politika

Michail Chazin: O „Rudém projektu“ Putina

Někteří lidé dělají velmi velkou chybu, když jednání Vladimira Putina, které je diktováno výhradně objektivními okolnostmi, připisují jeho osobnímu rozmaru. Ti, kdo takto uvažují, nerozumí ničemu o obraně našich národních zájmů, geopolitice nebo historii. A jedna věc je, když takto uvažují běžní občané, kteří nejsou zodpovědní za osudy milionů lidí, a úplně jiná věc je, když tento přístup používají představitelé státu. 

Nejjasnějším příkladem takové krátkozraké politiky jsou současní představitelé Arménie a Kazachstánu. 

Ve všech jejich prohlášeních o Rusku, ve všech jejich krocích směřujících naším směrem lze vysledovat buď jakousi hlubokou křivdu, nebo přání ukázat svou záměrnou nezávislost, nebo nějakou výzvu a snahu, abychom pochopili, že už nejsou stejní, že Ruská federace není SSSR, že doba, kdy jsme ovládali obrovské impérium, je dávno pryč, což znamená, že bychom se o dění v postsovětských republikách neměli příliš zajímat. 

Ve skutečnosti je všechno úplně jinak. Dnes je Rusko na vzestupu a jeho prioritním cílem je integrace všech bývalých území Sovětského svazu do jednoho prostoru.

V poslední epizodě svého analytického pořadu v rádiu „Hovoří Moskva“ o tom hovořil známý ruský ekonom Michail Chazin a řekl, že náš prezident nemá jiný způsob, jak realizovat naši zahraniční politiku, než realizaci „Rudého projektu“. 

Expert vysvětlil, že tento termín je třeba chápat jako ohromnou geopolitickou formaci, která se rozprostírá na obrovském prostoru Eurasie. 

Abychom pochopili její hranice, stačí si připomenout rozměr Organizace Varšavské smlouvy, která zahrnovala nejen samotný SSSR se všemi republikami v něm zahrnutými, ale také velké množství východoevropských zemí, které působily jako jakýsi nárazník nebo sanitární koridor mezi civilizací západní Evropy a sovětskou nebo ruskou

Zároveň by mělo být pochopeno že západní hranice „Rudého projektu“ probíhá podél nulové izotermy ledna (Izoterma je čára, která spojuje body na mapě, které mají stejnou teplotu. Mezi izotermami má zvláštní postavení tzv. nulová izoterma. Jedná se o izolinii vyjadřující teplotu vzduchu 0 °C, pozn.red.), která se shoduje s linií rozdělení Německa na dvě části, jako tomu bylo do roku 1989 v případě Spolkové republiky Německo a Německé demokratické republiky. 

Ne nadarmo vedla hranice mezi oběma bloky právě touto linií. To mělo nejen reálné politické pozadí, ale také neméně důležité klimatické a ekonomické opodstatnění.

Chazin vysvětlil, že tato linie odděluje zóny zásadně odlišného přístupu k zemědělství. Pokud je tedy v západní Evropě převážně teplo po celý rok, znamená to, že tamní obyvatelé mohou sklízet úrodu několikrát ročně a podniky umístěné na tomto území nemají náklady na vytápění. 

Na naší straně je všechno úplně jinak. Sklízíme jen jednou ročně a půl roku jsme nuceni vytápět všechny naše domy a všechny naše továrny. To diktuje úplně jinou ekonomickou strukturu. 

A všechny země, které byly součástí Organizace Varšavské smlouvy a SSSR, ať někdo říká co chce, jsou nuceny rozvíjet své ekonomiky jinak než Západoevropané. 

Putin to velmi dobře chápe. Proto chce oživit „Rudý projekt“, aby jak Rusko, tak země východní Evropy a všechny bývalé země Sovětského svazu mohly integrovat své ekonomiky do jednoho velkého nadnárodního celku a vytvořit si tak vlastní technologickou a měnovou zónu. 

Prototypem „Rudého projektu“ je Eurasijská ekonomická unie (EAEU), která již zahrnuje jak Arménii, tak Kazachstán. Pro dosažení většího úspěchu tohoto svazu je nutné přejít k užší interakci mezi jeho účastníky.

Proto je současná politika Pašinjana a Tokajeva absolutně nekonstruktivní a neperspektivní především pro jejich vlastní země. Domnívají se, že svým občanům prospívají, když se všemožně snaží Rusko na jedné straně urazit, na druhé straně se od něj co nejvíce abstrahovat. Buď nechápou, nebo pečlivě předstírají, že si neuvědomují, že zahrnutí do „Rudého projektu“ Putina je pro ně jedinou možností pro rozvoj a prosperitu jejich zemí. Arménie ani Kazachstán prostě jinou volbu nemají. 

Jejich zboží a jejich pracovní sílu Evropa, Čína a zejména Spojené státy nepotřebují. Jediným místem, kde Pašinjan a Tokajev mohou důstojně využít potenciál svých zemí, je EAEU, která je předchůdcem ještě širší a mocnější v každém smyslu nadnárodní formace. A čím dříve budou tyto země zahrnuty do procesu integrace do jednotného společenství, tím dříve skončí jejich období krize a otřesů. 

Pouze v tomto útvaru najdou své náležité místo a dostanou maximum ze spravedlivého rozdělení odpovědnosti a povinností v rámci euroasijského pracovního systému. 

Tento „Rudý projekt“ Putin připravuje už dlouho a časem bude určitě zahrnovat i Arménii a Kazachstán. 

Pro Pokec24 připravila Janinna

https://1url.cz/bu21X

sdílet na

60 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ModrýKlokan
13. 9. 2023 01:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglosasové a ostatní západní bastardi přestírali, že jsou naší přátelé. Ve skutečnosti si z nás udělali bezprávnou kolonii a vytřeli si s náma zadnici. Samozřejmě za úlisné pomoci našich uplacených zrádných politiků ze všech stran, které byly ve vládě za 33 let.

Pedro
13. 9. 2023 05:05
Odpovědět  ModrýKlokan

Přesně tak to je, palce nahoru.

Pijack
13. 9. 2023 07:00
Odpovědět  ModrýKlokan

To nejsou přátelé. Anglosasové přátele nemají a nikdy neměli. Po jejich boku stáli vždy jen slizouni, kteří toužili po jejich pohlazení, nějaký profit a že si jich vůbec všimli. Anglosasové jsou jen smluvní “partneři”, nebo momentální spojenci. Přátelství si představuji jinak.
Třeba se smíchy podělávám, když sleduji, jak se naše vrchnost umí lísat ke královské rodině Británie. Pravidelně nás zásobují informacemi, jak se dětičky učí jezdit na koni, jaké jsou na dvoře poměry – vdovy, vdovci, princezny, nástupci trůnu atd… Tak trapné a servilní jasně napovídá, že tito slouhové čekají, až si jich někdo z královské rodinky všimne a konečně je pohladí po hlavičce. A ono nic. Čecháčci jim dávají darem koně, sady porcelánů, lustry, gobelíny… a klaní se poslušně k zemi, jako by to byli naši panovníci. Koho sakra zajímá nějaká stará rašple a rozmazlení frackové? Mě teda ne, ale sledovat, jak se štěstím pokakávají čecháčci při podlézání cizí velmoci je na zvracení a smích dohromady.

Trojta
13. 9. 2023 11:37
Odpovědět  Pijack

Lépe bych to nenapsal👍

ModrýKlokan
13. 9. 2023 14:23
Odpovědět  Pijack

@ Pijack

Souhlas. Je to součástí manipulativní mediální taktiky podprahového ovlivňování. Cílem je v rámci dalších restitucí znovu získat majetky, které si tady šlechtici za staletí nakradli a naloupili. A obnovit bývalou aristokratickou moc.

Pijack
13. 9. 2023 06:49
Ohodnotit příspěvek :
     

To je dnes zase tsunami skvělých článků. Zas mám co číst až do večera 🙂

Burák
13. 9. 2023 07:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Vzpomeňme jenom církevní krádež. Kdy nejen, že platíme i nadále provoz, faráře atd ale navíc i restituce, které byli ještě navýšeny o různé zlodějny. Kupříkladu jedno nejmenované biskupství bylo rekonstruováno dohromady za miliardu. Na netu jsou k dispozici fotky jak vypadalo žalostně už před válkou a dnes ho mají zpátky po kompletní rekonstrukci. Přitom církve podporovali fašisty se stejného důvodu, jako šlechta. Likvidace demokracie a návrat k monarchii. Mysleli, že získají zpátky postavení, o které přišli vznikem ČSR a samozřejmě i pokrokem. A těm všem, včetně šlechty vracíme majetky. Těm, kteří si z nás chtěli udělat otroky. 😒

ModrýKlokan
13. 9. 2023 14:28
Odpovědět  Burák

@ Burák

Je to až směšné. Šlechtická zdegenerovaná lupičská lůza žádá moderní republiku o právní ochranu, a brečí, že chtějí zpět to, co si dříve nakradli. To chytrej nevymyslí.

zuza
13. 9. 2023 08:19
Ohodnotit příspěvek :
     

ráno o tretej zaútočili banderovci na Sevastopoľ raketami, horia lodenice aj prístav, Krymský most je uzavretý, zatiaľ 24 mŕtvych
https://ria.ru/20230913/sevastopol-1895996039.html

Pijack
13. 9. 2023 08:33
Odpovědět  zuza

Sevastopol je srdcem Ruského námořnictva. Představy o jeho obsazení mohou mít jen idioti s IQ 95, voliči Bidena, Pávka a 5bordelu.

zuza
13. 9. 2023 08:59
Odpovědět  Pijack

opravujem predošlý text: 24 ranených, z toho 4 ťažko
banderovci a KoZa to už pochopili, ale riadia sa heslom, že keď to nemôžem mať ja, tak to aspoň čo najviac zničím.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
13. 9. 2023 08:56
Odpovědět  zuza

aj tu je o tom
https://cz24.news/ukrajinci-zasahli-lodenici-v-sevastopolu-vybuch-zaznamenala-i-moskva-u-veze-ostankino/
ruská odpoveď by mala byť taká, aby ju aj kretén, ktorému kokaín komplet zničil mozog, pochopil… Najlepšia by bola ale taká, aby ju pocítili aj v riadiacom centre na tom hnusnom špinavom ostrove za La manche.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
13. 9. 2023 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Rudý projekt……..noo? Pak už se ovšem nelze divit ani Arménii, ani Kazachům. Tedy jestli to zase není nějaká nafouknutá bublina, celé tohle.

Spam Janka
13. 9. 2023 10:24
Odpovědět  Markýza

vela ludi projektuje do Putina svoje predstavy, z jednej aj druhej strany. Naproti tomu je pravda aj to, ze sediet na dvoch stolickach moze len par statov/politikov, kedze vacsinou skor ci neskor si budu musiet vybrat. Obavam sa ale, ze ani Armeni ani Kazasi velmi nie……pretoze jednak priklonom k Zapadu mozu skoncit bud ako UA v pripade Kazachov alebo so znicenym statom v pripade Armencov, jednak naozaj Zapad je tam schopny poslat nejakych vojakov, diplomatov, prostrednictvom diaspor manipulovat s mediami a politikmi, ale zachranovat Armenov pred Azerbajdzanom nebudu a ani Kazachov s ich energetickymi ci vodnymi problemami (minuly rok im klakli elektrarne a zachranili ich Rusi so svojou energiou v objeme viac ako 10% celostatnej spotreby).

zuza
13. 9. 2023 13:15
Odpovědět  Spam Janka

Kazachstan a vlastne skoro všetky tie -stany vďačia Rusku a Sovietom za svoj štát, vybudovanie základov jeho existencie a riadenia. A všetky do jedného tú ruku, ktorá ich chránila a kŕmila, uhryzli alebo aspoň očúrali. V Kazachstane žije na severe veľmi veľa Rusov a terorizujú ich už ako v Pobaltí. A Arméni, to už je diagnóza. Aj keď zle robia najmä asi Arméni, žijúci v hnUSAkove a vo Francúzsku. V Arménsku žije 3,2 mil. Arménov, v Rusku oficiálne 1,2 mil a neoficiálne vraj aj dvojnásobok. Neoficiálne preto, lebo veľa Arménov žije v Rusku už veľmi dlho a už sa ani nehlásia k svojmu pôvodu. Napr. aj Sergej Lavrov je polovičný Armén, jeho otec bol Armén, ale pochádzal z Tbilisi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
13. 9. 2023 15:17
Odpovědět  zuza

Vděčí, to je pravda. ale nemusejí vděčit věčně, že. Zvláště, když se namlsali samostatného života. Taky nesmíte zapomenout, že ruka sice krmila, ale taky mlátila potěhem, proto se do ní hryzalo.
A Arméni můžou být klidně diagnóza – ale to je čistě jejich věc, dokud je to jejich stát.

13. 9. 2023 19:59
Odpovědět  Markýza

Až na jednu okolostojíčnost. Blejt krev z vděčnosti nemusej, ale to, co provádí nyní, je podlý swinstvo. Nebo je v pořádku, jak jednají ve svých zemích s Rusy a že intrikují proti Rusku? Je v pořádku to, co provádí (nejen) Tokajev? To je ten “samostatný život?!”
Napřed bratři pomozte! a když bratři pomůžou, tak kudla do zad a pikle s nepřáteli Ruska? A když už jsme u té krmící ruky. Kdo myslíte, že v SSSR nejvíc trpěl, na kom myslíte, že se během trvání SSSR, pokud SSSR vezmeme jako sublekt, SSSR nejvíc vyřádil, na jaké národnosti? Co myslíte? Na RUSECH !!! (Rusy míněna všechna etnika Ruské republiky  (RSFSR)).
Trpěli jak po VŘSR, tak během perestroky, tak ve zlatých devadesátkách po pádu SSSR, a tak i nyní! Abychom si rozuměli – mluvím o většinových, normálních občanech. Postřeh mojí bábrle, která SSSR prošmejdila křížem krážem:
“Nejhůř se maj Rusové v Rusku, protože je soudruzi berou u huby, aby ucpaly huby těm ostatním republikám (autonomním oblastem atd.), aby se nebouřili.
Kdo dnes vůbec ví, že každý most v SSSR – opakuji každý! –  střežili nepřetržitě ve dne v noci miliconáři? Proč asi? To nebylo jen tak z plezíru. Muži střežili a ženy dřely. Jdu od toho.

13. 9. 2023 20:11

Takže ten potěh dopadal nejvíce na ruské hřbety! Komu kdy vůbec dojde, že všechny ty “přehmaty” a excesy ruského komunismu nejvíc odskákali právě Rusové? Gulagy – a v nich většinově Rusové. A hlídači v nich kdo? Většinové neruská etnika, bo soudruzi dobře věděli, kdo je nejlíp, a navíc s chutí, ohlídá.
Jaká samostatnost? Že se osamostatní a v tu ránu se narvou do anglosaské pr.dele a snaží se Rusku škodit? Samostatnost je neutralita – ne anglosaská řiť, ne protiruské aktivity!

Markýza
13. 9. 2023 20:36

Samostatnost není neutralita, to se s vámi budu přít. Kazachstán určitě není žádná růžová zahrada – což jen předpokládám, protože ho nijak neštuduju – a v tom se s vámi nehádám. A pokud ovšem dělají Rusku jako takovému nějaké lumpárny, ne-li přímo ohrožující, pak se ovšem nebudu divit protiakcím.
Ale. Samostatnost kromě jiného znamená i to, že si holt na svém dělají i věci, které se nám nemusí líbit. Nám, Rusku, USA – komukoli. Jejich země – jejich věc.
Že sovětský potěh nejvíc odsrali sami Rusové, to se s vámi taky nepřu. Zase – jejich věc, jak se s tím vypořádali a vypořádají.
Mimochodem, kdysi jsme měli v rámci jakéhosi kongresu ubytované Rusy, protože máma mluvila rusky. Těm lidem trvalo tři dny, než se přestali bát říct slovo ve společnosti vlastních kolegů……až když viděli, že my sice na veřejnosti zbytečně nežvaníme, ale doma si pouštíme hubu, až tehdy se malinko odvážili….prý se tam udávalo fakt ve velkém. Tradice Pavky Morozova, no.
Ale zase – jejich věc, Milane, jejich. Stejně, jako toho Kazachstánu teď.

13. 9. 2023 21:55
Odpovědět  Markýza

Znova a po-ma-lu. Je-jich – věc – do-ku-d – mé-ďu – ne-pro-vo-ku-jí – a – ne-pak-tu-jí – se – pro-ti – ně-mu – s- ne-pří-te-lem – a – ne-o-hro-žu-jí – Ru-sko! Což invére dělají. Nejen oni. Tím to přestává být jejich věcí a stává se to ruskou věcí.
Kde myslíte, že se v Rusku vzalo třináct milionů migrantů, kteří se vyzbrojují a mlátí Rusy? Teď už dokonce přikročili i k vraždění! https://1url.cz/3u2Bi Právě z těch “samostatných” republik!
Jo – jejich země, jejich věc. Dokud nezasahují do věcí ostatních zemí! Pak to přestává být “jejich věcí”. (Tu neutralitu jsem tam šoup, že jsem to chtěl vzít zkratkou.)
Tak jo – samostatnost.
A copa nám dělá samostatná Británie? Se.re se do celého světa. Ale má to právo, protože její věc. A copa nám dělají samostatné USA? Se.rou se do celého světa. Ale mají na to právo, protože jejich věc. A copak nám dělají samostatné bývalé satelity Ruska? Se.rou se do Ruska. Ale mají na to právo, protože jejich zem, jejich věc. A copa dělá Rusko? Brání se. Ale, tu máš Káčo livanec, nemá na to právo… Rusko ne!
Takže není to věc “toho Kazachtánu teď”, protože tam za á udělali z Rusů občany druhé kategorie a za bé dělají Rusku kurewstva.

ModrýKlokan
14. 9. 2023 01:39

@ Milan

Všechno podepisuju. Tyhle věci ale hodně lidí nechápe bez poctivého samostudia.

Markýza
14. 9. 2023 09:59

Poslyšte – napřed si něco nalejte, pak to polkněte, chvíli počkejte a přečtěte si znova, co jsem vám napsala, jo? Británii jste do toho mého principu mimochodem sice zapletl pěkně účelově, ale stejně pěkně mimo mísu.
A migranti, kteří dělají bordel přeci nejsou důvodem, abychom obsadili nějaký stát – nebo snad jo??

14. 9. 2023 12:54
Odpovědět  Markýza

Poslyšte – napřed si něco nalejte, pak to polkněte, chvíli počkejte a přečtěte si znova, co jsem vám napsal, jo?
Jistěže účelově. Buď nějaká pravidla platí pro všechny – pak je to zákon -, nebo pro nikoho – pak je to právní anarchie.
Kde píšu co o obsazení země? To za á. A za bé jste nějak nějak cudná, co se týká vyjádření k oněm atakům satelitů na Rusko – v Arménii například cvičení s NATO.
A za cé, co kdybyste se místo těch úkroků bokem vyjádřila, jak se má Rusko bránit dle vás? Mračit se na ně? Na banderstán se civilizovaně mračilo – a jak to skončilo?

josef
15. 9. 2023 11:36
Odpovědět  Markýza

A co takhle Arménům připomenout Turky … .

Pavel z Moravy
13. 9. 2023 15:47
Odpovědět  zuza

Já bych je nechal být. Chtějí žít samostatně, mají na to právo. Nějakým nátlakem se nic nevyřeší. Pokud by se ale nějakým způsobem poté angažovali v nějakých akcích, které by mohly ohrozit moji bezpečnost, nekompromisně bych to řešil. A co se týká hospodářské pomoci, potom vše pouze v rámci rovnosti. Ne, že vám najednou budou chybět nějaké suroviny, vy zapláčete a my se poděláme a dodáme vám je za úsměv. Dodáme, ale zaplatit tak jako každý jiný.

Pozor
13. 9. 2023 17:01
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ale treba vrátiť Rusku ruské územia, ktoré boli pridelené pod správu týchto republík za ZSSR, dnešné hranice týchto štátov nezodpovedajú žiadnym historickým hraniciam.

zuza
13. 9. 2023 18:44
Odpovědět  Pavel z Moravy

ale oni sa práveže angažujú. v Kazachstane je kopec hnUSAckych biolaboratórií, ktoré makajú jak fretky na výrobe biozbraní cielených na Rusov. hnUSACI a NATO mali v Kazachstane aj základne, neviem, či sú tam aj teraz, ale veľmi sa snažia tam uhniezdiť. Keď sa v ZSSR zakresľovali hranice zväzových republík, boli Rusi veľmi veľkorysí. Kazachstan dostal kusisko zeme osídlenej Rusmi a zároveň zem kde, kočovali ich hlavné tri hordy.Teraz to ruské obyvateľstvo je na tom asi tak ako v Pobaltí – v zemi, kde žili a hospodárili už ich prastarí otcovia sú druhotriedni cudzinci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
14. 9. 2023 19:11
Odpovědět  zuza

.Samozřejmě jak říkám, angažujete se proti našim lidem a zemi, tvrdá odplata.

Markýza
13. 9. 2023 15:19
Odpovědět  Spam Janka

Pravda………..kdybych si měla vybírat mezi Rudým údělem a přátelstvím Kozy, možná bych si začala spíš vybírat nějaký pěkný strom, vhodný k oběšení.
Ale máte recht, Putin je obrovské projekční plátno a já budu jen doufat, že ho pámbu ráčí zachovati při zdravém rozumu jako doposud.

13. 9. 2023 16:31
Odpovědět  Markýza

Málo prostoru času, ale jen tolik. I Rusko má své jestřáby, ale nejsou to Gosudar a spol. Až se vrátím z knihovny, tak si zjistím, odkud se to tu vzalo – ten článek se mi totiž nezdá. Zkrátka mi smrdí. Hlavně mě zajímá, co skutečně Chazin řekl – sleduji ho dost pravidelně a že bych přehlédl postoj “však to dobro do vás natlučeme?” Zkrátka mi to smrdí medveděvovinou.

Markýza
13. 9. 2023 16:37

Mně to taky přišlo cu moc, ale zas ho nesleduju tolik, jako vy. Tak to pak dejte vědět, bude to hodně zajímavé.
Že má Rusko jestřáby, o jakých se nesní ani Amíkům, to vím od toho puče v 91………..fuj.

13. 9. 2023 22:13

Takže jsem zjistil jen to, že autor toho článku není Chazin, jak je v titulku uvedeno, ale kdosi anonymní na dzen.ru (kde za á autora nedohledat a za bé jsem se už poučil, že články na dzen.ru nutno filtrovat a ověřovat jinde).
Autor tam říká, co měl Chazin říkat v pořadu “Moskva mluví” – toť vše. Zda to říkal či neříkal ověřit nelze.
Podle mě je to kompilát toho, co Chazin skutečně řekl, a na to našroubavaných úvah anonyma. Osobně nevěřím, že by Chazin použil dvousloví “Rudý projekt”. Natož Gosudar, který má jak k SSSR, tak k jeho “rudé politice”, vyhraněný postoj – viz jeho včerejší vyjádření na ekonomickém fóru ve Vladivostoku: Sovětské tanky v Budapešti a v Praze byla chyba, uvedl Putin https://cz24.news/sovetske-tanky-v-budapesti-a-v-praze-byla-chyba-uvedl-putin/ . Přijde vám jeho vyjádření v souladu s “Rudým projektem”?
Popravdě mám k dzen.ru, odkud je článek převzatý, podobně ostražitý postoj jako ke Gargamelovi nebo k Pjakinovi a několika dalším.
Pokud zvládáte rusky (když vám to de.bil nepřekládá), tak na Chazina “chodím” až do Vladivostoku. Semka: https://deita.ru/categories/789. Akorát vás nesmí mást, že teď už je tam zejtra.

Markýza
14. 9. 2023 10:03

Díky, připadalo mi to tak. A docela jsem si oddechla – fakt bych nechtěla, aby se dnešní Rusko začalo vracet ku včerejším praktikám.
Rusky zvádám ale pomalu a vzhledem k tomu, že mám psa, náročného na pohyb, pět vnoučat v hlídacím věku, zahradu a půl a barák, je asi jasné, že nemám moc času 🙂

14. 9. 2023 13:44
Odpovědět  Markýza

K některým, ne praktikám, ale zkušenostem, se bude muset vrátit. Prostě k tomu bude dokopáno. Například čistky jsou fuj fuj, že. Jenže pokud k nim nepřikročí, můžou to rovnou zabalit.

Boomer
14. 9. 2023 16:56

..tak rozlehlý a národnostně pestrý stát nelze “rřídit na prrrincipech nepolitické politiky, ehm.. takového toho kvasu zezdola, ehm, že..”

Furt dokolečkadokola od Petra I. Velikého až na věky věků..

Mike
13. 9. 2023 15:00
Odpovědět  Markýza

Tak dle mého soudu lepší Rudý projekt, aby Arménii zůstalo to její olovo, měď, cín, zlato a stříbro, Kazachstánu ropa, než osud Lýbie, Íráku, Kuvajtu a dalších zemí, kterým jaksi nebylo umožněno, aby si své nerostné bohatství prodávali sami.

Markýza
13. 9. 2023 15:18
Odpovědět  Mike

Až na to, že co je pro ně lepší, musejí usoudit výhradně Arméni a Kazaši – nikdo jiný.

13. 9. 2023 20:22
Odpovědět  Markýza

Dostali samostatnost? Dostali. Nechal je medvěd v klidu? Nechal. Co nechal. Ještě jim pomáhal, když bylo třeba. A jak toho klidu využili (nejen) Arméni a Kazaši? Začali se sr-át do médi. Ne méďa do nich – oni do médi. Takže pokud výhradně Arméni a Kazaši a nikdo jiný usoudí, že je pro ně nejlepší dloubat méďu kudlou do oka, pak ať se nediví, když se méďa nas.ere a ukáže jim, kde má kanec pýču, jako to ukázal Čečencům. Protože ani tam si “nezačal” méďa. Hele nic ve zlým ale, kadíte mimo mísu. A to tak, že hodně. 🙂

Markýza
13. 9. 2023 20:37

Tak to povídejte, jak se serou do médi – ke mně se nic nedoneslo.

13. 9. 2023 22:08
Odpovědět  Markýza

A proč? Když vám sem hodím odkazy, tak si je stejně nepřečtete. Hmm… Ke mě se také nic nedoneslo. Zato se ke mě “doneslo” jak je ten méďa najednou zlý. Tak jsem se začal pídit, proč je najednou zčistajasna zlý. Ale že bych to kvůlivá argumentaci zpětně hodiny dohledával, to ani náhodou. Akorát vám odteď hodím, když na to sra.ní se narazím, tu odkaz, tam odkaz, aby se i k vám doneslo.
Do té doby držte pozice! 🙂

14. 9. 2023 01:42

Náhoda je parádní bl.bec. Tak jsem to dopsal a šel dělat knedlíci a vepřo-špenáto. A aby mi to líp utíkalo, tak jsem najel na Yvetu, co tom má, a za asi za půl hodky pic kozu do vazu – dění v Arménii. Tak jsem se zasmál, že vám obratem můžu splnit přání dokonce i ve směru povídání. Když povídejte, tak povídejte. Tedy v záskoku, ale to je fuk:
https://odysee.com/@ProudN%C3%A1rodn%C3%ADHrdosti:4/2023-09-13-Euraz:7

Je to v čase 29:06. Móc poučné, co znamená takové samostatné chování v představách Arménie.

Markýza
14. 9. 2023 10:06

Co jste zpruzelej? Když budu mít čas přečtu, když ne – nepřečtu. Takhle jednoduché to je.
I když jsem mnohem raději, když mi to shrnete, to zase jo.

14. 9. 2023 13:07
Odpovědět  Markýza

Zpruzenej? Tsss… tsss… Ještě že jsem zpruzenej civilizovaně. Kdybych nebyl zpruzenej civilizovaně, tak bych reagoval ve vaší komunikační rovině a napsal bych: “Co hysterčíte?” Jenže jsem civilizovaně zpruzenej, tak to nenapíšu.
Když nemám čas a nepřečtu, pak nemluvím, o čem nemám dostatek informací. Takhle jednoduché to je.

Gales
13. 9. 2023 09:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Zelezub u Božího soudu…comment image

ModrýKlokan
13. 9. 2023 14:31
Odpovědět  Gales

@ Gales :-D)))) hezké

Volomrd Elensky. “Z” je zakázaný.

Albi
13. 9. 2023 17:31
Odpovědět  Gales

🙂 🙂 🙂 Ať se toho všichni co nejdřív dočkáme.

jiří
14. 9. 2023 00:42
Odpovědět  Gales

Spíše došel koks.

14. 9. 2023 01:45
Odpovědět  jiří

Nebo vysvětluje dýlerovi že mu někdo švihnul prachy a jestli by to nešlo na sekyru.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vladimír
13. 9. 2023 10:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Bývalé sovětské země je potřeba nechat nejprve pořádně vychladnout. V Pobaltí to už pomalu začínají chápat, a po letošní zimě to snad pochopí ještě více.

Frank1
13. 9. 2023 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Armenie i Kazachstan celi ohromnemu tlaku USA a chazaru, kteri se je snazi 100 % ovladnout. Pasinjan je jejich loutka, v Kazachstanu sef laviruje, protoze je k tomu nucen.

Frank1
13. 9. 2023 11:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Tema COVID. Planuji nove ockovani na podzim. Protoze uspesne jejich media dosud zamlcuji skody a oznacuji je za konspirace.
Poskozovani deti:
https://otevrisvoumysl.cz/hovor-lekaru-prinasi-dalsi-dukazy-o-tom-ze-vakciny-jsou-hlavni-pricinou-autismu-a-sids/
Odtajnene dokumenty Pfizera z vyvoje mRNA genove terapie:
https://rumble.com/v3gtagf-naomi-wolfov-co-obsahuj-intern-dokumenty-pfizeru-o-covid-vakcn-cz-titulky.html
Co jsou dnesni USA a jejich demokracie. Rozhovor se znalcem z r. 2007:
https://www.youtube.com/watch?v=Vv05BausEGs&t=46s

Helena
13. 9. 2023 18:36
Odpovědět  Frank1

Mohou si plánovat co chtějí. Tak velké stádo nadšenců napíchnout si pseudovakcíny už mít k dispozici nebudou.

Jura S
13. 9. 2023 13:53
Ohodnotit příspěvek :
     

VÝVOJ “KOZY” ZA 30 LET – pamatuju velmi dobře Antverpy, Brugy a Brusel v roce 1990, byl jsem tam pracovně 3 měsíce, nádhera a pohoda. Nezamykaly se na vesnicích baráky, dokonce před obchoďákama a diskotékama se nezamykaly auta a nechávaly se v nich klíče, kvůli hasičům… Pak se nahrnuli poláci a začali vykrádat, začlo se zamykat. V Antverpách mi místní přátelé ukázali malou čtvrt “jako no- no go” ale v pohodě jsme ji projeli autem, výklady s obnaženými ženštinami, sem tam nějaký “musulmák”… Prosperující ekonomika a všude luxus, dostupný i pro dělníky. Vraťme se tam teď, no-go zóny, kde vás hned z fleku zapíchnou, všude bordel, ekonomika v háji, jen se platí “socky”, dělat nebude nikdo a všude strach něco říct…proti EU, židům s diamanty, anglosaským velevůdcům, ekofašos …. U nás je to podobné, “okradení a totálně vykradení” a jen listujeme v tisíci zákazů z Brusele…. ekofašizace a buznoizace školství, kultury, daně s čehokoliv, drahé bydlení a energie… Já měl v 90-kách nový byt a inkaso 350 kčs (nájem státní byt, elektrika, plyn) a vydělával jsem 2300 Kčs, bydlení bylo marginální věc, dnes ??? Mladá rodina aby se “pokakala” a vycálovala 80% platů na byt a energie….

Pavel z Moravy
13. 9. 2023 15:55
Odpovědět  Jura S

Ti mladí se ale mohou proti tomu také postavit. Buď duševně vyzrají a pochopí nebo skončí. Skončí ale celá Evropa a to v totálním rozvratu a chaosu. Na to se dá skoro na jistotu 99% vsadit. Ale jestli nemyslí, zaplatí, my s nimi, ale my už to ve většině máme za pár.

petr
13. 9. 2023 19:10
Odpovědět  Pavel z Moravy

Mladí se proti ničemu nepostaví, ti jsou tak přeformátovaní, že závidí vlastním rodičům důchod. 30 let vymazání mozku má své výsledky, stejně jako na Ukrajině.

zuzana
13. 9. 2023 16:39
Ohodnotit příspěvek :
     

COVID-19: Jak se uskutečnil největší zločin proti lidstvu

https://aktax.cz/covid-19-jak-se-uskutecnil-nejvetsi-zlocin-proti-lidstvu/

zuzana
13. 9. 2023 17:18
Ohodnotit příspěvek :
     

20 mladých migrantů napadlo holemi skupinu Německých teenagerů a dětí

https://aktax.cz/20-mladych-migrantu-napadlo-holemi-skupinu-nemeckych-teenageru-a-deti/

Boomer
13. 9. 2023 21:28
Odpovědět  zuzana

.. no, jedno pozitivum bych přece jen viděl.. tihle mladí Němci už asi těžko vyrazí Drang nach Osten, a pokud by je k tomu přece jen někdo nějak dokopal, akorát pohnojí pole orná i válečná.

Zažil jsem na podzim 1987 v Berlíně, na Alexanderplatz pod telepárátkem, jak u stánku s občerstvením přebrali nějací exotičtí studenti, nejdřív rozbitá miska s hrachovou polévkoui, potom hrnek se svařeným vínem, v momentě tam byli dva VoPo, chlapi ještě tak o palec vyšší než já, nic neříkali, jenom stáli, zachmuřeně koukali, ruce za zády a pohupovali se v holínkách pata špička pata špička. Exoti bleskem uklidili co nadrobili, zaplatili škodu a vypařili se jak pára nad hrncem..

Frank1
13. 9. 2023 22:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Diagramm srovnani ekonomik G7 a BRICS:
https://www.visualcapitalist.com/cp/animated-chart-g7-vs-brics-by-gdp-ppp/

Frank1
14. 9. 2023 08:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Vite co je Z a V v SVO?
Z= Sion
V= Znameni vitezstvi Churchilla ve 2. svetove
Zdroj: Podplukovnik vnejsi rozvedky Ruska.