CNN: USA po havárii dronu ztratily část zpravodajských schopností v Černém moři

Americké průzkumné kapacity v oblasti Černého moře jsou omezené poté, co tam Pentagon ztratil svůj dron, který zachytily ruské stíhačky.

Informuje o tom CNN s odkazem na vysoce postavený zdroj z amerického ministerstva obrany.

“To rozhodně omezuje naši schopnost shromažďovat informace,” řekl televiznímu kanálu.

CNN: USA upravily lety UAV nad Černým mořem, aby se vyhnuly provokacím.

Další zdroj vyjádřil názor, že se administrativa Joea Bidena snaží vyhýbat riskantním krokům, které by mohly vyvolat konflikt mezi Spojenými státy a Ruskem, a tak bylo rozhodnuto o změně tras letů dronů.

Rozhodnutí USA upravit trasu svých průzkumných bezpilotních letounů dále na jih nad Černým mořem poté, co došlo k incidentu mezi ruským tryskovým letadlem a americkým bezpilotním letounem, “definitivně omezuje naši schopnost shromažďovat zpravodajské informace” související s boji na Ukrajině, řekl vysoký vojenský představitel CNN.

Létání bezpilotních letounů dále od pevniny snižuje kvalitu zpravodajských informací.

Poté, co se začátkem tohoto měsíce ruské letadlo srazilo s americkým bezpilotním letounem Reaper, začaly USA létat s UAV dále na jih a ve vyšších nadmořských výškách nad Černým mořem než dříve, pryč ze vzdušného prostoru obklopujícího Krymský poloostrov a východní Černé moře.

Když CNN poprvé informovala o změně, jeden z amerických představitelů řekl, že nové trasy jsou součástí snahy „nebýt příliš provokativní“, protože Bidenova administrativa je nadále opatrná, aby se vyhnula jakémukoli incidentu, který by mohl eskalovat v přímý konflikt s ruskými silami. 

Úředník uvedl, že lety dronů budou takto „prozatím“ pokračovat, ale dodal, že již existuje „chuť“ vrátit se na staré trasy, blíže k území pod kontrolou Ruska.

Více o amerických trasách: Po srážce s americkým dronem MQ-9 Reaper ze 14. března američtí představitelé opakovaně prohlásili, že USA budou nadále létat v mezinárodním vzdušném prostoru. 

Nové trasy jsou však více než čtyřicet námořních mil od pobřeží, než obvyklých 12 námořních mil, které jsou normálně považovány za hranici vzdušného prostoru země.

Podle vysokého představitele americké armády existují obavy, že jakmile USA přesunou své letové trasy z oblastí blízko u pobřeží Ukrajiny, bude obtížnější se tam vrátit a zajistit svobodu letu pro americká letadla.

https://bit.ly/3Kfgf9N

sdíletj na

5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
29. 3. 2023 19:43

No prosím. A stačilo jeden polovětroň poščít leteckým benzínem. 😎

Boomer
29. 3. 2023 20:06
Odpovědět  Markýza

“Neodvážit se je osudné!”

Robin
29. 3. 2023 19:51

To je směšné, vyhodí jim do vzduchu plynovod za miliardy, pumpují Ukrajinu zbraněmi a tady budou tajtrlíkovat? Ale chápu, že to je propaganda pro americké publikum.

Boomer
29. 3. 2023 20:20
Odpovědět  Robin

..tož já to vnímám jako přípravu na couvání. Budou volby..

Frank
30. 3. 2023 00:23

Na americké svině nic jiného, než tvrdá ruka, neplatí. Potřebují dostat přes držky, aby dali pokoj.

Gales
30. 3. 2023 10:56

Stačí amíkům pochcat oko a jsou v loji.Slušně řečeno.