politika

Co může stát za tím, že Rusko odmítá prodávat ropu za jakýkoli cenový strop

Realista

Vše napsané v článku je osobní názor autora a jeho vize toho, co se děje.

Zpravodajská agenda většiny západních médií byla poslední týdny plná diskusí o zavedení cenového stropu na ruskou ropu a možných důsledcích takového kroku. Cenový strop byl odsouhlasen a přijat po vzrušené debatě a diskuzi. V tomto článku se pokusím nastínit, co se děje a určit možné důsledky tohoto rozhodnutí. 

Na první pohled by limit 60 dolarů neměl mít významný dopad na příjmy z ruské ropy, i když v rozhodnutí odsouhlasené Západem je záměr upravovat cenové limity každé dva měsíce. Vedení Ruska ale podle prohlášení ministra energetiky Alexandra Novaka oznámilo, že Moskva nebude dodávat ropu zemím, které přijaly takové omezení, bez ohledu jak vysoko bude tento limit stanoven. 

Tohle není vyjádření blogera Realisty, ale Alexandra Novaka, který bez důkladného rozmyslu neřekne ani slovo. Abychom pochopili, proč k takovému rozhodnutí došlo, začnu jako vždy zpovzdálí a popíšu možnou logiku procesu.

Hegemonie USA se opírá o dva pilíře: jedná se o kontrolu nad globálním finančním systémem, kterou zajišťuje tiskárna a o vojenskou moc, která v posledních letech slábne. 

Pozornost světového společenství je upoutána na různé konflikty, které Američané podněcují v různých částech světa, ale nejkrutější a nejnebezpečnější konfrontace pro Spojené státy se odehrává v ekonomické sféře. Je to silná ekonomika založená na kontrole nad globálním finančním systémem, která umožňuje Američanům ovlivňovat jiné země, aby tyto země přijímaly taková rozhodnutí, která Američané potřebují. 

Americká ekonomika je nejúčinnější a možná i jedinou zbraní, kterou USA v současnosti mají. Abychom Spojené státy zbavili jejich hegemonického postavení, je nutné zbavit je této zbraně, což znamená zasadit ránu jejich ekonomice. To je místo, kde ve skutečnosti dochází k nejtvrdším konfrontacím.

Na webu je článek, jehož podstatou je, že ruské vedení zastoupené Putinem se rozhodlo způsobit nenapravitelné škody a svrhnout ekonomiku Západu. Rusko samo se s takovým úkolem nedokáže vyrovnat, a proto je třeba se podívat na klíčové ekonomické hráče a na to, s kým z nich mělo ruské vedení obecně a Putin konkrétně v poslední době kontakty. 

Se všemi, dámy a pánové, se všemi. Jde o Čínu, Indii, Írán, Saúdskou Arábii a další země, které mohou pomoci v konfrontaci se Spojenými státy.

Na 20. sjezdu Komunistické strany Číny Si Ťin-pching oznámil, že Čína se postaví proti hegemonii ve všech jejích projevech. Hegemona nekonkretizoval, ale byla to přímá výzva hegemonii USA.

Pokusme se rozebrat důvody, proč soudruh Si učinil takové prohlášení, existují dva důvody: čínské vedení si uvědomilo, že Američané nikdy nedovolí spolupráci na rovnocenném základě a s největší pravděpodobností soudruh Si předem získal podporu klíčových hráčů: Ruska, Íránu, Indie, Turecka a Saúdská Arábie. 

Nepřímo tomu nasvědčuje skutečnost, že Putin před předložením návrhů NATO o návratu k hranicím z roku 1997 také aktivně spolupracoval s představiteli těchto zemí. Ani Putin, ani soudruh Si Ťin-pching by nevyzvali Američany, aniž by získali podporu klíčových hráčů.

Pokud se podíváme na podporu a interakci těchto zemí, uvidíme vzájemnou odpovědnost. Ano, Západ si vytvořil svůj blok a Východ si vytvořil svůj a Východ má na rozdíl od Západu skutečné zdroje, z nichž hlavní jsou plyn a ropa. Po uvalení protiruských sankcí tyto země nadále nakupovaly ruskou ropu a spolupracovaly jak s Ruskem, tak mezi sebou navzájem. 

I proto OPEC+ přes přesvědčování a hrozby USA snížil těžbu o 2 miliony barelů a své rozhodnutí na nedávném zasedání nezměnil. USA a Západ ropu potřebují a téměř veškerá produkce ropy je soustředěna a kontrolována zeměmi OPEC+. Kromě toho země BRICS ve spolupráci se ŠOS přecházejí na vzájemné vypořádání v národních měnách a rozvíjejí svůj vlastní platební systém nezávislý na dolaru, což je přímá a zjevná hrozba pro dominanci dolaru, na kterém je založena hegemonie USA.

Nyní se podívejme, co se děje na Západě. 

Po ztrátě ruských energetických zdrojů zažívá EU těžkou energetickou krizi. Inflace trhá rekordy, ceny rostou doslova u všeho, primárně u plynu a pohonných hmot. Také ve Spojených státech inflace nabírá na síle a je stále obtížnější ji kontrolovat. Problém již nelze vyřešit tištěním peněz, protože finanční bubliny jsou nafouknuté do kritických rozměrů a již není možné šířit inflaci po celém světě kvůli obrovskému množství nezajištěných peněz, které světová ekonomika již není schopna asimilovat. 

V Evropě a Spojených státech rostou ceny benzínu a nafty je nedostatek, a to se netýká jenom dopravy a zásobování, ale také tepla v domácnostech. V USA mnoho domácností používá k vytápění naftu.

Již nejednou jsem psal o vznikajícím deficitu snadno dostupných zdrojů a zdražování jejich těžby, což je důvodem růstu jejich cen. Čína je motorem světové ekonomiky, ale v Číně se ekonomický růst zpomalil a výsledkem byl pokles cen ropy, kvůli poklesu její spotřeby. Takové zpomalení ekonomické aktivity Číny nemůže být věčné a s největší pravděpodobností v roce 2023 začne čínská ekonomika aktivně pracovat, aby kompenzovala ztráty z roku 2022. Ekonomika a výroba Číny, spuštěná na plný výkon, začne doslova jako vysavač stahovat ropu z trhu, což vytvoří deficit na trhu s ropou a povede k výraznému nárůstu cen. Čína může začít spotřebovávat více než 1 milion barelů denně. Účelem zavedení stropu na ruskou ropu bylo nejen poškodit ruskou ekonomiku, ale také snížit ceny tohoto zdroje, a na tom mají zásadní zájem Spojené státy, které vyčerpaly polovinu svých strategických zásob.

Ruské vedení s největší pravděpodobností odmítlo dodávat ropu zemím bez ohledu na výšku cenového stropu z prostého důvodu – ropa by měla brzy prudce zdražit. Jakmile si vedení ČLR zvolí ekonomiku jako prioritu, ceny porostou.

Ale jenom v tom to není. 

32 zemí souhlasilo s přijetím cenových omezení a v případě zastavení dodávek ruské ropy do těchto zemí, na pozadí deficitu na ropném trhu vytvořeném Čínou a členskými zeměmi OPEC +, ekonomiky těchto 32 zemí zažijí obrovské otřesy a není pravda, že všechny budou schopny tuto krizi překonat. Již ceny plynu tvrdě zasáhly jejich ekonomiky a teď ještě ropy. 

Spojené státy budou schopny tuto krizi překonat, i když s velkými ztrátami, ale Američané mohou ztratit země EU. Jaká může být opozice vůči Číně a Rusku bez účasti zemí EU, které utrpí ekonomické otřesy a vstoupí do recese? Poslední 2 měsíce je již ve Spojených státech pozorována recese, která je pečlivě skryta a prezentována jako krátkodobý výkyv a lze snadno odhadnout, co se s hegemonem stane s výrazným nárůstem cen ropy.

Každý ví, že kolektivní Západ má dohodu postavit se proti Rusku a Číně, kterou ani neskrývá, ale kdo může s jistotou říci, že země Východu a Rusko nemají takovou nevyslovenou dohodu, pokud jde o konfrontaci proti kolektivnímu Západu v čele se Spojenými státy? 

Setkání lídrů Ruska a zemí Asie a Blízkého východu jsem se nezúčastnil, blogeři tam nesmí, ale jsem si jistý, že takové tiché dohody byly uzavřeny. Témata projednávaná na takovýchto setkáních většinou nejsou veřejně prezentována a nejčastěji jsou veřejně vyjádřena „povinná“ témata a faktem je, že nikdo neví co všechno se na jednání projednávalo. Lídři by mohli diskutovat o čemkoli a my se to nikdy nedozvíme. 

Jak jinak lze vysvětlit tak dobře koordinované chování zemí BRICS a zemí Blízkého východu v konfrontaci se Západem obecně a se Spojenými státy konkrétně? 

Hegemon prezentovaný Spojenými státy americkými brzdí a zpomaluje rozvoj téměř všech zemí až na vzácné výjimky a my teď pozorujeme, jak je on i se svými vazaly metodicky zbavován přístupu ke zdrojům, což v těchto zemích způsobuje ekonomické otřesy. 

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit parazita, je připravit ho o výživu, což se v současnosti děje. 

S největší pravděpodobností je odmítnutí Ruska dodávat ropu zemím, které se připojily k cenovému stropu, jedním z bodů plánu zbavit USA hegemonie. Plánu, který vypracovaly země kolektivního Východu.  Pokud se podíváme na to, co se děje ve světě z tohoto úhlu, pak se mnohé z toho, čeho jsme svědky, stane pochopitelným a vysvětlitelným. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3P4noL1

sdíletj na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
18. 12. 2022 20:09

Rozhodnutím RF odmítnout prodej ropy všem státům,které se připojily k cenovému
stropu,tj. i nás,povede k vystupňování současné ekonomické krize v EU,v únoru
2023 nebude plyn,litr nafty á 100,-českých,pokud vůbec bude,jestliže se k tomu
přidá zákaz prodeje uranu do jaderných elektráren,zákaz prodeje hliníku,hnojiv
a ostatních strategických komodit,má to EU i s jejími pány v USA spočítané,
začne přídělový systém téměř na vše,hlad,neskutečná zima v objektech bydlení,
neuvěřitelná bída,takže hurá zpět do středověku,čummobilové se na to již
zajisté velmi těší.

ZMann
18. 12. 2022 20:42
Odpovědět  janle57

Toto všechno je satanistickými psychopaty naplánováno, vrhnout Evropu do středověku a nastolit NWO.

Milan ze Zahrady Čech
18. 12. 2022 20:21

Rusko především odmítá jakýkoli diktát!
Co je na tom k nepochopení?

Markýza
18. 12. 2022 20:48

To mě taky napadlo jako první. Že je to zkrátka dožralo, tak z principu. Podle hesla “dost jste se nám nadiktovali.” A jestli to má důsledky, uváděné panem blogerem, tím pro ně lépe.

Milan
19. 12. 2022 17:39
Odpovědět  Markýza

Byl by to precedes. Jednou vám někdo nafackuje, ustojíte to bez vrácení, a než se nadějete, jste fackovacím paňákem. Tedy ne vy osobně, žejo.

Markýza
19. 12. 2022 20:35
Odpovědět  Milan

Já bych byla fackovací pani :-))) No nebyla, to bych se raději nechala umlátit.
Ale máte pravdu, precedens by to byl. A jak známe anglosféru, ta neponechává mocprostoru mezi: uděláte krok vzad? Ona ne – ona udělá krok vpřed. Nebylo zbytí…………

Pedro
18. 12. 2022 22:07

Rusko není hlavně v pozici, aby mu diktoval primitivní anglosas.

Drak
18. 12. 2022 20:58

Vážení, to vás opravdu nenapadá jiné řešení, než poslouchat tyhle psychopaty, co stanovují debilní podmínky pro život nás všech? To vás nenapadlo, že namísto poslušnosti, je na místě všechny tyhle paka pochytat a tvrdě ztrestat?

Pavel z Moravy
19. 12. 2022 09:23
Odpovědět  Drak

Draku, jsou to neuvěřitelní psychopaté a zdegenerovanci, ale kde najít dostatek odvážného a myslícího lidu, kteří by se jim opravdu postavili. Zkouším občas něco říci a prohodit k situaci u nás, asi víte jaké odpovědi většinou dostávám. Takové co souzní se zaprodanci a naší mainstreamovou bandou. Bohužel, tak to je.

Autor
19. 12. 2022 19:59
Odpovědět  Pavel z Moravy

Mohu potvrdit. Většna si prostě myslí, že chudobu přináší chudé (?) Rusko a za všechno může prostě Putin. Jinak by vše bylo v ažůru …
Marně říkám, podívejte se jen na tu mapu, kde se dá “jezdit” po ulicích jaké jsou, v Rusku v Moskvě i v jiných městech. Tam se neuvěřitelně staví, vytváří se stále nové podniky, spousta nových silnic, dálnic. Už dávno neplatí, že by Rusko mělo špatné silnice, je tam rozvoj železnice, která stále zvyšuje kapacity přepravovaných tovarů i lidí, staví se nové mosty (nejen ten na Krym) prostě se tam pořád něco děje! Je tam neuvěřitelná výstavba bytů a domů, jak s pomocí státu, tak si i občané staví nové domy. Letos překonalo Rusko rekordy SSSR v ploše postavených nových bylů …
Sakra u nás – doslova – jakoby chcípl pes!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
19. 12. 2022 20:36
Odpovědět  Peter 008

Jakože nás Rusko přes dvoje hranice nakazilo chudobou, jo? :-)))

Autor
19. 12. 2022 21:57
Odpovědět  Markýza

Jo, to mi bylo tvrzeno zrovna předevčírem. Co byste na to asi řekla vy? Já jsem raději dělal, že mám nutnou práci jinde … Lidská mysl je zákeřná věc, pokud se o ni nepečuje. Jinak ten člověk vidí skoro všechno, ale jakmile se dostane na Rusko a na Putina – je zcela zfialovělý. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
18. 12. 2022 21:38

Poslední ať zhasne.

Pavel z Moravy
19. 12. 2022 09:15

Lidé v EU si to ale svým postojem volit globální grázly napojené na plutokratické padouchy vlastně sami zvolili. Nikdo asi s pistolí u hlavy nenutil naše spoluobčany, aby volili škůdce a zaprodance národa. Teď tu vidíme chobotnici, která se úspěšně asimilovala a řádí, tak jako tomu bylo v italském seriálu s tímto názvem. Předevčírem jsem viděl v obchodě mladou maminku se dvěma malými holčičkami, kterým kupovala ponožky a stále chudák přepočítávala drobné v peněžence. Když si člověk uvědomí, kolik dá za týden taková čtyřčlenná rodina jen za pečivo, tak ho mrazí. A tady si jiní parchanti hodují, zaprodávají vlast, půjčují si jen tak miliardy pro cizí s tím, že zacvakat to mají jejich vlastní lidé, dnes již vlastně otroci globálu a ještě se smějí lidem do ksichtu. Jenže bohužel těch, kteří jim tuto hru žerou je stále moc. Nevím, co by jim asi řekla ta mladá maminka, kterou jsem viděl. A určitě nevypadala na to, že by žila v nadbytku. Styďte se vy všichni, kteří toto způsobujete vlastnímu lidu, i kdyby ten byl pomýlený a nechápal co s ním provádíte.

sergej
19. 12. 2022 09:30
Odpovědět  Pavel z Moravy

To je na brutopýráky dlouhé a není to česky. 🙂
Radši půjdou na tečku teček.

Aleš
19. 12. 2022 09:43

Z článku mi došlo, že když USA oplotíme a fašistickou diktaturu EU rozpustíme, tak bude na světě lépe.

Gales
19. 12. 2022 12:44

Já už vím jak dopadne Evropa.Protože se musí chránit Amerika,aby najednou nezkolabovala a nenastal ve světě větší chaos jaký je,tak evropští jidáši ji chrání ,,dovozem” produktů a zboží.Rusku to vyhovuje,protože má čas na přesměrování ekonomiky. Takže opustilo evropské trhy – na žádost americkejch jidášů a nechalo je američanům. Po té,co se amíci napakují na Evropě,ji opustí a nechají svému osudu.A rusko už nebude mít taky zájem na ni.Takže se Evropo rozluč s prosperitou a užij si ,,zeleného údělu”. Jinak řečeno,bídy, svrabu a neštovic.Bay v lepších časech.