politika

Černochová kuje pikle a Bobošíková tuší, že to nebude dobré

Moderátorka Jana Bobošíková ve svém pořadu poodhalila zákulisí neveřejné vojenské dohody ministryně Jany Černochové s USA. A na loňském příslibu Slovenska ukázala, co nás může potkat. Není divu, že se celá záležitost zametává pod koberec. 

Jana Bobošíková

18. února 2023 – 10:30

O plánech ministryně obrany Jany Černochové (ODS), o kterých se málo ví, promluvila v pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková. Patří mezi ně návrh klíčové dohody mezi USA a ČR o obranné spolupráci, která je neveřejná. A dá se očekávat, že skrývá mnohá úskalí, jak můžeme pozorovat u našich slovenských sousedů, kteří s USA už obdobnou smlouvu mají a vyvolala obrovský rozruch.

Text zmíněné smlouvy je ale „neveřejný“, vláda Petra Fialy by ji měla projednat na začátku března. Poté by návrh smlouvy měli podepsat ministři obrany obou zemí. 

„Oběma stranám záleží na tom, aby tato dohoda byla uzavřena a aby to bylo brzy,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová. Pak bude smlouva o obranné spolupráci mezi ČR a USA postoupena k ratifikaci Parlamentem ČR.

„Sami vyjednavači jsou si vědomi, že vše nemusí jít úplně hladce,“ upozorňuje k tomu Bobošíková. A že obdobná smlouva loni vyvolala velké spory na Slovensku, kde dohodu s USA o obranné spolupráci už mají. „Ve slovenském parlamentu se poslanci Národní rady SR při jejím projednávání takřka poprali,“ podotkla.

„Vzhledem k tomu, že text smlouvy naši země se Spojenými státy je zatím neveřejný a informace o tom, co obsahuje, jsou velmi kusé, podívali jsme se do smlouvy se Slovenskem, která vyvolala pozdvižení.“

Z této smlouvy vyplývá:

Ozbrojené síly USA na Slovensku zahrnují i rodinné příslušníky nebo každého, kdo tvoří s vojáky a civilními zaměstnanci armády USA společnou domácnost.

Ozbrojeným silám také poskytne Slovensko bez nájmu nebo podobných nákladů všechna dohodnutá zařízení a prostory.

Ozbrojené síly Spojených států mohou na Slovensku přepravovat, rozmisťovat a skladovat obranná zařízení, zásoby a materiál.

Nad těmito zařízeními mají ozbrojené síly USA na Slovensku výlučnou kontrolu. A mohou materiál ze Slovenska kdykoli vyvézt.

Slovensko také muselo přijmout opatření na zajištění ochrany a bezpečnosti materiálu ozbrojených sil USA včetně jejich rodinných příslušníků a členů společné domácnosti.

Vojáci USA k pobytu na Slovensku nepotřebují víza ani pasy, jejich rodiny jsou také vyňaty z registrace a kontroly cizinců.

Slovensko se také vzdalo pravomoci trestat příslušníky ozbrojených sil USA, pokud se na jeho území dopustí trestného činu. V ojedinělých případech může Slovensko požádat o vydání příslušníka amerických ozbrojených sil USA nebo jeho rodinného příslušníka do rukou slovenských orgánů činných v trestních řízeních, přibližuje Bobošíková.

V případě zatčení nebo zadržení občana USA, podléhajícího této smlouvě, k němu mají okamžitý přístup orgány ozbrojených sil USA. Pokud by byl odsouzen, musí Slovensko ozbrojeným silám USA umožnit navštívit odsouzeného mimo běžné návštěvní hodiny věznic a umožnit jim poskytnout vězni jídlo, oblečení, lékařskou péči a službu duchovního.

V ekonomické oblasti příslušníci ozbrojených sil USA a závislé osoby nejsou na Slovensku podle smlouvy povinni platit žádné povinné daně včetně DPH, žádné daně z vlastnictví a žádné licenční poplatky. Nemusí také platit poplatek za rozhlasové a televizní vysílání. Také jejich motorová vozidla jsou osvobozena od silniční daně.

Ozbrojené síly USA si také podle této dohody mohou na Slovensku zřídit služební prodejny. Prodejny potravin, stravovací, vzdělávací a rekreační zařízení. Na tuto činnost nebude Slovensko vyžadovat žádnou licenci a nebude ji nikterak kontrolovat, cituje moderátorka.

USA také budou moci na Slovensku zřídit vojenské poštovní úřady, na kterých se používají poštovní známky USA. Úřední zásilky ozbrojených sil USA nelze zkontrolovat, prohlédnout ani zabavit.

Ozbrojené síly USA mohou dovážet, vyvážet a používat americké dolary na Slovensku v jakékoli výši. Jejich rodinní příslušníci mohou z území Slovenska vyvážet  jakoukoli měnu.

Také jsme psali:

Zdroje z bezpečnostní komunity varují. Černochová mlží

„Slovensko uzavřelo smlouvu se Spojenými státy na 10 let. Poté ji mohou smluvní strany vypovědět. A to tak, že rok dopředu dají skrze své diplomaty vědět, že chtějí smlouvu ukončit. Tolik smlouva o obranné spolupráci mezi USA a Slovenskem. Uvidíme, jak bude vypadat česká verze,“ uzavírá Jana Bobošíková.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)

sdílet na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
18. 2. 2023 20:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Gosudare, pospěš!

Frank
19. 2. 2023 12:12

Ta Calamity Jane tady do té doby nadělá nedozírné škody.

Albi
18. 2. 2023 21:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono je to ještě horší, než že se Černoška plazí po kolenou před hegemonem. Nechci ji omloiuvat, třeba jenom s radostí plní příkaz. Protože za vládu je zodpovědný především premiér. A jestli je tohle pravda …..tak už nás nás premiér do toho bahna namočil.
https://www.armadnymagazin.sk/2023/02/18/co-vieme-o-utoku-ukrajiny-proti-rusku-napriklad-aj-to-ze-praha-o-nom-vedela-davno-pred-ruskou-specialnou-operaciou-a-vyzera-to-tak-ze-ho-aj-podporovala/
Ak je to tak, potom niet pochybností, že o útoku, ktorý zamýšľal kyjevský režim, veľmi dobre vedeli vo Washingtone a aj v centrále NATO. Podľa správ ruskej rozviedky, zverejnených ešte minulej jari, čas „Č“ na útok bol stanovený na 8. marec 2022. (Žeby darček na MDŽ?)
Slovenský historik predpokladá, že dohoda bola uzavretá v predvečer Kyjevom pripravovaného rozsiahleho útoku proti Donbasu. Čiže Praha musela byť zasvätená do týchto plánov. „Česká vláda Petra Fialu vedela o plánovanom napadnutí Donbasu ukrajinskou armádou minimálne mesiac predtým, no Moskva tento plán prekazila,“

A tu kyjevskou avanýru naštěstí “v minutě dvanácté” odhalila ruská rozvědka, jak potvrzuje článek z 12. 2. 2023
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2023/02/jak-to-bylo-pred-rokem.html

Pekos
18. 2. 2023 21:21
Odpovědět  Albi

Nepochybuji ani v nejmenším o tom, že tato špičková vláda překvapila svoji maximální angažovaností a pokorou i svoje páníčky v USA. Takoví pucfleci jako v ČR se snad nenajdou nikde.

Autor
18. 2. 2023 22:22
Odpovědět  Pekos

Ale najdou se i jinde. Copak nevíte co dělají na Slovensku, v Polsku, Litvě atd. atd. atd. atd. ?

Jaris
18. 2. 2023 23:34
Odpovědět  scipio

Muj nazor je, ze Rusko je ochotno obchodovat se vsemi zememi. Zapadni staty maji preci moznost si od RF suroviny poctive koupit a dokonce levne. Tim, ze chteji Rusko znicit valkou a vykrast, z nich dela vrahy a lupice. Proste jak by rekl doktor Cvach – ‘rezat, vrtat, pilovat, to je vse co umi.’

Standa
19. 2. 2023 07:20
Odpovědět  Jaris

Cvachů je v Česku plná politická scéna, vláda, Senát, P.S. a každý sám za sebe! Dva kroky dopředu a jeden dozadu ( nebo je to dnes obráceně)? Nevím Jari.
A největší tajtrdlík z NATO zvolený manipulací na Kajmanech,na Hradě!
VÁLEČNÝ ZLOČINEC Z JUGOSLÁVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

katango
19. 2. 2023 11:08
Odpovědět  Standa

Myslím, že to bylo Jeden krok vpřed, dva kroky vzad. To víte,mne ještě na VŠ vzdělávali v marxleninismu.

All
19. 2. 2023 00:39
Odpovědět  Albi

Ne nadarmo odstranili sochu osvoboditele Koněva a v řeporyjích začali vychvalovat banderovce, tedy fašizmus a nacismus co dorazil i do Prahy.Plus vláda nejhorších nevzdělanců a prznitelů ČR fialových rohatých. Kdo a co zplodilo tyhle pakoše ? Havel těžko. Ti,co začali rozkrádat naše fabriky,vykrádat a ničit naše banky,bankovní systém spolu s mrchožrouty,supy z občanského fora,ODS,TOP,KDU,ČSSD ..aneb,jak se z politických stran stávají zločinecké organizace,mafiáni tvořící si sami pro sebe zákony.Tohle svinstvo ani nemá jméno a z tohohle svinstva a zločineckých organizací se zrodila fialová vláda. Tohle naše dějiny nikdy neměly,kam až paměť sahá.

All
19. 2. 2023 01:00
Odpovědět  All

Ale o něco podobného u nás a vůbec u slovanů způsobovali vždy CIZINCI,infiltrace cizích vetřelců. Ani Cyril s Metodějem nebyli žádní svatí,přišli k nám na Moravu,začali prznit naše původní,dokonalejší písmo,jazyk a kulturu,pak více a více mnichů s meči a armádou a nastrčených knížat. Infiltrace cizinců nakonec proběhla i za Gorbačova a Jelcina v Rusku a jaký bordel tam začal,ale naštěstí přišel Putin. S cizinci se vždy infiltrovalo zlo mezi slovany.

19. 2. 2023 06:10
Odpovědět  All

A my jsme vždy byli z těch cizinců na větvi – těch západních. Jen si to, soudruzi, přiznejme…

Standa
19. 2. 2023 07:09
Odpovědět  All

Vždyt si vystačíme sami ! Gestapo za války požádalo , aby se Češi tak často neudávali, že to nestačí vyřizovat.
Dnes je na Novinkách článek s návodem k udávání – kde jsme?

19. 2. 2023 06:07
Odpovědět  All

“Havel těžko”? Asi nezplodil, ale přispěl k tomu značně.

Standa
19. 2. 2023 07:11
Odpovědět  primak

Tak, co vlastně ten Havel,, zplodil”?

Boomer
19. 2. 2023 09:48
Odpovědět  Standa

.. tož třeba Dopisy Olze. Doporučuji zatnout zuby a přečíst, ať máte jasno, jak se tehda v kriminálech úpělo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
petr
19. 2. 2023 09:43
Odpovědět  Albi

To je samozřejmě jisté, že o tom věděli. Proč by jinak ještě před 24.2.2022 uzavírali smlouvu s Ukrajinou, že se u nás budou léčit zranění Ukrajinští vojáci. Je to všechno jeden xindl.

Boomer
19. 2. 2023 09:45
Odpovědět  Albi

..jakákoli informace podléhající utajení, přestává být tajnou v okamžiku, kdy dorazí do Prahy.

Probatum est.

Standa
19. 2. 2023 07:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Když byl ,, zvolen” firmou,která dělala statistiku a sčítání volby v Česku na Kajmanech válečný zločinec z Jugoslávie ( nezjistil jsem ve svém okolí nikoho, kdo by ho volil) na Hrad,nedivím se už ničemu.
Jediný jenerál v EU.Nejsme už v Jižní Americe ?

Pavel z Moravy
19. 2. 2023 09:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to je skutečně síla. Když si člověk vzpomene jak ti dacani vykřikovali o nezávislosti vlasti, už žádné cizí armády, žádné poručníkování nikoho. Dobře si připravili ty své ovce. Myslím si, že tyto kolonie, tedy Slovensko a my jsme dopadli ze všech východních zemí nejhůře. I když oni všichni Slované jsou dnes nicky, neboť jejich šlechta slouží západním grázlům v plném rozsahu slova. President Beneš to věděl, varoval. Jenže zkušenosti jsou nepřenositelné. Generace mladých si budou muset prožít vše co už dávno mělo být pasé. Koloniálně zotročená země je to jediné co zbylo z naší krásné vlasti. Jo, ještě zbyli všichni ti grázlové, kteří ji zaprodali a vytunelovali. Nechť je tato země příkladem poroby pro jiné země, které by se chtěly vydat stejnou cestou. Mému srdci blízká Kubo, dávejte si pozor, protože satan a ten je dnes na světě značně silný, nikdy nespí.

petr
19. 2. 2023 09:48
Odpovědět  Pavel z Moravy

Na druhou stranu, přejme jim to. Vždyť je to, co si přejí. Zkuste s nimi vézt věcnou diskuzi s argumenty. Jejich odpověď je-to nechci slyšet. Nechceš, tak si to holt prožij.

Pavel K
19. 2. 2023 11:53
Odpovědět  petr

👍 👍 👍 👍
Přesně tak!!

me2d44
19. 2. 2023 13:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jen jsem zvědav, až Rusko a USA otevřou archivy – kdo bude mít na Laudona větší páky (někde se tam musí nacházet vázací podpis Laudona – jinak by se na prestižní průzkumnickou školu před listopadem ani nedostal – ty se chránily v archivech KGB – už jen proto, že jeho velitelé od praporu nahoru označovali za neschopáka – ovšem tlačenka je tlačenka a jak jsme v ČSLA říkali: “Hvězda padá vzhůru, čím větší blb, tím větší funkce”)

Albi
19. 2. 2023 14:47
Odpovědět  me2d44

A myslíte, že je až tak světově důležitý, aby se odborníci hrabali v archívech kvůli takové nicce?
K tomu hrabání se budou mít materiálů na jiné toílik, že jim z toho půjde hlava kolem.

miro
19. 2. 2023 10:56
Ohodnotit příspěvek :
     

český národ je národem kolaborantů, viz.historie

Albi
19. 2. 2023 14:52
Odpovědět  scipio

Norsku k světové slávě stačil jeden Quisling, nemusejí pracně hledat nějaké anonymní nýmandy.

Cafik
19. 2. 2023 14:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Dopadneme jako slováci…