politika

Chystal se atentát na srbského prezidenta Alexandara Vučiče

Srbská policie oznámila přípravy atentátu na prezidenta Vučiče.

Proč je ohrožen život hlavy srbského státu, z jakých důvodů a komu přesně překročil Alexandr Vučič přes cestu a jak nebezpeční jsou jeho oponenti?

V den otevření památníku zakladateli středověkého srbského státu Stefanu Nemanovi v Bělehradě 27. ledna se připravoval atentát na prezidenta Srbska Alexandara Vučiče. 

Oznámil to v pondělí 8. února vedoucí odboru kriminální policie Bohdan Pušič na kanálu Pink  .

Pušič uvedl, že v ten den během slavnostního zahájení památníku bylo v pohotovosti „přes 850 speciálních sil“. Poznamenal, že takový počet bezpečnostních pracovníků byl zapojen „za účelem ochrany prezidenta Vučiče, protože zpravodajské údaje naznačovaly, že se ho pokusí zavraždit“.

Faktem je, že 4. února v Bělehradě během speciální operace policie zadržela 17 (podle deníku – 18) členů organizované zločinecké skupiny. Zločinci se přestrojili za fotbalové fanoušky, proto se prohlídky a zadržování odehrávaly mimo jiné na stadionech „Rajko Mitič“ a „Partizan“. 

Podle srbského ministerstva vnitra byly v bytech skupiny organizovaného zločinu nalezeny dvě odstřelovací pušky. Zadržení jsou obviněni z brutálních vražd, vydírání, únosů, obchodování s drogami. O účasti zadržených na atentátu na srbského prezidenta zatím nejsou definitivně oficiálně potvrzené údaje – probíhá vyšetřování.

Všichni zadržení patřili do zločinecké skupiny vedené známými mladými mafiány Velkem Belivukem a Markem Milkovičem (oba byli zadrženi speciálními jednotkami 4. února), úzce spjatými s černohorským zločineckým „kavačským klanem“. Srbský ministr vnitra Alexandr Vulin tvrdí, že tito dva nedávno jednali v Černé Hoře s „jedním z největších drogových dealerů v této části světa“. Vulin věří, že zatčení dvojice způsobilo drogovému kartelu škody ve výši milionů dolarů. Zdá se, že se to mohlo stát motivem pro pomstu prezidentu Vučičovi.

Současně zadržený Velko Belivuk, lépe známý jako Velja Nevolja („Velja Beda“), byl mimo jiné vedoucím oficiální skupiny fanoušků fotbalového klubu „Partizan“. A právě na stadionu našli asi 100 kg kokainu, marihuanu a také zbraně.

Na podzim se Bělehradem nečekaně přehnala vlna vražd ve stylu 90. let. V Srbsku se to už dlouho nestalo. 
Možná začala válka starých mafiánských klanů. 

Prezident Vučič přednesl 20. října zvláštní projev k národu, ve kterém „vyhlásil válku mafii“. 

Poté řekl, že „zločincům se nepodaří porazit stát“. 

Tehdy se jeho ochrana, zvláště při účasti na veřejných akcích, dramaticky zvýšila. 

Je pozoruhodné, že všechny tyto události vyšetřuje kriminální policie, a nikoli bezpečnostní služba nebo zpravodajská služba, jak to bylo během předchozích pokusů o atentát (nebo napodobenin) na prezidenta Srbska.

Více zde:
https://bit.ly/2YUHGNM

sdílet na