Chceš-li Lavrova rozesmát, zkoušej ho vyděsit

Ruské ministerstvo zahraničí překvapilo Borrellovo hodnocení návštěvy Moskvy.

Moskva je překvapená, jak šéf evropské diplomacie Josep Borrell hodnotil výsledky své návštěvy Ruska, protože jeho hodnocení silně kontrastuje s jeho vlastními prohlášeními po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. To je uvedeno v prohlášení ruského ministerstva zahraničí vydaném 8. února.

„Možná, že po příjezdu do Bruselu bylo šéfovi evropské diplomacie vysvětleno, na co je nutné klást akcenty, ale to jen potvrzuje, jak a kým se politika EU ve skutečnosti formuje,“ uvádí TASS .

Ministerstvo zdůraznilo, že ruská strana komentovala výsledky jednání na tiskové konferenci za přítomnosti Borrella. Mohl také podat své hodnocení schůzky, protože „nikdo ho časově ani formátově neomezoval“.

7. února bylo prohlášení Borrella o výsledcích jeho návštěvy v Moskvě zveřejněno na webových stránkách Evropské služby pro vnější činnost. Borrell tvrdí, že Rusko nemá zájem na normalizaci vztahů s Evropou, o čemž svědčí vyhoštění diplomatů EU hned během jeho návštěvy. 

Borrell dále uvedl, že Brusel může uvalit na Rusko nové sankce v souvislosti se situací v oblasti lidských práv.

Josep Borrell se 5. února sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Před návštěvou západní média informovala, že Borrell se chystá diskutovat o otázce Alexeje Navalného. 
Poslanci a mnoho východoevropských občanů od něj (Borrella) očekávají „tvrdost a rozhodnost “,
uvedla BBC. 

Největší frakce v Evropském parlamentu, Evropská lidová strana, vyzvala Borrella, aby se nevracel s prázdnýma rukama, to znamená, aby přiměl Moskvu k ústupkům v této otázce.

„A pokud se tak vrátí, měla by EU zpřísnit sankce. Bez vážné reakce na Putinovo potlačování opozice bude zahraniční politika EU fungovat pouze ve prospěch Kremlu,“ uvedla Sandra Kalniete, místopředsedkyně frakce EPP, bývalá ministryně zahraničních věcí Lotyšska, poslankyně Evropského parlamentu ….

Před cestou sám Borrell řekl, že má v úmyslu navštívit Navalného ve vyšetřovacím středisku. 
Zdá se však, že si to rozmyslel.

Poté, co byl Alexej Navaľnyj po svém návratu do Ruska zadržen a poté co dostal skutečný trest, evropské struktury začaly hovořit o tom, že by Josep Borrell do Moskvy odjet neměl. 

Evropský parlament ho na protest vyzval, aby návštěvu zrušil. 

Sdělovacími prostředky zazněly názory odborníků, že návštěva by mohla být vnímána orgány Ruské federace jako známka měkkosti. Požadovali, aby Josep Borrell, pokud bude trvat na své návštěvě, předložil Moskvě ultimátum jménem Evropy: pokud nebude Alexej Navaľnyj propuštěn, budou nevyhnutelné nové sankce.

A Josep Borrell odletěl.

Jak vysvětlil host z Evropské unie – nechtěl, aby mezi Bruselem a Moskvou vznikla „zeď ticha“.

Koneckonců, EU a Rusko jsou sousedé, připomněl pan Borrell. Evropská unie zůstává hlavním ruským obchodním partnerem a největším zahraničním investorem v ekonomice. Většina schengenských víz se uděluje Rusům. A několik tisíc ruských studentů studuje na univerzitách v EU.

Současně se Josep Borrell snažil ukázat, že již nemůže dojít k návratu k normálním vztahům – jako obvykle, zejména na pozadí případu Navalnyj. Šéf evropské diplomacie požadoval, aby ruská strana politika propustila a vyšetřila pokus o jeho otrávení.  Nepředložil však žádná ultimáta.

Návštěva představitele Evropské unie Josepa Borrella v Rusku proběhla na negativním pozadí. K předchozím rozporům mezi Moskvou a Bruselem se přidal případ Alexeje Navalného, ​​který se měl stát hlavním tématem jednání evropského diplomata v ruském hlavním městě. 

Přijetí, kterého se mu dostalo, nebylo vřelé:
ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil západní země na porušování lidských práv v jejich zemích a později vyšlo najevo, že tři evropští diplomaté byli vyhoštěni z Ruska za „účast na protestních akcích“. 

Josep Borrell se o vyhoštění diplomatů dozvěděl během oběda s ruským kolegou.

Sergej Lavrov, vítající svého kolegu, upozornil na „vzrušení doprovázející přípravu na tato jednání“. 

„Byla vyjádřena celá řada slov na rozloučenou, co byste zde měl dělat, jaké požadavky je třeba vznést. Jsme připraveni odpovědět na všechny otázky, které hodláte položit na dnešních jednáních,“ ujistil Lavrov. 

A dodal: „Pokusíme se vás nezklamat.“ Znělo to skoro jako hrozba. 

blob:https://playercdn.cdnvideo.ru/7b064351-0bb2-4324-9b30-d944e7e66a70

I z těchto slov bylo zřejmé, že ruská strana nejenže nemá v úmyslu se vyhnout rozhovorům o nejnovějších událostech, ale připravila se na ně a je připravena zahájit protiútok. 

Možná Josep Borrell litoval, že přišel. 

Alespoň během veřejné části návštěvy neprokázal rozhodný postoj Bruselu.

Na tiskové konferenci po rozhovorech Josep Borrell, který četl z papíru, řekl, že sdělil Sergeji Lavrovovi „hluboké znepokojení Evropské unie nad situací kolem Navalného, ​​výzvu k jeho propuštění a zahájení vyšetřování jeho otravy.“ Když se novináři na toto téma znovu zeptali, mimo jiné v souvislosti s možnými sankcemi, šéf oddělení zahraniční politiky EU jednoduše navrhl zopakovat již přečtené.

Podle jeho slov se v současné době o sankcích vůbec nemluví, protože žádná ze zemí EU dosud nepřišla s konkrétní iniciativou.

Sergey Lavrov neztrácel čas a promluvil v duchu své slavné fráze «Who are you to fucking lecture me?»
(„Kdo jsi, kurva, abys mě poučoval?“ – slova, která prý pronesl Sergej Lavrov v roce 2008 během rozhovoru s tehdejším britským ministrem zahraničí Davidem Milibandem). 

Zdá se, že právě touto taktikou se Rusko rozhodlo odvrátit bouři kritiky západních zemí ohledně porušování lidských práv a demokracie na území Ruské federace. Američané a Evropané se mají zamyslet nad svými vlastními problémy, ať už jde o násilné zákroky proti demonstrujícím, politicky motivované pronásledování lidí nebo příliš tvrdé zákony.

Ruská strana v posledních dnech tuto taktiku použila dvakrát:
švédské ministryni zahraničí Ann Linde, která v pondělí navštívila Moskvu, i Josepu Borrellovi byly poskytnuty videozáznamy násilného šíření protestů ve Spojených státech a zemích EU. Video bylo Švédce představeno přímo během návštěvy a vedoucímu ministerstva zahraničních věcí EU byl den před příjezdem předán videozáznam prostřednictvím mise EU v Moskvě. 

Na otázku ohledně hodnocení těchto videí odpověděl Josep Borrell, že je nesledoval.

Ale na druhou stranu Sergej Lavrov dychtivě komentoval jejich obsah:
„Tam je vidět, jak ve Spojených státech policejní džíp kolem přejíždí demonstranty ležící na zemi a mnoho dalšího. Celý svět obletěl záznam, když byla mladá žena v Nizozemsku „přibita“ ke zdi proudem vody z děla, poté tam zůstala celá od krve. 

Podle ministra Lavrova „v Ruské federaci nic takového neexistovalo“

„V Rusku byla během nedávných demonstrací opakovaně napadena policie a ta nepoužila žádné speciální prostředky, ani slzný plyn. Demonstranti použili slzný plyn proti policii,“ řekl Lavrov.

Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova se po dalším tvrdém útoku Sergeje Lavrova na západní země s očekáváním podívala na evropského hosta a věřila, že zareaguje.

Ale on mlčel.

Navzdory očekávání se Josep Borrell nesnažil o setkání ani s Alexejem Navalným, ani s jeho ženou Julií. 
Člen jeho delegace se setkal s jedním z právníků opozice, což bylo považováno za dostatečné.

A nejspíš to bylo proto, že kromě „berlínského pacienta“ ruská strana „nabídla diskusi o skutečných problémech“. Ve skutečnosti byl představen celý soubor témat k diskusi.

A nejzajímavější je, že tato diskuse proběhla.

Proto je velice „zvláštní“ prohlášení Borrella o jeho návštěvě Moskvy, které po návratu do Bruselu zveřejnil na blogu. Je v rozporu s postojem, který sám vyjádřil 5. února na společné tiskové konferenci s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. To naznačuje, že někdo diktuje EU, jak se má chovat k Ruské federaci.

Nejspíš i proto se strhla kritika návštěvy Borrella v Moskvě.

Opoziční politik Vladimir Milov označil návštěvu Josepa Borrella v Moskvě za „katastrofálně slabou“. Podle jeho názoru použil Sergej Lavrov hosta „jako ozdobu pro přednášku Evropě o mezinárodním právu“.

Zde je to samé, píše Deutsche Welle:

Borrellova návštěva Moskvy je pro EU diplomatickou porážkou. Moskva vzdorovitě odstrčila nataženou ruku Bruselu.

… Borrell občas vypadal jako špatně připravený školák, kterého postavili do kouta. Sergej Lavrov je známý svou neústupností vůči svým partnerům při jednáních, ale tentokrát zbavil Borrella i jeho politické důstojnosti.

Lavrov vyzval Evropany, aby věnovali pozornost svým naléhavým problémům.

„Náš život stavíme na tom, že Evropská unie je přinejmenším v této fázi nespolehlivým partnerem. Doufám, že přicházející strategický přezkum přesto upozorní na základní zájmy Evropské unie v jejím bezprostředním sousedství,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci.

Nebudu uvádět četné citace. Podívejte se na tiskovou konferenci sami.

Je pravda, že video je dlouhé.

Je důležité pochopit hlavní věc – od doby Andreje Andrejeviče Gromyka nikdo nemluvil tak ostře se zahraničními diplomaty, čtěte – se zeměmi, které zastupují. 

Sergej Lavrov zároveň nepřekročil hranice zdvořilosti.

Jedná se o systémovou událost, tektonický posun v zahraniční politice Ruské federace. Viděli jsme jen malou část nároků západních zemí odmítnutých a pojmenovaných Lavrovem. 

Je ale jasné, že to hlavní bylo řečeno za zavřenými dveřmi. 

Můžeme to soudit i podle smutného výrazu pana Borrella. A podle toho, že Lavrov věci nazývá jejich vlastními jmény – dvojí metr, absurdní přístupy a požadavky, atd. …

To je vážný signál pro Západ, Rusku dochází trpělivost.

https://bit.ly/3q51yJT
https://bit.ly/36WA29T

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vaska
9. 2. 2021 17:48
Ohodnotit příspěvek :
     

no jo – soudruzi z bruseli vyřvávali něco v tom smyslu „že byl příliš měkkej“ moje poznámka : nedivme se – v jeho věku (prostata a pod.)