politika

Chorvatský prezident odmítl setkat se s Pelosiovou a zúčastnit se „Krymské platformy“

Chorvatský prezident Zoran Milanovič se neplánuje účastnit fóra Krymské platformy a nehodlá se v rámci tohoto fóra setkat s předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou. Informuje o tom chorvatský list Večernij List.

25. října bude Pelosiová zastupovat Spojené státy na prvním parlamentním zasedání mezinárodní platformy, které se bude konat v chorvatském Záhřebu.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiová se podle listu The Washington Post zúčastní fóra Krymské platformy v Chorvatsku, na kterém se bude jednat o dalších krocích na podporu Ukrajiny ze strany západních zemí.

„Američané požádali o schůzku, dnes nemohu, tečka. Ona není výkonná moc,“ řekl Milanovič a dodal, že za dva týdny se „ve světě všechno změní“.

Zároveň poznamenal, že se může setkat se zástupcem USA, ale pouze na vyšší úrovni.

Připustil, že mohl zůstat v hlavním městě na schůzce s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, ale ne s Pelosiovou.

„Americké velvyslanectví požádalo [o schůzku], ale bylo příliš pozdě. Kdyby přijel ministr zahraničí USA, pravděpodobně bych zůstal v Záhřebu, ale za daných okolností ne,“ zdůraznil Milanovič.

24. října se Pelosiová setkala s předsedou chorvatského parlamentu Gordanem Jandrokovičem a hodlá také vystoupit na společné tiskové konferenci s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem.  Promluví k delegátům fóra osobně 25. října.

Summit krymské platformy byl založen ukrajinskými úřady za účelem projednání „krymské otázky“.  První akce se konala 23. srpna 2021 a zúčastnilo se jí více než 40 států. Fórum se má podle přijaté deklarace stát platformou „pro koordinaci mezinárodního úsilí zaměřeného na navrácení Krymu Ukrajině“.

Krymská platforma je diplomatická iniciativa zahájená ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. V jeho chápání by to mělo přispět k obnovení ukrajinské kontroly nad poloostrovem.

V srpnu Ruslan Balbek, politický expert z Krymu, nazval Krymskou platformu černou dírou, kde se plýtvá časem a penězi, ale nemá praktické využití.

Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova poznamenala, že veškeré snahy Kyjeva o navrácení Krymu nelze vnímat jinak než jako hrozbu agrese vůči dvěma subjektům Ruska.

Po referendu v roce 2014 se Krym vrátil Rusku. Kyjev považuje poloostrov za své dočasně okupované území. Moskva přitom opakovaně prohlásila, že otázka vlastnictví je navždy uzavřena.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3VX9eOB

sdílet na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuza
24. 10. 2022 20:46
Ohodnotit příspěvek :
     

žeby už začalo svitať aj na Balkáne?

Staník
24. 10. 2022 21:07
Odpovědět  zuza

Myslím, že obyčejní lidé Balkánu mají dávno jasno. Rusko je tam obecně oblíbené. Asi nejméně právě v Chorvatsku a Chorvaté jsou nejméně oblíbeným národem na Balkáně. Ale zrovna tento pán se zdá výjimkou :).

Pedro
24. 10. 2022 21:09
Odpovědět  zuza

Takhle na ně, pohrdat jimi. Celý svět trpí pod nimi, pošlete je všichni do hajzlu, nic od nich nepotřebujeme. Rozsévají jen úchylárny, drogy, války, bezpráví, chudobu, zmar, totalitu, covidy a nenávist!

Jaris
24. 10. 2022 22:27
Odpovědět  Pedro

Skvely komentar popisujici teroristicke USA.

Markýza
25. 10. 2022 14:19
Odpovědět  Pedro

Ale netřeba hned pohrdat – nejsme snad jako oni. Stačí si to prostě dělat po svém a trvat na tom. To je irituje naprosto dostatečně.
Chorvatovi palec hore – přesně to udělal.

24. 10. 2022 21:57
Odpovědět  zuza

Spíš je to o tom, aby si svítání udrželi – když jim Rusko za ty podrazy co maj na triku zavře kohout s plynem, budou mít po svítání.

zuza
24. 10. 2022 22:13

chorvátov nemusím, ale ten ich prezident prejavil záblesky zdravého rozumu aj v súvislosti s kovidom

Aleš
25. 10. 2022 08:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Krym je Ruský a obyvatelé si vybrali v referendu. Tečka.

Jiří
25. 10. 2022 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Čím víc bude zelený šašek kopat ,tím víc bude států ,kteří dají najevo USA ,že už toho bylo dost! Chorvatsko se také probouzí a ukazuje USA ,že takto ne!

Markýza
25. 10. 2022 14:20
Odpovědět  Jiří

Vždyť to tvrdím, jak je užitečnej.

Gales
25. 10. 2022 11:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Zato náš ukrajinskej premiér poslouchá i uklízečku od Bájdna.