Cumhuriyet: Blízkovýchodní jaro

Cumhuriyet: Slábnoucí vliv USA v arabském světě předznamenává „jaro na Blízkém východě“.

Na Blízkém východě už nejsou USA, ale je tu Rusko a Čína, píše Cumhuriyet. Washington přinesl jen vražedné „arabské jaro“, ale díky mírovým iniciativám Moskvy a Pekingu nastává období skutečného probuzení a rozkvětu jižních zemí, domnívá se autor článku Mehmet Ali Güller.

Rok 2023 se s největší pravděpodobností zapíše do dějin Blízkého východu (západní Asie) jako rok normalizace. Efekt oslabení Západu v čele se Spojenými státy se formuje a rozvíjí se v podobě jarní nálady. Rýsuje se následující obrázek.

Vítr z Astany

1) V Moskvě se setkali náměstek tureckého ministra zahraničí Burak Akçapar, náměstek syrského ministra zahraničí Eymen Susan, náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov a poradce íránského ministerstva zahraničí Ali Asgar Hacı.

Samozřejmě to nebyla jednoduchá jednání, diskutovalo se o vážných problémech, ale vítr z „Astany“ zvěstuje jaro. Platforma Astana vytvořená Tureckem, Íránem a Ruskem, k nimž přibyla Sýrie a následně Čína, která se chce stát pozorovatelským členem, se může proměnit v v Astanský kvintet.

Mír mezi Íránem a Perským zálivem

2) Poté, co se Saúdská Arábie a Írán 10. března rozhodly, při zprostředkování Číny, obnovit diplomatické vztahy, setkávají se ministři zahraničí obou zemí znovu v Číně.

Saúdsko-íránský mír bude mít léčivý účinek a může vyřešit řadu problémů, od problému Jemenu po problém Libanonu a Palestiny, od bezpečnostní architektury Perského zálivu až po spolupráci výrobců energie.

3) Írán po sedmileté přestávce jmenoval Rızu Amiri’ velvyslancem ve Spojených arabských emirátech (SAE).

4) Íránský velvyslanec Ali Nacefi, irácký velvyslanec Kays al Amiri, syrský velvyslanec Idris Maya a saúdskoarabský velvyslanec Abdullah bin Saud al Anazi se sešli v Ománu a diskutovali o vztazích mezi zeměmi a o regionálních otázkách.

Sýrie se vrací do Ligy arabských států

5) Syrský ministr zahraničí Faysal Mikdad po 12 letech navštívil Káhiru a setkal se s egyptským ministrem zahraničí Samihem Şukrim.

6) Bylo oznámeno, že tuniský prezident Kays Said’ pověřil tuniského ministra zahraničí Nebila Ammara, aby zahájil oficiální proces jmenování velvyslance v Sýrii.

7) Alžírský prezident Abdülmecit Tebbun měl telefonický rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

8) Uvádí se, že Bašár al-Asad bude pozván na zasedání Arabské ligy, které se bude konat 19. května v Saúdské Arábii. Říká se, že „Sýrie se vrací do Ligy arabských států“, ale ve skutečnosti se Liga arabských států vrací do Sýrie.

Neexistují USA, je Čína a Rusko

Jaké závěry bychom tedy měli z tohoto obrázku normalizace vyvodit a jak bychom jej měli interpretovat?

1) Ve výše uvedených osmi případech nejsou USA, ale Čína a Rusko. Můžeme to interpretovat i takto:  Jak se váha USA na Blízkém východě snižuje, problémy na Blízkém východě se řeší, na Blízký východ přichází skutečné jaro…

2) Zatímco USA budují své vztahy se zeměmi Blízkého východu na základě invazí a krizí a pro své vlastní zájmy, Čína a Rusko budují vztahy na základě míru a normalizace.

3) Zatímco USA staví jednu polovinu Blízkého východu a proti druhé polovině, Čína a Rusko se snaží rozvíjet dobré vztahy se všemi zeměmi Blízkého východu. Například Čína a Rusko spolupracují jak s Íránem, tak s Izraelem.

4) Oslabení hegemonie USA poskytlo zemím Blízkého východu multilateralismus a otevřelo jim prostor pro manévrování. Země regionu začínají tuto novou situaci vyhodnocovat, využívat k regulaci vztahů a hledají způsob, jak se společně rozvíjet.

5) Regionální organizace jako Liga arabských států a Rada pro spolupráci v Zálivu, paralyzované intervencemi USA, mají šanci znovu získat svůj vliv.

Stručně řečeno, vzniká nový svět a země Blízkého východu (západní Asie) zaujímají v tomto světě své právoplatné místo…

Mehmet Ali Güller

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/ortadogu-bahari-2068604

sdíletj na

3.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
21. 4. 2023 08:45

“Stručně řečeno, vzniká nový svět a země Blízkého východu (západní Asie) zaujímají v tomto světě své právoplatné místo…”
Dovolím si doplnit: …zatímco USA, spolu s Evropskou unií, své zasloužené místo mimo tento svět.”

aamater
21. 4. 2023 09:22

Tak veru. Svet sa mení. A mení sa vďaka RF!!! Tá ukázala svetu, že spolupráca je vždy lepšia ako vojenské zastrašovanie. BRICS má za úlohu prilákať ku sebe čo najviac štátov. A tieto štáty musia byť v súlade z pravidlami BRICS!!! To znamená, žiadne vojny, žiadne nezhody, ktoré by viedli k vojne. Iba mierová spolupráca na vzájomnom rešpekte a vzájomnej úcte. Obchodovanie za národnú menu ako rovný z rovným. Už žiadne výpalné ako si ich bral darebácky štát USA!!! A samozrejme finančné prostriedky musia byť kryté zlatom a inými drahými kovmi. Už žiadne bezcenné papieriky ktoré neboli ničím kryté. US$ jednoducho skončil!!!