politika

Čím skončí agrese proti Ruské federaci? 4. den je Varšava obklíčena

V Polsku se diskutuje o velkém vojensko-politickém skandálu. 

Velitelské cvičení “Zima-2020”, kterého se zúčastnilo několik tisíc důstojníků, skončilo působivou ostudou. 

Simulace ukázaly, že po pouhých pěti dnech byla válka na východním křídle země (hranice s Ruskem a Běloruskem) ztracena a polská armáda přestala existovat.

Cvičení “Zima-2020” se konalo na polské Akademii vojenských umění a osobně ho sledoval prezident země Andrzej Duda a vedoucí ministerstva národní obrany Mariusz Blaszak. 

Ale něco se pokazilo.

Nejprve, jak zjistili novináři vydání “Interia”, modelování zohlednilo nové zbraňové systémy objednané Polskem, které však dosud nebyly Spojenými státy dodány – to jsou protiletadlové systémy Patriot, raketové dělostřelectvo HIMARS a víceúčelové F-35.  Polská obrana byla soustředěna na severovýchodním křídle hraničící s Ruskem (Kaliningradská oblast) a Běloruskem.

“Divoká obrana východního Polska vedla k porážce tam umístěných jednotek a obrovským ztrátám. 
Pátý den virtuálního konfliktu nepřítel dosáhl Visly. Čtvrtého dne byla Varšava obklíčena. Strategické porty byly blokovány nebo zajaty. Letectví a námořnictvo přestaly existovat navzdory podpoře NATO. Na východ od Visly polské jednotky utrpěly drtivou porážku. Prapory první linie ztratily 60 až 80 procent živé síly a techniky,“ popisuje portál cvičení.

Prezidentská kancelář a ministerstvo obrany odmítly tyto informace komentovat s odvoláním na utajení cvičení.

“Velitelé jednotlivých jednotek byli šokováni, odmítli vyplnit některé rozkazy, protože pro ně byly jednoduše nepochopitelné,” informovaly noviny “Super Express” o některých podrobnostech konfliktu uvnitř polského ministerstva obrany.

Poté, co byl skandál zveřejněn, ministr obrany diplomaticky uvedl:

„Abyste byli dokonalí, musíte trénovat.“

Polský politolog Tomasz Jankowski, který komentuje neúspěch cvičení “Zima-2020”, se domnívá, že „současná situace je taková, že pouze šílenec a/nebo sebevrah může podporovat vojenské vazby Polska se Západem“.

„Hledání kontaktních míst, která jsou prospěšná pro obě strany, a budování dobrých vztahů s Moskvou – již není „rusofilský sen“, ale naléhavý úkol, kterému čelí Polská republika,“ uvedl Jankowski.

https://bit.ly/2MPvdYG

sdíletj na