Chorvatská společnost zastaví přepravu ruské ropy do Srbska

Provozovatel ropovodu z Chorvatska do Srbska řekl, že zastaví přepravu ruské ropy. Tato trasa je hlavní pro dodávky surovin do Srbska. Provozovatel se odvolává na sankce EU.

Chorvatský provozovatel ropovodu Janaf řekl, že od 15. května zastaví dodávky ropy do srbského NIS, který z 65 % vlastní Gazprom Neft. Důvodem jsou sankce EU.„V tuto chvíli není možné posoudit potenciální trvání a budoucí intenzitu sankcí proti Rusku, a proto je obtížné posoudit jejich dopad na výsledky operací Janaf,“ uvádí zpráva. Janaf dodal, že odstávka potrvá, dokud EU nezruší sankce.

Ropovod z ropného terminálu Omišalj na pobřeží Jaderského moře je hlavní trasou pro dodávky ruské ropy do Srbska. Na začátku roku Janaf podepsal roční kontrakt se srbským NIS na přepravu 3,2 milionu tun ropy (+/- 10 %).

Je těžké pochopit, o jakých sankcích mluvíme, protože Evropská unie uvalila sankce na Gazprom Neft. Omezení však nezahrnovala dodávky ropy.
Подробнее:

„Zákaz … se nevztahuje na transakce, které jsou nezbytné pro dovoz nebo přepravu fosilních paliv, zejména uhlí, ropy a zemního plynu, jakož i titanu, hliníku, mědi, niklu, palladia a železné rudy z Ruska popř. přes Rusko,“ uvádí se v prohlášení.

Nicméně srbský prezident Aleksandar Vučić již vyjádřil obavy z dovozu ropy . Poznamenal, že neví, jak problém s ropou skončí a zda země dostane výjimky z omezení.„Už mluvím s našimi přáteli na Blízkém východě o dovozu ropy. Nejlepší způsob je Durres (v Albánii). Nyní přemýšlíme o tom, jak zorganizovat dopravu,“ řekl Vučić. Srbsko podle něj hodně ropy dováží.
https://bit.ly/3Dl3CF2

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
29. 3. 2022 20:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem to tu jednou psal. Největšími šmejdy Evropy jsou historicky Chocholové, Pšonci, Chorvati. (A, bohužel, nově jsme se jimi stali i my.)

Kolem
30. 3. 2022 06:04
Odpovědět  Milan

S tím se dá souhlasit, přičemž my, co by klasická hyena schovaná za alfasamici, držíme prvenství v pokřikování a především v represivních opatřeních vůči vlastnímu obyvatelstvu – nikdo jiný takovým způsobem nelikviduje vlastní národ, jako český politický póvl…

David
29. 3. 2022 23:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Však se těch zmrdů brzy zbavíme a bude je mrzet každý den, který prožili.