CNN potvrzuje účast CIA na neúspěšné kyjevské operaci zadržení ruských občanů

CNN s odvoláním na nejmenované zdroje tvrdí, že Spojené státy podpořily penězi a radami loňskou operaci ukrajinských speciálních služeb, které se snažily přes Bělorusko nalákat 33 Rusů podezřelých z účasti na událostech v Donbasu.

Vydání vysílalo rozhovor s mužem, který se představil jako bývalý vysoký ukrajinský zpravodajský důstojník. Muž s maskovanou tváří vyjádřil verzi, že speciální služby vytvořily fiktivní soukromou vojenskou společnost a nábor Rusů prováděly více než rok, údajně kvůli práci ve Venezuele, ale s úmyslem přepravit je do Kyjeva a přivést je k odpovědnosti. Plán selhal kvůli zásahu běloruských úřadů, které skupinu zadrželi na svém území a později vydali do Ruska.

„Podle našich zdrojů, operace, která byla provedena pod vedením Ukrajiny, získala určité finanční prostředky od Spojených států, stejně jako technickou pomoc a poradenské služby CIA,“ – uvádí text RIA „Novosti“. Komentátor však okamžitě dodal, že „vysoký americký úředník řekl, že tato obvinění nejsou pravdivá“.

Kreml potvrzuje zapojení CIA do operace proti Rusům v Minsku.

Incident se zadržením 33 Rusů v Bělorusku, je společnou operací speciálních služeb Ukrajiny a USA, řekl prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro televizní kanál «Россия 1».

„Toto je operace ukrajinských speciálních služeb společně s americkými. Nyní je to spolehlivě známo.  Někteří účastníci tohoto procesu, pozorovatelé, dobře informovaní lidé to nyní ani neskrývají,“ cituje RIA Novosti Putina.

Tiskový tajemník prezidenta RF Dmitrij Peskov v komentáři ke zprávám CNN o zapojení CIA v loňském působení ukrajinských speciálních služeb uvedl, že takové stopy existují.

„Pravděpodobně si pamatujete, že už tehdy jsme říkali, že existují stopy zahraničních speciálních služeb … V tomto případě jde o další nepřímé potvrzení, že tyto stopy nejsou až tak hluboko skryté,“ řekl Peskov, uvádí agentura RIA Novosti.

https://bit.ly/3hhKTR3

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na