůli nedávným kontaktům mezi Čínou a Ruskem s Talibanem. Stalo se to poté, co USA a další západní síly začaly stahovat vojáky z Afghánistánu a válkou zničená země se ponořila do nekonečného chaosu.

Moskva a Peking jsou sledovány kvůli důkazům, že koordinují mise a provádějí společné operace.

Roderick Lee, ředitel výzkumu Čínského institutu pro letecký průmysl na Air University (China Aerospace Studies Institute), řekl pro Financial Times:

„Je to vůbec poprvé, co Číňané umožnili Rusům účastnit se jejich cvičení a zasvěcují je. Specializovaná dvoustranná cvičení jsou často zaměřena spíše na rozvoj vztahů než na skutečné bojové schopnosti”.

Michail Barabanov, vedoucí vědecký pracovník Moskevského centra pro analýzu strategií a technologií, označil rozhodnutí Ruska zúčastnit se cvičení za „bezpochyby krokem k prohloubení interakce a vojenské spolupráce“.

Dodal: „Vypadá to, že se tato spolupráce prohloubí dříve, než se očekávalo a zahrne všechny nové strategie obou stran.“

Přestože vztah mezi Moskvou a Pekingem není formální, odborníci se domnívají, že jejich vojenské síly mohou začít vytvářet společné velitelské struktury pro zlepšení spolupráce.

„Trochu pochybuji, když říkají, že to není aliance”, připustil Lee. „Pokud je uvidíme operovat bok po boku, společnou akci nebo že si budou vyměňovat určité informace a komunikaci, znamenalo by to určitou kompatibilitu v konfliktu nebo krizi.“

Čínská vojenská média informovala, že ruským vojákům bude poprvé umožněn přístup do pekingského arzenálu obrněných vozidel.

“Otázkou je, zda v tomto ohledu poskytnou Rusům přístup k řadě informačních systémů,” dodal Lee.  “Rusové mohou dát Číně částečný přístup ke svým vesmírným aktivům nebo komunikacím. Myslím, že se ubírají tímto směrem.“

Čínská a ruská vojenská cvičení začala v roce 2005, ale spojila se pouze v každoročním cvičení mírových misí v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci, tradičně zaměřeného na boj s povstalci ve střední Asii. Od roku 2012 ale Moskva a Peking pořádají pravidelná námořní cvičení. A od roku 2018 se Čínská lidová osvobozenecká armáda zúčastnila tří každoročních strategických cvičení Ruska.

Očekává se však, že Čína se nadcházejícího největšího cvičení nezúčastní, – podle odborníků, aby nevzbudila obavy NATO. Richard Weit, ředitel Centra politicko-vojenské analýzy institutu Hudson, řekl:

„Čína se chytře vyhnula odpovědi na otázku o tom, zda přesune svá pozemní vojska přímo k východním hranicím NATO, protože účast na ruských cvičeních nahradila cvičením v Číně.“

https://bit.ly/3xJZudn

sdíletj na

4.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
13. 8. 2021 09:48

Pánové zápaďáci ,teď už máte co jste si tak “ vroucně přáli “ z toho důvodu přece není třeba plakat . Jak říkal klasik : Pláčete sice dobře ,ale na špatném hrobě

Editor
13. 8. 2021 20:20
Odpovědět  BB Rad

Ono je to občas ne na špatném hrobě, ale na jiném hřbitově v jiném městě!

BB Rad
13. 8. 2021 21:50
Odpovědět  scipio

Myšlenka byla na hrobě USoberst tzv. demokracie. Rozpadá se to pod přímým dohledem těch jejich mocipánů i když to píše někdo jiný -bez vyjímky. Jako nepřítel jsou ok ,ale jako přátelé – devastující – viz UK . Je až k neuvěření co provádí UK po Brexitu . Ostuda

Drak
13. 8. 2021 17:03

Rusko a Čína děljí jen to, co tzv. západní státy udělaly už dávno. Prostě se postavily proti zločinnému a zločineckému NATO podobným organizacím, zaměřeným proti nim. Každá akce vyvolává dříve, nebo později reakci.

Nofran
13. 8. 2021 17:28

Výborně!!!!! Všechno je práce kovbojovů z Coloráda…A nyní se díví proč je Rusko a Čína zařízne, když někoho napadnou…Na světě je víc inteligentnějších lidí,než ten batalion z Nata…

Dany
13. 8. 2021 18:09

NATO a USA provokují, kde mohou. Tak co se diví, že se proti nim vytvoří jiné uskupení?