politika

Co říkají Arabové: “Konec západní hegemonie je nevyhnutelný”

Redakce Al-Khaleej (SAE), 22. 7. 2022:

Někteří filozofové a spisovatelé, jako je Francis Fukuyama, vydávají svá přání nebo politické přesvědčení za pravdu; mluví o imperativech, jako by byly nevyhnutelnou realitou.

Ve své knize Konec dějin a poslední člověk, vydané v roce 1989, Fukuyama formuloval řadu postulátů o konci historické éry a začátku nové, přičemž jako konečný vzorec pro lidstvo stanovil nevyhnutelnost vítězství liberální demokracie – tedy hlásání konečného vítězství kapitalismu nad jinými lidskými idejemi v době, kdy se svět ještě nacházel uprostřed bitvy o změnu, jejíž obrysy ještě nebyly definovány.

Fukuyama vycházel z rozpadu Sovětského svazu, aby zdůvodnil svůj postoj popsal začátek závěrečné historické fáze, která zakotvuje konec komunismu a vítězství kapitalismu v čele se Spojenými státy, které navždy převzaly vedení světa.

Fukuyama nepochopil, že pohyb dějin se nezastavuje a že vítězství myšlenky v určité fázi neznamená její konečné vítězství. Historie je neustálé vzestupy a pády a jeho vysvětlení rozpadu SSSR je čirou nadsázkou. 

To, co se dnes děje ve světě z hlediska válek, konfliktů a konkurence, je známkou nové historické etapy, která zcela odporuje tomu, co postuloval Fukuyama.

V této fázi se vytvoří nový mezinárodní řád, kterému nebudou dominovat Spojené státy.

Existují další mocnosti, které postupují vpřed a dosahují velkých pokroků v ekonomice, politice a vědě, mají vojenské schopnosti a soutěží o vedoucí role v novém řádu. Jde o Čínu, Rusko, Indii, Brazílii a další. Válka na Ukrajině a zuřící konflikt mezi Čínou a Spojenými státy jsou jen projevy nového světového řádu, který se USA snaží oddálit jen proto, že ztratily svou absolutní moc: začala fáze úpadku potvrzená všemi údaji posledních let.

Pokud bývalý britský premiér Tony Blair, oddaný zastánce Spojených států a jejich hegemonie, také mluví o konci této hegemonie ve světle toho, že se Čína v partnerství s Ruskem stala supervelmocí, je to jasné uznání změny na globální scéně a že “konec dějin” podle Fukuyamy je absolutně špatný koncept. Blair uznává, že „jsme svědky konce západní politické a ekonomické hegemonie, že svět se stane přinejmenším bipolárním nebo multipolárním a že největší politická změna přijde z Číny, nikoli z Ruska“.

Svět se nachází ve fázi skutečné transformace, směřuje k multipolárnímu systému prostřednictvím vytvoření nové rovnováhy moci a rolí, což může chvíli trvat, protože pro Spojené státy není snadné vzdát se vedení; budou vzdorovat všemi svými zbývajícími silami, ale konec západní hegemonie je nevyhnutelný.

Al-Khaleej

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3z3qC9L

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
23. 7. 2022 08:29
Ohodnotit příspěvek :
     

kdo tyto změny z politiků pochopil, kdo jednal v PSP k rozvoji našeho národa? ASI Nikdo, ČR chce kupovat 24 kusů F-35, namísto zdarma využívaných Gripenů po r. 2027, jádro stavět s Rosatomem nesmíme zákonem, zkorumpované zdravotnictví nás opíchá vakcinačními jedy, školství vychová nepotřebné absolventy, a nasranost lidí využívá vládnoucí klan k potrestání i za názory,…………vše kryje zkurvená a prohnilá justice s 5x vyššími platy,………zločinné spolčení pilířů států legislativy + justice = 5 000 grázlů zničí 10 000 000 občanů ČR!!!

Pavel
23. 7. 2022 09:08
Odpovědět  ijn

Dá se říci, že toto již není národ. Partička spolukarbaníků rozhoduje o osudu národa. Děje se přesně to, co na konci říše Římské. Tam také úzká skupina vládnoucích určovala osudy. Tato skupina navázaná na nejpokrytečtější stát a globalistickou parazitující tzv. elitu z USA, která má v plánu omezit počet lidí na planetě a sebe a své věrné vybrala za budoucí vládce ale nepochopila, že svět se již změnil. Jejich zlatá miliarda je pouze jejich sen. Dá se ale s absolutní jistotou říci, že celá ta globalistická plutokratická parta je nejcyničtější část lidstva na planetě. A USA, to je opravdu nejčernější můra naší doby.

jiří
23. 7. 2022 13:34
Odpovědět  Pavel

Jsou tři mocenská centra.
Vatikán – řídící centrum, černá šlechta, jezuité atd.
London City – finanční centrum
Washington DC – silové centrum

Ladislav
23. 7. 2022 14:41
Odpovědět  jiří

Takže tři Sarmaty!

23. 7. 2022 17:55
Odpovědět  jiří

A co BIS – centrum srandy?

me2d44
23. 7. 2022 11:52
Odpovědět  ijn

Stalo se jen to, že “klíčocinkové” v 1999 do vedení naší země uvedli “gardu” komediantů, “světských”, loudilů a podvodníků – a první polistopadový prezident Havel zbytku zabásnutých šmejdů udělil milost (těm dalším – už za ekonomické průšvihy – udělil milost Klaus). No a od roku 1989 se točíme v kruhu, nechali jsme nabourat/zbourat české zemědělství, český průmysl, českou armádu, takže máme jen expediční jednotky, tolerujeme to, že představitelé stran se veřejně objímají s landsmanschaftem, rušíme pomníky osvoboditelů, děti nám učí a vychovávají podle západních standardů. Kdy se národ probudí?

me2d44
23. 7. 2022 11:54
Odpovědět  me2d44

Jenom připomenu: o svou státnost jsme se uměli i porvat:
Ktož sú boží bojovníci
a zákona jeho,
prostež od Boha pomoci
a úfajte v něho,
že konečně vždycky s ním svítězíte.
 
Kristusť vám za škody stojí,
stokrát viec slibuje,
pakli kto proň život složí,
věčný mieti bude;
blaze každému, ktož na pravdě sende.
 
Tenť pán velíť se nebáti
záhubcí tělesných,
velíť i život složiti
pro lásku svých bližních.
 
Protož střelci, kopiníci
řádu rytieřského,
sudličníci a cepníci
lidu rozličného,
pomnětež všichni na pána štědrého!
 
Nepřátel se nelekajte,
na množstvie nehleďte,
pána svého v srdci mějte,
proň a s ním bojujte
a před nepřáteli neutiekajte!

Gales
23. 7. 2022 19:13
Odpovědět  me2d44

Hej,bratře Žižko,je zle.Ten hrad je daleko a my máme slabá děla…. Co budeme dělat???? Nic se bratři neděje,tak popojedeme blíž.

Autor
23. 7. 2022 12:29
Odpovědět  ijn

Za První republiky se říkalo mnoho o horních deseti tisících. Jak je znova vidět, zase se měli kde učit. Tam to se soudy a parlamentem bylo také hodně podobné. Zdravotnictví bylo také ne zdaleka pro každého, Jen je tenkrát nenapadlo všechny něčím opíchat, aby z toho měli zisk.

Gales
23. 7. 2022 19:08
Odpovědět  ijn

Lidové soudy by měli začít zasedat.

Albi
23. 7. 2022 09:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruský národ měl neskuteční štěstí, že se Putin objevil na scéně sice v minutě poslední, ale přesto ještě včas.
Vždycky mě zajímalo – a nikdy jsem nečetla žádné vysvětlení, kdo to tak zařídil, protože na “demokratické” zvolení (vybrání) vhodné osoby už dávno nevěřím.
Navíc než nastoupil do funkce, určitě drtivá část případných voličů ho určitě vůbec neznala.

katango
23. 7. 2022 10:14
Odpovědět  Albi

Možná se v něm jen ti, co ho vybrali, spletli. Byl takovej bezbarvej, nenápadnej. Na povrchu.

Staník
23. 7. 2022 11:30
Odpovědět  katango

Vybral si ho za minutu dvanáct Jelcin ve své asi jediné silné chvilce…

23. 7. 2022 13:33
Odpovědět  katango

Ne možná, ale skutečně. Z více pramenů.

Gales
23. 7. 2022 19:15
Odpovědět  Albi

Jakási vědma předpověděla že rusko zachrání malý muž.A Jelcinovi ho doporučil nějakej žid.

Aleš
23. 7. 2022 09:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Západ se stal liberálním fašismem. A proto je dobré, že skončí.
EU do historie a SPOLU do basy.

Autor
23. 7. 2022 12:25
Odpovědět  Aleš

To je pravda, ale smutné je, že my se s tím nejspíš povezem a budeme “v čele” samozřejmě SPOLU.
Tak mne napadlo, že na politické scéně se vlastně vytvořil další narativ, kdy lidi slovo SPOLU budou brát a používat jako urážku.

Ladislav
23. 7. 2022 14:44
Odpovědět  Aleš

Popravit a spálit mor se nesmí šířit!

Autor
23. 7. 2022 09:58
Ohodnotit příspěvek :
     

ijn
Ty letadla kupují, aby zaplatili svoji výuku na náklady USA a Německa.

Ten Fukuyama … to je prostě prodejná děvka “vědec”. A proto je to “odborník”. Ale měli by si ho přečíst hlavně ti, kteří tvrdí, že jednání dnešních “elit” západu je levičácké. Marně vždy tvrdím, že ne, že je to podle jiných not. Jenže tak ti, kteří tohle tvrdí, o tom levičáctví nebo levici, nechápou zasádní rozdíl. Tohle se dělá proti lidem. A ne pro ně.
V Rusku je podobně, jen s tím rozdílem, že vláda se snaží spolu s Putinem, něco dělat i pro obyčejné lidi. Nedělám si o Rusku velké iluze, ale tady se pro lidi nedělá prostě vůbec nic. Jen nás okrádají o sto šest.
A je hlavní chybou KSČM, kromě několika výjimek, jako je Skála, že podlehla částečně vizi liberálů. A v podobě minulého předsedy a současné zastupující předsedkyně swe výrazněji nevymezili oproti tomuto, co je proti lidem, a chtěli si hrát na jakoby “konstruktivní” opozici. To nikdy nikam nikde nevedlo. Bohužel. Jejich chyba.
Kéž by v čele našeho státu stáli takoví politici jako Orbán a spol. kteří hájí zájmy své země.

Albi
23. 7. 2022 10:23
Odpovědět  Peter

Rozmohl se nám tady takový nešvar.
Všechno FUJ je automaticky označováno jako levicové, všechno kladné jako pravicové (zatím nikde nic takového nevidět, tak asi proto).
Je to takové jednoduché, nemusí se vůbec přemýšlet a těm vládním gaunerům se to hodí.

23. 7. 2022 17:57
Odpovědět  Albi

Tak to mám blbý. Mě nadávají tu do pravého fuj, tu zas do levého. Jsem z toho volaako zmetený.

Teuton
23. 7. 2022 10:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevím, zdali to víte, ale doktorům a inženýrům, chci říct příslušníkům BIS, Bezpečnostní informační služby, se podařilo dešifrovat rádiovou komunikaci mezi norskými netopýry a senegalským kozami a zjistit, že za nedávným útokem žraloka v Egyptě stojí agenti z Vrbětic. Věřili byste něčemu takovému ?

Autor
23. 7. 2022 12:22
Odpovědět  Teuton

Zapomněl jste dodat, že komunikovali o Putinovi a na jeho rozkaz! Netopýři pomáhali s těmi z Číny ničit západ covidem, kozy se snaží něco vymyslet a hlavně prdí o sto péro. Proto je v Evropě takové horko. Věřil byste něčemu takovému? Agenti z Vrbětic, protože ti jsou teď na Ukrajině. Tam se baví neustálým vyvoláváním zmatků všech proti všem v Kyjevě a Lvově. A hlavně dávají instrukce Zelenskému, jak má křičet, aby odzbrojil západ co nejvíc. Výsledky jsou vidět, dluhy rostou, zbraně nejsou, jídlo nebude, plyn nebude, elektřina nebude.
Už se chystá delegace EU, která poleze na kolenou z Bruselu do Moskvy. Nenaruší žádné sankce, protože tam se o plazení se nic neříká. 🙂 🙂 🙂

Albi
23. 7. 2022 14:59
Odpovědět  Teuton

Pokud k tomu signaista vydá příkaz, nemalá část občanů tomu uvěří na první poslech/přečtení a to bez výhrad. 🙂

Jonas
23. 7. 2022 15:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč jsou arabské země spíš na straně Ruska: 1/ Krádeží bankovních depozit různých států a vydíráním a vojenským napadáním, inscenací převratů v zemích které se nechtěly podřídit americkému diktátu ztratily USA důvěru arabských zemí a mezi nimi i zemí bohatých na ropu
2/ podrazáctvím dřívějších spojenců a partnerů detto
3/ ropné země mají krátkodobé i dlouhodobé cíle shodné spíš s Ruskem nežli s USA. USA jim nařizují čerpat hodně, aby byl na trhu přebytek ropy a nízké ceny a ropné země potřebují zachovat pokud možno své bohatství a maximalizovat z něho zisky. A tozhodně z dlouhodobého hlediska nemají nejmenší zájem asistovat při své ekonomické sebevraždě a podporovat Green Deal a země které ho protlačují. POtřebují čím déle zachovat svůj byznys, stejně jak Rusko
4/ Rusko v Sýrii demonstrovalo, že i s malým vojenským kontingentem zvrátilo průběh války, když zachránilo Asadův režim a Sýrii před ISIL podporovanou USA a NATO, zatímco USA i s celým NATO dostaly výprask v Afghanistanu a jejich výsledky v rozvrácené Libyii a Iraku taktéž nejsou oslnivé.

Gales
23. 7. 2022 19:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Západní demokracie ryje držkou v zemi.Viz fotka.