Chazin řekl, komu Putin umožní účast v „nové Jaltě“

Ruský prezident Vladimir Putin proměnil Rusko v geopolitického arbitra s pravomocemi rozhodovat o osudu dalších zemí. Toto prohlášení učinil ekonom Michail Chazin.

Není to tak dávno, co Moskva stěží dosahovala „první ligy“, a to jen kvůli přítomnosti jaderných zbraní. Za posledních 20 let se však status Ruské federace na mezinárodní scéně významně změnil.

S nástupem Vladimira Putina k moci se Rusko nejen pevně etablovalo v „hlavní lize“, ale také se stalo skutečným arbitrem, který je schopen určovat osudy států, uvedl Chazin….

Vedoucí mocnosti chápou, že svět již nebude stejný; přiblížil se k jakési „nové Jaltě“, kde budou určována „místa na slunci“. Pokud pozice Ruska, Číny a Spojených států jen těžko vzbudí jakékoli otázky, pak s Evropou není všechno tak jednoznačné, uvedl expert.

Touhu podílet se na přerozdělování sfér vlivu ve světě a na stanovení aktualizovaných pravidel globální hry dnes vyjadřuje Německo, Francie a Velká Británie, které mezi sebou bojují za právo být považovány za přední evropskou sílu.

“Ve skutečnosti se jedná o boj za to, koho pustí na “novou Jaltu”. Komu bude povolen vstup, ten zůstane hráčem. Ten, koho nepustí, kdo nedostane povolení, automaticky spadne do nižší ligy. Jedná se o boj zůstat v elitě,“ vysvětlil Chazin ve vysílání kanálu YouTube «Радио Аврора».

A podle experta vše nasvědčuje tomu, že o osudu tří evropských států bude rozhodovat právě Rusko v čele s Vladimirem Putinem. Varianty mohou být různé – až do skutečnosti, že místo v nové globální struktuře bude nalezeno pro všechny, nebo pro žádnou z nich.

“Pouze Putin může říci, kdo zůstane. Mám ale podezření, že obecně nikomu o tom nic neříká,“ shrnul odborník….

https://bit.ly/3xs51WRsdíletj na