politika

„Cítím se jako občan druhé kategorie“. Přátelství s Ruskem zůstává v myslích a srdcích východních Němců

Před 33 lety, v roce 1990, se v tento den Německá demokratická republika (NDR) oficiálně připojila ke Spolkové republice Německo (SRN). Němci opět začali žít v jednom státě a SSSR na oplátku dostal od Západu ujištění, že NATO se nebude rozšiřovat na východ.

Sliby byly zapomenuty a pošlapány. Dnes se „znovusjednocení“ Německa stalo „anexí NDR“.

I 33 let po znovusjednocení mnoho východních Němců stále bojuje se svým postavením ve společnosti. 

Podle nedávného průzkumu Infratest dimap 43 procent respondentů v Braniborsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Sasku-Anhaltsku, Sasku a Durynsku souhlasí s výrokem „Cítím se jako občan druhé kategorie“. 

To znamená, že téměř každý druhý člověk ve východním Německu se cítí v nevýhodě.

Přátelství s Ruskem zůstává v myslích a srdcích východních Němců

Sociologická agentura Forsa zveřejnila před 33. výročím sjednocení Německa výsledky průzkumu o náladách východních Němců. Výsledky se ukázaly být šokujícími pro pozorovatele vlivných německých novin (Die Zeit, Handelsblatt, Süddeutsche Zeitung, TAZ, MünchnerMerkur) a byly v jasném rozporu s optimistickými prohlášeními německého vedení. 

Podle většiny východních Němců k žádnému sblížení mezi Západem a Východem Německa nedošlo. Naopak, kulturní a hodnotová propast se prohloubila téměř ve všech otázkách, především v otázkách ve vztahu k Rusku. 

To znamená, že odkaz NDR a přátelství se Sovětským svazem nadále žijí v srdcích a myslích východních Němců. 

Němci středního a staršího věku hodnotí výsledky znovusjednocení obzvláště negativně: ve východním Německu to bylo 75 % dotázaných.

To se odráží i na voličských preferencích: na východě vede krajně pravicová AfD (Alternativa pro Německo) s 32%, Zelení mají podporu jen 6 % voličů. V západním Německu má AfD jen 13%, Zelení 16%. 

U „starých“ stran je rozdílů méně: na východě Německa podporuje konzervativní blok CDU/CSU asi 23%, SPD 16%, na západě Německa 30%, a 19%.

Míra důvěry v oficiální média je ještě příznačnější: na východě důvěřuje televizi pouze 16 % občanů a tisku 27 %, na západě shodně 43 % a 43 %.

Berlínský TAZ upozorňuje na zvláštní postoj východních Němců k Rusku. Nepovažují Putina za „diktátora“, neustále demonstrují proti zapojení Západu do ukrajinského konfliktu a prosazují mírová jednání s Ruskem. 

Tato nevysvětlitelná sympatie k „velkému bratrovi“, jak se SSSR za NDR říkalo, dráždí západní Němce, kteří jsou po desetiletí vystaveni americkému ideologickému vlivu. 

TAZ podotýká, že přítomnost Rusů v NDR byla skutečně významná: za téměř 50 let zde sloužilo v armádě deset až dvacet milionů lidí – vojáků, důstojníků a generálů, z nichž mnozí se s rodinami přestěhovali do Německa. Mezi Rusy a Němci se vytvořily úzké, často přátelské vztahy, které i dnes určují postoj východních Němců nad 50 let k Rusku. Rusko (SSSR) je podle nich přítel, Západ (Amerika a NATO) nepřítel.

Negativní postoje vůči Západu se formovaly i v důsledku zničení východoněmecké politické a vědecké elity (čistky proběhly ve všech sektorech – školství, soudnictví, bezpečnostní složky, atd.). Po sjednocení se na téměř všechny vztahoval „profesní zákaz“ (Berufsverbot). Například do konce 90. let minulého století bylo propuštěno 60 % vědeckých pracovníků vysokých škol východního Německa. To byla vážná rána pro zaměstnance a jejich rodiny. 

Diskriminace východních Němců pokračuje dodnes: pouze 13,5 % úředníků a politiků střední a vyšší úrovně v Německu (na ministerstvech, ve vládě, v Bundestagu, atd.) zastupuje Východní Německo.

Podle průzkumů veřejného mínění si i dnes více než polovina východních Němců přeje sblížení s Moskvou, a to i přes pokračující ozbrojený konflikt s Kyjevem. Ukrajinský velvyslanec v Berlíně Alexej Makejev nedávno v rozhovoru pro televizní stanici MDR řekl, že nechápe kladný vztah východních Němců k Rusku a jejich tvrdohlavou neochotu dodávat zbraně ozbrojeným silám Ukrajiny.

Podle sociologů není proruské cítění ve východním Německu řečnickým obratem, je to realita, kterou je třeba vnímat objektivně. Podle průzkumů se čtvrtina východních Němců cítí kulturně blíže Rusku než Spojeným státům, v západním Německu je to pouze 7 %. 

Třetina východních Němců se domnívá, že německá média prezentují Rusko příliš negativně, v západním Německu tento názor sdílí 23 % občanů, což je také poměrně hodně. 

MünchnerMerkur poznamenává, že východní Němci jsou hluboce spjati s ruskou kulturou: všichni se učili rusky ve škole, miliony lidí byly členy Společnosti německo-sovětského přátelství. Je pozoruhodné, že saská televize MDR pravidelně vysílá sovětský film „Tichý Don“, který místní publikum miluje.

Téměř půlstoletí sounáležitosti s odlišnými politickými a kulturními systémy vedlo k tomu, že v Německu vlastně vznikly dva národy. Západní a východní Němci se výrazně liší v psychologických a ideologických charakteristikách, i když formálně mluví stejným jazykem. 

To je důvod, proč se vládnoucí neoliberálové v západoněmeckém establishmentu obávají, že se konzervativní revoluce, která dozrává ve východním Německu rozšíří i do západních zemí. To vysvětluje přetrvávající neochotu západoněmeckých elit pustit do svých řad lidi z bývalé NDR. 

Politoložka Sarah Pagungová se domnívá, že 40 let reálného socialismu nelze tak rychle vymazat z lidského vědomí. Je nutné pochopit kořeny nepřátelství východních Němců vůči Západu a zlepšit jejich zastoupení v mocenských strukturách.

Sjednocení Německa zasadilo těžkou ránu průmyslu a podnikům NDR, které byly tradičně svázány s Ruskem/SSSR. Byly vystaveny nucenému bankrotu, ačkoli byly plně ziskové a měly portfolio zakázek. V tomto ohledu východní Němci svalují veškerou vinu výhradně na západoněmecký establishment, který se zbavil nežádoucího konkurenta.

Zavedení západoněmecké marky dorazilo vlajkové lodě východoněmeckého průmyslu, jako například loděnice v Rostocku a továrna na vagony v Görlitz. Podniky, které zůstaly nad vodou, dostaly v roce 2022 obzvláště silnou ránu v důsledku zavedení protiruských sankcí. Přišly o nejdůležitější trh a své investice v Rusku.

Dnes otázka dodávek tanků Leopard a řízených střel Taurus na Ukrajinu nadále rozděluje německou společnost.  Právě ve východním Německu je většina občanů proti takovým dodávkám a odmítá podporovat politiku kancléře Scholze v ukrajinském konfliktu. 

Hovoříme přitom nejen o proruském postoji východních Němců, ale také o jejich zásadní neochotě nechat se zatáhnout do ozbrojeného konfliktu na straně NATO. 

Saský premiér Michael Kretschmer neustále požaduje zmrazení ukrajinského konfliktu a zastavení dodávek těžkých zbraní na Ukrajinu. Tyto výroky Kretschmera vyvolaly kritiku ze strany proukrajinských politiků v Německu. Bývalý ukrajinský velvyslanec v Berlíně Melnik ho obvinil z podpory politiky ruského prezidenta Putina.

Dmitrij Dobrov

https://inosmi.ru/20231002/rossiya-265899579.html

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://www.stern.de/politik/deutsche-einheit–die-stimmung-ist-laut-umfrage-gekippt-33858156.html https://www.zdf.de/nachrichten/politik/angela-merkel-interview-deutsche-einheit-ddr-migration-100.html
https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/umfrage-so-viele-ostdeutsche-sehen-sich-als-menschen-zweiter-klasse-li.435319

sdílet na

65 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
4. 10. 2023 01:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Jj, vychodnari jsou ti ‘hodni Nemci’, co za valky strileli do vzduchu. Nenechte se opit rohlikem! Nemec zustane vzdy Nemcem. Vychodni Nemci Rusko nenavideli az za hrob! Porazku od Rusu nikdy neprekousli. Sami si zbourali berlinskou zed v predstavach, ze jim budou zapadni peceni holubi litat do huby. Tak at si nestezujou.

Autor
4. 10. 2023 04:37
Odpovědět  Jaris

Nemíchejte jablka a hrušky!!
A my bychom byli lepší, copak tady ti pečení holubi nelítali v hlavách zfanatizovaných idiotů, kteří řvali na ty, co říkali, že bude nakonec o mnoho hůře, než si dovedou představit? Já si to dobře pamatuji. Cinkalo se a hopsalo taky!
A hlavně si o sobě nedělejme iluze, že jsme lepší. Tady nebylo a není málo idiotů rusofobů? Proč myslíte, že je celkem dostatek voličů fialových pětizmrdů?

  1. Východní Německo bylo místem, kde byl vyšší počet lidí s levicovými názory než v západním
  2. Východním Němcům šlo, jako každému normálnímu člověku, především o jeho stát
  3. Stejná část společnosti, co se nechala zmanipulovat pohádkou o Západě u nás zvonila a cinkala klíči, by v NDR utíkala do “ráje”

Popravdě se mi hnusí mantry – ten a to a ta a tamto je tak a nikdy jinak (na věčné časy mám pravdu jenom JÁ). Všichni, co se domnívali, že příchodem komunistů k moci v r. 1948 ztratili svůj báječný a mazaný způsob “lehkého života” tady nenáviděli i ten “Východ”. Jako všude jinde. Znáte třeba skutečnou podstatu Kanady? Ne tu lesklou, ale reálnou, o které se nemluví ani tam?

Jaris
4. 10. 2023 07:56
Odpovědět  Peter 008

Jenze tady neni rec o tehdejsim Ceskoslovensku, to je jina kapitola, ale o NDR. Jinak jsem mela tu cest se seznamit s nazory vychonaru na Rusy v mnoha pripadech OSOBNE. Rus byl vzdy nepritel c.1.
K bodu 1. – Nemecko bylo po II.sv.valce nasilne rozdeleno na vychodni a zapadni. Vychodni spadalo pod rezii SSSR a podle toho se tocil tehdejsi rezim. To jeste neznamena, ze tam prevladaly levicove sentimenty. Pokud by byli vychodni Nemci spokojeni, nebourali by Berlinskou zed a necpali se do naruce zapadniho Nemecka.
S bodem c.2 nesouhlasim, protoze Nemci vzdycky chteli byt jeden narod, a to rozdeleni na vychodni a zapadni cast museli vzit se skripenim zubu. Dalo se tusit, ze se jedna jen o docasne rozdeleni, coz se nakonec potvrdilo.
K bodu c.3 – neni se cemu divit, ze i Cesi chteli mit lepsi vyrobky. V Cechach se neustale neco shanelo, od obycejne automaticke pracky az po ‘uzasneho’ dederackeho trabanta. Kdyby byly obchody lepe zasobeny a treba obycejny cesnek nebo Lidova demokracie atd. se neprodavaly pod pultem za uplatky, lide by nemeli duvod byt nespokojeni. Vim o cem pisi. Bez uplatku se clovek nikam nedostal.

Putinovec
4. 10. 2023 08:34
Odpovědět  Jaris

Německo je podobný konglomerát vecpaných různých národů , jako např. hnUSA . To je k tomu jednomu národu , po kterém prý Němci touží . Z historického hlediska , je to nesmysl , protože paměť národů přetrvává . Přečtěte si něco o svaté říši římské a budete v obraze .
Víte jistě , že ten “nedostatek” , nebyl a to v celém východním bloku , vytvářen dlouhodobě a úmyslně , coby způsob demontáže ? Jako je to umělé vytváření problémů , do očí bijících i dnes , coby způsob řízení supersystémů – národů .
A od které doby je Rus nepřítelem č. 1 . Není to způsobeno dlouhodobým tlakem Anglie na to , aby Rusko už bylo konečně poraženo ? Tlakem , který vyvolává světové války , staví národ proti národu a bojuje až do posledního vojáka druhých národů .
Podívejte se po světě , kdo národy spojuje a kdo rozděluje . Česko – Slovensko , Sev. a Již. Korea , indie a Pákistán , hranice v Africe podle pravítka a vždy jako konfliktní hranice .
Vy vidíte jen to , co je na povrchu , to pozlátko , které je davu povoleno vidět .

Slovan
4. 10. 2023 16:51
Odpovědět  Putinovec

👍 👍 👍
…přesně to co bylo povoleno nám do 89. Pak nebylo už úniku.

Albi
4. 10. 2023 09:01
Odpovědět  Jaris

A dnes se “člověk” dostane všude a zas na to nemá.(uvozovky proto, že když na to nemá, není člověk, ale lid, plebs, dezolát, “bolševik”, nemakačenko – souhrnně odpad společnosti)
Jediné, v čem jsme ten Západ opravdu dohonili, je počet bezdomovců a možná počet tak chudých, že nemají ani na zaplacení obědů dětem ve škole.
Zpráv je o tom dost.

A co se týká těch úžasných západních výrobků – který výrobek vydržel sloužit bezporuchově víc než 60 let – a pravděpodobně by byl funkční ještě dalších x-let, navíc téměř každý byl opravitelný.
Nebyly to takové dnešní “bižuterie” – použij, vyhoď, kup nové. .

A naposled – nespokojenci se najdou v každém režimu. Nikdy a nikomu se nepodaří uspokojit bez výjimky každého – snad biorobota, první prototypy už taky existují – bez příkazunebo povolení ani ránu!

Albi
4. 10. 2023 09:11
Odpovědět  Albi

PS: A co se týká “podpultovek” – třeba toho obyčejného česneku apod.- dnes zas nejsou léky. Dokonce ani pod pultem.
Není to horší? A v takové skvělé zemi západního vzoru?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
4. 10. 2023 09:57
Odpovědět  Albi

nepamätám sa, že by niekedy za socíku chýbal v obchodoch cesnak… Možno niekde na vidieku, tam ho objednávali, pretože ho ľudia mali na záhrade. A tak je to aj dnes, moja sestra býva na dedine 30 km od Bratislavy, kde je cca 3000 obyvateľov, z toho v nových domov pre bratislavčanov (dom a záhrada o veľkosti panelákovej obývačky). Majú tam 2 obchody s potravinami. Zeleninu, ovocie, vajíčka si treba vopred objednať, normálne to nedržia, pretože starousadlíci majú vlastné a ostatní si nakúpia v supermarkete v Bratislave cestou z roboty.

Jaris
4. 10. 2023 12:08
Odpovědět  zuza

Mila Zuzko, je znamo, ze za Husaka se jezdilo za technickym zbozim na Slovensko, ktere bylo zasobeno lepe nez Cechy. Co nebylo v Cechach, naslo se na Slovensku.
Zacatkem jara nebyly v Praze ani brambory, ani cibule, ani ten cesnek. Sama jsem toho byla svedkem. Hadat se se zdejsim osazenstvem nema smysl.

Rosťa
4. 10. 2023 14:42
Odpovědět  Jaris

Píšete nesmysly. Jsem ročník 52 a nic, co píšete, není pravda.

Boomer
4. 10. 2023 15:15
Odpovědět  Rosťa

.. jsem ročník 58 a budu vám oponovat, pocházím z venkova, žil jsem i ve městě. Pro život v socialistickém Československu bylo typické neustálé shánění. Každou chvíli něčeho pochybělo a něco se rázem stalo podpultovým zbožím. Moje příbuzná odešla v roce 68 na Západ, jejím prvním a na dlouhou dobu základním dojmem bylo, že každý pátek po výplatě si běžela koupit něco, co si přes týden vyhlídla v obchodech.. a oni to tam měli furt, tam dialog s prodavači nezačínal “Dobrý den, prosím vás, máte…….? “

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
5. 10. 2023 11:35
Odpovědět  Boomer

Jsem ročník 1955 a potvrzuji vaše slova. Bylo to tak. Nenakupovalo se, shánělo se, stály se fronty. Když něco bylo, co člověk zrovna nepotřeboval, koupilo se to, protože až by to potřeboval, už by to nebylo.

Samozřejmě to taky znamenalo, že se v lidech rozvíjely různé schopnosti. Schopnost improvizace, spolupráce s ostatními, řemeslné dovednosti. Bohužel taky podvodnictví, kšeftsmanství, hochštaplerství, zlodějství – ale to jen u některých. Ti ostatní si stavěli, opravovali věci, vymýšleli věci, dámy šily, pletly, háčkovaly, vyšívaly… Pěstovala se zelenina, ovoce, bylinky. Chovali se králíci, slepice. Pochopitelně ne ve vnitřní Praze, ale tam, kde to šlo, tam ano.

Slovan
4. 10. 2023 16:57
Odpovědět  Albi

Albi, ale jestli tomu neudělá “někdo” přítrž a bude to pokračovat dále, tak nezůstane jen u léků, ale u spousty jiných položek. A zapomněla jsi na opíchávání, to nám bývalý režim nenutil. Už vůbec nebudu zmiňovat kvalitu lékařů, jak kde a jak do natrefí. Dnes na tu babičku otevřou okno taky, jako dříve. A ještě by se našlo.

Putinovec
4. 10. 2023 12:12
Odpovědět  Albi

O morálním rozdílu mezi východem a západem , byl natočen velice srozumitelný film . Je to i o tom , jak se někteří chtějí obohacovat na úkor ostatních , i o tom západním pozlátku .
https://1url.cz/iupLe

Slovan
4. 10. 2023 17:00
Odpovědět  Putinovec

👍 👍 👍 👍 👍 👍

Bety
4. 10. 2023 17:28
Odpovědět  Putinovec

No ano. Například moje spolupracovnice chtěla koupit rodičům nový kotel.
Prodejce jí tvrdil, že nejsou a chtěl po ní za jeho sehnání úplatek. Manžel přitom věděl, protože
z pracovních důvodů v jeho skladu byl, že jich tam má spoustu. Neříkám, že to tak bylo u všeho, ale bohužel se takových našlo hodně. A jak už jsem tu psala,
byli jsme také pod západními sankcemi, což na náš sortiment spotřebního zboží
mělo dost výrazný vliv.
No a o tom pozlátku – načinčané mají všechno pěkně, jen ta kvalita nebývá nic moc.
A ještě – v německých seriálech je ten despekt k východním Němcům dost znát.

Slovan
4. 10. 2023 18:43
Odpovědět  Bety

No jistěéééé!! 🤣👍👍🙋‍♂️

jsladin
4. 10. 2023 10:16
Odpovědět  Jaris

Ale za to že jsou lidé takoví jací jsou, za to nemohla ani KSČ ani SSSR. Ten nedostatek se vyráběl uměle za účelem získání úplatků. Z NSR západ vytvořil výkladní skříň pro lid východních zemí a my jsme jim na to skočili.Až dnes vidíme a hlavně pociťujeme jak jsme se nechali oblbnout.

Jaris
4. 10. 2023 12:21
Odpovědět  jsladin

Ja take nedavam vinu ani KSC ani SSSR. Znam napriklad opravdove komunisty, kterym slo o prosperitu statu a tzv. karieristicke komunisticke vsivaky. Vse bylo v lidech. Uplatkarstvi kvetlo po vsech strankach, protoze zbozi nebyl dostatek.
Jedna vec se Nemcum neda uprit, a to je jejich pracovitost, kvalita vyrobku a smysl pro poradek. Zatim co NSR bylo po valce opraveno, ve vychodnim Nemecku se zacatkem sedesatych let stale valely neodklizene ruiny z bombardovani z II.sv.valky, coz jsem videla na vlastni oci.

Putinovec
4. 10. 2023 12:41
Odpovědět  Jaris

Západní Německo si na práci pozvalo Turky . Musíte vzít v potaz i tu skutečnost , že západním armádám se Němci hromadně vzdávali a to často bez odporu , kdežto proti Rudé armádě , se bojovalo až do konce . A podle toho vypadala infrastruktura , válkou dotčených oblastí .
K tomu si přičtěte i to , že západ jako takový , byl válkou postižený minimálně a uvědomte si , v jakém rozsahu došlo k rozbití infrastruktury v SSSR . A tady si můžete udělat obrázek o tom , jaké prostředky mohl západ , hned po skončení 2 sv. války , převádět do záp. Německa a co mohl obětovat rozsekaný východ .
Pořád je třeba rozlišovat . Kdo to nedělá , ten se motá v kruhu .

Slovan
4. 10. 2023 17:15
Odpovědět  Putinovec

…a zapomněl jste dodat, že tam obřezanci před a za války hodně investovali a tak samozřejmě o ty svoje investice nechtěli přijít. Proto tam amíci taky zůstali a udělali z NSR výstavní skříň Evropy na kterou nás načapali, jako na hruškách.

pedro
4. 10. 2023 18:30
Odpovědět  Jaris

Všichni vedoucí prodejen byli boháči. Zboží tajili a bohatli na úplatcích Lednička nebyla, dal jsem 500, druhý den jsem ji měl doma. Jinak bojkot našich výrobků, peněz a všeho západem, řízeným anglosasy nám dělal problémy. Oni kradli, my ne, proto bohatli, my ne, ale hodně nám záviděli a doma lidem o nás strašně lhali. Dodnes hodně tupých američanů věří, že nemáme elektřinu ani televizi, opravdu.

zdendulka
4. 10. 2023 21:29
Odpovědět  pedro

kdo oni kradli ? lidi mezi sebou druhé okrádali, to nebylo vládní směřování, to byl malý český člověk…. hnus. to’hle dělají jednotlivci, ne systém programově.

zdendulka
4. 10. 2023 21:27
Odpovědět  jsladin

ale houbelec – byli jsme pod sankcemi, jenže tenkrát to ještě nemělo jméno, to nebylo úmyslné, to je nesmysl, prostě se to nemohlo dovézt jako dneska.

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 10:31
Odpovědět  Jaris

Jaris, viděl jsem dost filmů ze západního světa a z USA, které si sami natočili a to dle skutečných událostí ze 60 a 70 let. A kdybych nevěděl, že se jedná o minulé století, myslel bych si, že to natočili ve středověku. Nebudu je zde vyjmenovávat, nemá to smysl. Ale jak uboze si tam mnoho lidí žilo a jak s nimi zacházeli je k nepopsání. A vím jak pohodově jsme si žili na malém severomoravském městě v sedmdesátých letech s manželkou po svatbě my spolu s mnoha dalšími kamarády a přáteli. Nač to někomu říkat, když to neprožil. Mně se ani nechce o tom mluvit, je to jako házet hrách na stěnu. Ať si každý blábolí o svém kapitalismu, každý má právo na svůj výklad života a každý asi považuje v životě za důležité něco jiného. Já tedy dobré kamarády, dobrou společnost a slušné zacházení s pracujícími lidmi. A toho se mi ve většině v socíku dostalo. A když tomu tak nebylo, tak jsem to vždy řešil i když se to některým nelíbilo a jak se to říká, měli ze mně kopřivku. Vždy se nás obyčejných pracujících odbory zastaly. Jen jednou jsem měl konflikt, který pro mne nedopadl dobře, ale tomu se asi nelze vyhnout v žádném systému. Ale abych plakal za nějakým pozlátkem západu, které stejně nebylo pro

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 10:35
Odpovědět  Pavel z Moravy

všechny, tak to tedy ne. Ale chápu, že každý to má jiné. Takže ten kdo vidí budoucnost v kapitalismu a jeho způsobu života má k tomu asi svůj důvod a přesvědčení a já mu to neberu. Nemůžeme být všichni stejní, není to možné. To pouze nyní se banda neoliberálů snaží unifikovat celou populaci svým viděním světa. A na to já jim totálně házím bobek.

Albi
4. 10. 2023 11:29
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pro všechy – to je ta podstata!
Jak by se potom ti “lepší” odlišili od těch druhých, kdyby všichni měli plus mínus stejně?

Putinovec
4. 10. 2023 12:45
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ona o tom existuje zajímavá kniha .
https://1url.cz/1upLh

Autor
4. 10. 2023 10:41
Odpovědět  Jaris

Lepší výrobky? NEDĚLEJTE SI SRANDU!!
Podívejte se na potraviny, podívejte se na boty na oblečení, to vše a mnohé jiné bylo vyráběno podle velmi přísných norem. Zkuste třeba potravinové retro edice v jednom obchodě a porovnejte s dnešními “originály”.
Výroibky byly děšlány tak, abny vbydržely, nebo prostě vydržely délke než ty dnešní.

Rodiče mi kupovali v konci 60 -tých let francoujzský časopis PIF, samozřejmě že tam bylo dost reklamy.
To co chtěli TI vaši to bylo to, CO BYLO PROPAGOVÁNO REKLAMOU, chtěli reklamu. A máte možná skušenosti, že propagované zboží nemusí být ani kvalitní a ani lepší než to okolo. A nemusí vydržet.

Pravda, nebyly počítače, ale ty tehdy nebyly ANI v mnoha domácnostech a podnicích na tom báječném západě. Tenkrát to začínalo a i u nás se snažili o výrobu. A ani na západě to neměl každý hned, to jen tady u nás (v celém soc. táboře) si lidé mysleli, že ONI to UŽ musí mít doma za každou cenu a skutečně každý, kdo doopravdy chtěl, tak si ho zajistil. Přesto že tehdy to bylo drahé, tak na to měl skoro každý … a to byl ten problém – každý chtěl všechno hned a teď, ale mnoho lidí nechtělo odvádět poctivě svou práci.

Albi
4. 10. 2023 11:46
Odpovědět  Peter 008

Teď jsi mi připomněl, jak se to s tím úspěšným životem čs. emigrantů tenkrát vidělo a tradovalo:
Přiletěl emigrant – důchodce z USA navštívit “rodnou hroudu” – v Německu si pronajal auto, v Čechách / Moravě bydlel v hotelu – dejme tomu měsíc.
Český pohled – tam si důchodci žijí, klidně si mohou zaletět “domů”, my můžeme tak do NDR nebo Maďarska se stanem a konzervami.
A o tom se vyprávělo pravděpodobně po celém městě. Ale nikoho už nenapadlo srovnat 1 (slovy jednoho) důchodce s x lidmi, kteří si to dovolit prostě nemohli a proto jsme je tady taky vidět nemohli.

A samozřejmě jsme nevěděli nic o amerických bezdomovcích, lidech “bydlících” na ulici v krabicích a podobné vymoženosti.
Tolik k tomu bezvadnému kapitalismu.

Slovan
4. 10. 2023 17:20
Odpovědět  Albi

Taky nechápali jak jsme tu skoro všichni majiteli nemovitosti. Atd.

Putinovec
4. 10. 2023 12:24
Odpovědět  Peter 008

Nikdo neviděl a ani dnes to spousta lidí nevidí , že to západní pozlátko , bylo postaveno na celoživotních dluzích jeho obyvatel .
Občas mne napadne , jak by to asi vypadalo , kdyby byla zavedena ze dne na den ČSN . Kolik hitlermarketů by mohlo být otevřeno a neporušovat svým jedem ČSN . Kolik pekáren by bylo zavřených , kolik masných výrobků by okamžitě skončilo . Kolik produktů z drogerií by bylo zakázáno , má některý obchod s textilem zboží , které není nataženo doslova smrtícím jedovatým koktejlem ?
Co vodárny a jejich kvalita vody . Co Naši zahraniční dodavatelé otravin , kolik z nich by nedostalo červenou stopku , na svoje jedy a odpadky .

Albi
4. 10. 2023 16:13
Odpovědět  Putinovec

K těm závadným potravinám.
Už několikrát jsem náhodně četla (nijak to nevyhledávám), jak často ČOIka zakázala a obchody stahovaly z prodeje kuřecí maso se salmonelou, zeleninu s vysokým obsahem pesticidů a herbicidů, asi dva produkty (které, to si už nepamatuji), které obsahoval\y kousky skla, , ořechy, kde se našly aflatoxiny apod.

A co se zvláště masa týká – zákaz jejich prodeje byl téněř vždy až po datu spotřeby, kdy s největší pravděpodobností lidé ho už zkonzumovali a nehrozilo, že by ho vrátili do prodejny proti vrácení peněz.

Tedy ta ČOIka opravdu odvádí kvalitní práci.
A proč ty – zvláště potraviny – nekontroluje hned po překročení hranice?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
4. 10. 2023 12:34
Odpovědět  Peter 008

🙂 Aha, tak proto zenske staly fronty na italske kozacky nebo kupovaly zapadni elegantni svetriky, kalhoty a kabaty ve specielnich prodejnach. Ti movitejsi si kupovali za bony rifle v Tuzexu, atd, atd.
V jednom vsak mate pravdu, ze potraviny podlehaly prisnym normam a byly kvalitni. Treba mlecne vyrobky byly naprosto fantasticke.

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 14:21
Odpovědět  Jaris

Jaris, zjednodušujete to příliš na konzum i když ten je asi pro většinu nejdůležitější. Já si ale třeba kupoval občas boty ze snahy, tedy ručně šité a skvělé. Dokonce je ještě mám doma. Opravit podpatky a mohu s nimi ven. My měli tolik nádherného zboží, třeba textilu, tedy svetrů, halenek, obleků atd. A o potravinách se přece nebudeme ani bavit. Jaký to má význam. Ten opravdu hustý jogurt s marmeládou za 1.30, šáteček nebo koláček za 35, respektivě 40 haléřů, rybí salát 1kg za 17 kčs, 1kg mražených filet za 7kčs , dnes za 500, ani psi už to tenkrát pomalu nechtěli, 5 litrů malých okurčiček znojemáčků v plechovce za 21 kčs a tak dále. Plyn a elektřina za téměř houno, zálohu na studenou vodu jsem ještě v 89 platil 9 kčs na měsíc a nedoplácel. Ale ono je o tom opravdu zbytečné psát. Nic se tím nezmění. Lid si vybral svoji cestu, tak ji má. Až se nás banda grázlovských zaprodaneckých škůdců zbaví budou již moci omladině servírovat všechny sra.čky a pomluvy na své prarodiče a praprarodiče. To, že ti jim svojí dřinou tuto zemi postavili, aby měli všichni co rozkrást jim určitě neřeknou. Také nebudou mít důvod proč. Ale my víme jak naši rodiče a prarodiče museli makat, aby to mohli

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 14:30
Odpovědět  Pavel z Moravy

dát po válce všechno do cajku. Mladí makali na stavbách mládeže a můj starý známý mi dokonce říkal, že to bylo nejkrásnější období jeho života. Oni se bavili tím jak budují pro všechny zemi, která byla naším domovem. Dnes není, nic z ní nezbylo. Jsme otroci západního kapitálu. Já když právě přemýšlím nad těmi starými generacemi, které do toho dali tolik umu a lásky, tak se kure.vsky stydím co jsme provedli, jak jsme pro to pitomé pozlátko takto zemi zničili. A to jsem alespoň já přitom necinkal, ale koukal jsem se. Sice jsem občas varoval, ale to je nic. I když vím, že bych v té euforii nezmohl nic. Nemůžeme mít stejný názor na život, ale já mám tento od kterého nemohu ustoupit, jinak bych se za sebe musel stydět.

Albi
4. 10. 2023 16:23
Odpovědět  Pavel z Moravy

Mimochodem – tak na znojemských okurčičkách si už nepochutnáš. Před pár měsíci jsem četla, že Znojmii převzuala nějaká zahraniční firma, jméno si nepamatuji.
Nic bych za to nedala, že okurky-nakládačky si bude dovážet ze zahraničí.
Jiná “moravská” zahraniční firma podobné udělala s výrobou kečupu – přestože měla smlouvu s moravskými pěstiteli rajčat, vypověděla ji a rajčata dováží.
Vítejte v Absudistánu. 🙁

Boomer
5. 10. 2023 19:21
Odpovědět  Albi

.. mimochodem nepanikařte, stále je k sehnání macerát pro přípravu znojemského nálevu, vyrábí to Aromka.
A v kdejaké rodině ještě mají po babičce recept, z čeho že se onen macerát skládá.. hřebíček, tymián, bobkový list, nové koření, pepř a chilli paprička. Při domácím míchání si vyladíte směs podle vlastního mlsného jazyka, u nás přidáváme hořčičné semínko, estragon, jalovec, vinný list, kousek česneku, kolečko křenu, mrkve a cibule, a samozřejmě kopr.

Bety
4. 10. 2023 18:42
Odpovědět  Jaris

Například každý chtěl mít texasky, že? Kdo je měl, ten se odlišoval. Legrační je,
že jakmile jich bylo po převratu všude dost, nastala brzy éra různých tepláků, protože jak mi řekl vnuk, džíny jsou tvrdé, nepohodlné, blbě se v nich sedí a on je prostě nosit nebude. Inu ta móda.
Spolužačce opatřili tehdy rodiče italské kozačky, radovala se z nich tak šest neděl, než praskly. Já měla kozačky z Jugoslávie a nosila jsem je roky, což se
mi z žádnými popřevratovými nepodařilo. Jedna sezóna a dost, někdy ani to ne.

Milan
4. 10. 2023 18:39
Odpovědět  Jaris

I my jsme v roce 1989 bourali svojí pomyslnou zeď. Nevím jak kdo ale já bych si usekl ruce. Do čeho jsme dostali svoje potomky?

eFPe
4. 10. 2023 08:40
Odpovědět  Peter 008

Mám v rodině němce z východu. A i když jsou spíš podobného zaměření jako my tady, moc dobře ví, co americké lobby ve světě dělají, jejich vztah k rusům a komunismu je komplikovaný a spíš negativní. Pro příklad, si konkrétně na ně v osmdesátkách v Rusku výrostci pokřikovali fašisti, fašisti. Samože se jich to dotklo protože žádní fašisté nejsou.

Albi
4. 10. 2023 08:44
Odpovědět  Peter 008

A jak charakteristické jsou – zřejmě pro všechny státy “osvobozené z komunistického koncentráku” slova:

Sjednocení Německa zasadilo těžkou ránu průmyslu a podnikům NDR,
….. ačkoli byly plně ziskové a měly portfolio zakázek.

petr
5. 10. 2023 09:06
Odpovědět  Albi

Kolik je Vám let, že pindáte o komunistickém koncentrákuJá jsem prožil půlku života v socialistickém Československu a byla to nejšťastnější doba mého života. Tento hnus už tady dožiju ale mladí kteří tomu fandí, těm to přeju ať si ten kapitalismus užijí až do trpkého konce.

Pavel z Moravy
5. 10. 2023 09:37
Odpovědět  petr

Petře, to co napsala Albi je v uvozovkách. Asi jste si toho nevšimnul, té ironie. Nejste zde dlouho, jinak byste věděl, že Albi je jedna z těch správných a pravých žen tady na Pokecu.

Slovan
4. 10. 2023 16:44
Odpovědět  Peter 008

👍 👍 👍 👍 👍 👍
Petrer zdravín a naprosto souhlasím.
Vdycky řvou jen ti, kterým za daného režimu snášely slepičky zlatá vajíčka a co jim bolševici znárodnili KOZÍ chlívek. 🤣 Ti budou furt štvát a nenávidět jakýkoliv režim, který by vyhovoval všem lidem a ve kterém by tito “žiďáci” nemohli podvodným způsobem odrbávat dělný lid. Jak většina těchto rádoby úspěšných podnikatelů přišla k majetku, leze pomalu a jistě ven. 😊 🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
4. 10. 2023 17:11
Odpovědět  Slovan

Napsal jsi to dobře. Člověk se má vyjádřit jak to cítí a ne se podbízet, aby se zalíbil. To já nedělám a takové chování mám u zádele. Čau a měj se.

Slovan
4. 10. 2023 17:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

Proto s tebou na dálku virtuálně kamarádím. Škoda že na dálku. Kdybych náhodou jel do Přerova na burzu, dám ti vědět a ten kousek bys snad už kvůli mě dojel né?

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 20:02
Odpovědět  Slovan

Dal jsem ten vzkaz sobě. Už totálně blbnu. Bylo by to fajn, ale musel bych vlakem nebo autobusem. Čau.

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 20:00
Odpovědět  Pavel z Moravy

To by bylo fajn. Já bych ale musel vlakem nebo autobusem. Čau.

PENNYS
5. 10. 2023 15:56
Odpovědět  Jaris

Němcum- germánum – se nesmí věřit!!!

Burák
4. 10. 2023 06:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak ono se o tom málo mluví ale v podstatě to tak je. Kupříkladu když pozdravíte východního Němce pozdrav pánbůh, většinou vám ihned sdělí, že u nich se to nepoužívá nebo se jen zle podívá ale neodpoví. Po sjednocení všechny komunisty vyházeli na ulici. O práci na základě komunistické knížky přišlo kolem 2 miliónu lidí a to je už docela dost rodin, které tato změna postihla i finančně a to nemluvím o určitém ponížení. Takže levicově smýšlející na Rusko určitě vzpomínají v dobrém. Tomu bych věřil.

Frank
4. 10. 2023 08:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Skopčák je vždy skopčák. Ty německé svině způsobily dvě největší války a při té poslední vraždila stejně západní a i východní německá svoloč. Germáni nenávidí Slovany a mají je jako podlidi.

Putinovec
4. 10. 2023 08:51
Odpovědět  Frank

Ve skutečnosti byl Německý národ použit , jako užitečný idiot , k vyvolání světové války 20 století . Důležité je pochopit , kdo byl iniciátorem sv. války v období 20 století .
Byla to Anglie , kterou dobyla vojska oranžského řádu řídícího Holandsko , čímž došlo k začištění místních elit , přeformátování Anglie a vytvoření Globálního centra řízení , které připadlo pasákům židovského národa , nástroje , kteří Globalisté používají k řízení už cca 3 000 let .
Ty výkřiky o tom , jaký je Německý , Ruský , Židovský atd národ mrcha mrchoucí , je jen způsob , jak pomocí systému Rozděl a panuj , řídit sociální supersystémy – státy , národy .
Nehledejte to , co Nás jakoby rozděluje , tím jednáte v povolených řídících mezích nepřítele všech národů , Globálního Prediktora .
Hledejme to , co Nás spojuje , protože jedině tak můžeme nepřítele porazit .

Jaris
4. 10. 2023 12:39
Odpovědět  Putinovec

Tak byli to predevsim Nemci, kteri se citili byt nejak lepsi nez ostatni ‘lidska verbez’. Zidi ti se take snazi nemichat se s ostatnimi a radeji ziji v diasporach a jsou presvedceni o sve bozske vyvolenosti dodnes.

Putinovec
4. 10. 2023 13:03
Odpovědět  Jaris

Nemáte pravdu a už jsem Vám to psal . Po 1 sv. válce , se v Evropě začal rozpadat talmudský systém . Žid si bral nežidovku , židovka si brala nežida . Došlo doslova k rozvalu koncepce židovského zotročení pomocí talmudu .
Vzpomeňte si na rodiče Oty Pavla . A takových bylo velice mnoho a zejména v Německu . Kdo myslíte , že dal příkaz Nacistické figurce , k hromadné likvidaci židů ?
Majitel koncepce zotročení židovského národa , kterému se jeho globální nástroj , sloužící ke skoupení celého světa pomocí lichvy , začal rozsypávat . Ještě několik generací a v Evropě by židovský národ byl sloučen , mezi ostatní národy .
Výmarská republika byla dvakrát po sobě uměle zbankrotována , což vedlo k tomu , že Němci měli požadavek po “Vůdci” , který by je z tohoto marastu vyvedl . O tomto napsal velice dobře Remargue , Tři kamarádi , Černý obelisk . https://1url.cz/zupL9
A nestalo se to samo , byl to dlouhodobý plán , který měl vést k likvidaci jak Německa , tak SSSR . Kým , to si snadno domyslíte .

Jaris
4. 10. 2023 13:59
Odpovědět  Putinovec

Jiste, existovaly vyjimky smisenych manzelstvi. V podstate i dnes se zidi radeji berou mezi sebou ikdyz nejsou vazani judaismem.
Neustale se pripomina pouze konflikt zid versus Nemec. To je zavadejici formule, protoze zidi jako narod byli z mnoha ruznych zemi za svou historii vylouceni vice nez 100x! Na youtube existuje dokonce seznam zemi, ktere zidy pro lichvu, necestne obchody, intriky a rozvraceni poradku vyloucily.
Jsem presvedcena, ze prave za globalisty se skryvaji zidi, kteri podle Talmudu maji v planu ovladnout svet.

Vladimír
4. 10. 2023 08:24
Ohodnotit příspěvek :
     

To byla koncem 80. let veliká sláva, hurá, jsme na Západě. Ten obrázek je opravdu výstižný. Babány, Coca-cola a kurvy.

jsladin
4. 10. 2023 10:23
Odpovědět  Vladimír

Až ve vládě.

Pijack
4. 10. 2023 09:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Název článku je trefa do černého. Je to přesně o významu slov – přátelství je v srdcích. ONI ti pomatení liberálové tahle slova systematicky označují za Ruskou propagandu, resp. narativ (moderní slovo idiota). Jelikož se bojí vyslovit nahlas, že tak cítí rodilí Němci (ale i my a Poláci atd…) raději to svedou na Ruskou propagandu. ALE ta Ruská propaganda není vidět. Já osobně po ní pátrám a nic jsem nenašel. Nedědí o ní ani Koudelkovic sluhové. Jak říkám, je to jako Colombova žena – všichni o ní mluví, ale nikdo ji neviděl. ONA je to totiž mysl a duše nás, lidí, kteří si váží národa, který nám zachránil zadek a existenci. Na to Rusové nepotřebují šířit propagandu. My to máme v sobě. Ti nacističtí liberálové musí vzteky šílet 🙂

Bety
5. 10. 2023 09:04
Odpovědět  Pijack

To jste napsal výborně!!!

Frank1
4. 10. 2023 09:48
Ohodnotit příspěvek :
     

STASI a politicka indoktrinace skrze Sovety v NDR a nesvoboda te doby jsou dnes vnimany jako cajicek ve srovnani co tam poskoci chazaru s lidmi dnes delaji.
Historicky pohled na uzemi Saska a Rujanu uvadi tato uzemi jako uzemi zapadnich slovanskych kmenu, kteri byli Germany vyhubeny a zbytek byl asimilovan. Posledni zbytek Slovanu – Sorbu zije v Luzici (Lausitz) u nasich zapadnich hranic. Te ponechala vlada NDR jakousi autonomii, tykajici se pouzivani reci a tradic.
Pres integraci NDR do BRD maji obcane ve vychodnim Nemecku, resp. v byvale NDR jinou dejinou zkusenost a jejich geny, znalost rustiny vykazuji afinitu ke Slovanum. To bude hrat ulohu pri novem usporadani Evropy.

Frank1
4. 10. 2023 10:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Mam v rodine Bavoraka. Politicky s Bavoraky nejaka diskuse nema smysl. Jsou indoktrinovani z prohrane valky, pocitu nadrazenosti a prosyceni rusofobii. Tyto vlastnosti soucasna garnitura poskoku chazaru u moci obratne vyuziva a medialne podporuje pro cile zapadu – porazit Rusko.
Napr. Jejich nazor na volby na Krymu: Podle nich tam lide volili s donuceni pod ruskymi samopaly. Proto ten vysledek.

Burák
4. 10. 2023 16:38
Odpovědět  Frank1

Tak do Bavorska odešla většina Sudeťáku. Měl jsem sousedku Němku, kterou neodsunuli, protože měla jako komunistu otce v koncentračním táboře a své vlastní příbuzné z Bavorska velmi nenáviděla. Vždy jim říkala fašisti. Můj kolega byl v Bavorsku na práci na nějakém statku a viděl na vlastní oči jakousi stěnu slávy majitele statku. Doslova se mu zvedl žaludek, když viděl fotku, kde hrdě stál na mrtvole nějakého Rusa. Samozřejmě fotky zabitých Židů a technika, kterou používal. Na vše, co za války spáchal byl hrdý. Takové měli Rusové odstřelit a né deportovat. Ani jeden válečný zločinec odsouzený našimi soudy nebyl Německem vydán. A dnes se takovým šmejdům cpe do zadku i náš premiér. Hnus 😒

PENNYS
5. 10. 2023 15:55
Ohodnotit příspěvek :
     

MY češi a slováci si musíme konečně uvědomit kam patříme- MY NEJSME ZÁPAD!!!
MY JSME BYLI JSME A BUDEME VŽDY VÝCHOD, JSME SLOVANÉ A NNECHÁVEJME SE BALAMUTIT ,ŽE JSEM ZÁPAD! MY JSEM VÝCHODNÍ STÁT-ALE , OD roku ,1989 PATŘÍME ZÁPADU.

laskra
9. 10. 2023 08:13
Odpovědět  PENNYS

Jsme kolonie západu.