politika

Cumhuriyet: 500 let trvající západní hegemonie končí, nahrazuje ji BRICS

Ve světě končí období západní hegemonie, které trvá posledních pět století a na scénu vstupují členské země BRICS. K tomuto závěru dospěl Hasan Erel, novinář tureckého deníku Cumhuriyet.

Podle jeho názoru arogantní a agresivní Západ zastarává, vedení přechází na země Eurasie.  Poznamenává, že evropské státy a Spojené státy, které se posledních 500 let chovaly jako světoví hegemoni, ztrácejí své vedoucí pozice. 

„Namísto G20 a G7 vstupují na scénu země BRICS, které představují 41 procent světové populace,“ poznamenal ve svém článku.

Erel věří, že hlavním trendem nového světového řádu se stává proces dedolarizace. Země BRICS označil za koalici sil, která postupně upouští od používání amerického dolaru v mezinárodních platbách ve prospěch používání národních měn. Autor zdůraznil, že k tomuto procesu by se mohly brzy připojit státy Afriky, Latinské a Střední Ameriky a také západní Asie.

Jako příklad je uváděna Saúdská Arábie, která již přešla na placení za dodávky ropy v čínských jüanech.

„Lví podíl zboží na světovém trhu je již mimo zónu vlivu Západu. V tom je jeho izolace” uzavřel.

Na konci článku Erel předpovídá, že v budoucnu se BRICS nevyhnutelně změní na BRICS+, protože do svazu vstoupí Alžírsko, Argentina, Egypt, Indonésie, Írán, Kazachstán, Nigérie, Nikaragua, Senegal, Saúdská Arábie a Turecko.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3UVHdq1

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
22. 11. 2022 04:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Pryč s Amerikou.

22. 11. 2022 05:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle https://www.silkroadbriefing.com/news/2022/11/09/the-new-candidate-countries-for-brics-expansion/ by to mělo vypadat brzy takto:

BRICS+.jpg
Aleš
22. 11. 2022 07:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrá zpráva.

Gales
22. 11. 2022 10:22
Ohodnotit příspěvek :
     

EU vstoupí jako poslední.Vyhládlá a bez energií bude o vstup žebrat.Díky vládní idioti za vaši péči.Ale už táhněte ke všem čertům.

Pavel z Moravy
22. 11. 2022 11:42
Odpovědět  Gales

Sami nepotáhnou, k tomu by je musel donutit lid. Ví ale vůbec tento lid co chce. 90 % lidí spí a nepoužívá svůj mozek. Jestli je 5% vládců a sluhů, jak může 5% myslících a probuzených vzbudit těch 90 %? To je totiž nadlidský úkol. Ti lidé mají totiž z toho konzumu úplně vytuněné mozečky a navíc většině chybí důstojnost. Tipněte si- kolik z nich bude raději otročit na grázly na kolenou, než by měli padnout a zemřít ve stoje jako důstojní lidé? Odhad nechám na vás.

Autor
22. 11. 2022 13:23
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nejdůležitější z toho, co jste napsal je – ztráta důstojnosti. V tomto máte opravdu a je to přesné a jedním slovem.

1501406108.jpg
Zmatený
22. 11. 2022 14:21
Odpovědět  Pavel z Moravy

Asi takto to vidím…

vztah-elit-k-obcanum.jpg
Autor
22. 11. 2022 13:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Vzpomněl jsem si na to, podle některých vyjádření politiků a historiků odtamtud, jak se v USA část “elit” již dlouho rozčiluje nad tím, že když každé impérium ruchne, tak proč ne Rusko.
Vždycky jsem si zadával otázku, proč by třeba právě USA, Anglie měly být výjimkou. Co když Rusko se vždy obnoví ve stále nových a nových podobách na stejném základě, čímž mu sami nepřátelé prodlužují a obnovují “startovní čas”.
A samotný západ sice měnil svoje formy, názvy, ale neměnil podstatu, neměnil skurtečné pozadí toho všeho. “Náš” západ musí zemřít, aby si lidstvo mohlo oddechnout a vrhnout se do skutečné práce a ke skutečnému hledání poslání lidstva. Se zápúadem v současné pdoobě se to nikdy nepodaří.
Navíc si to západ zařizuje vlastní rukou.