Centrální banka Ruska uvalila sankce na mezinárodní platební systém SWIFT

Banka Ruska zavázala všechny finanční instituce působící na území Ruské federace, aby opustily systém Swift při převodech uvnitř země. Západní banky, které nadále působí na území Ruské federace, podléhají restriktivním opatřením. To platí i pro společnosti, které si navzdory všemu udržují svou přítomnost na ruském trhu.

Rozhodnutí centrální banky Ruska

Centrální banka Ruska oznámila své rozhodnutí před několika dny. Podle pokynů musí od 1. října 2023 všechny banky působící v Rusku zcela opustit používání systému SWIFT pro převody peněz v rámci Ruska.

Zástupci centrální banky vysvětlili, proč bylo takové rozhodnutí nutné. Pro Rusko bylo důležité zachovat důvěrnost transferů v rámci země, protože tyto informace mohou nepřátelským zemím poskytnout představu o novém balíčku omezení. 

„Všechny systémově důležité banky jsou již sankcionovány, jsou odpojeny od SWIFTu a tvoří 80 % převodů.  Nemá smysl čekat, až bude vnitřní objem přenesených dat vypnut zvenku a nečekaně,“ řekl Alexej Vojlukov, viceprezident Asociace bank Ruska. 

Některé banky mohou stále používat systém SWIFT. Prostřednictvím ruských bank lze posílat převody do jiných zemí. Cenou takového potěšení je zvýšená provize a limit na částku. 

Achillova pata SWIFTu 

Po událostech ze září 2001 získaly Spojené státy přístup k jakýmkoli finančním informacím, které procházejí mezinárodním platebním systémem. Dostaly povolení konfiskovat finanční prostředky, které byly převedeny prostřednictvím SWIFT, a které úřady spolu s ministerstvem financí považovaly za podezřelé. Stalo se tak pod záminkou boje proti terorismu. 

Od té doby má Amerika exkluzivní informace o tom, která společnost, jak a v jakém množství obchoduje s ostatními zeměmi, včetně s Ruskem. Nyní to bude pro USA šedá zóna. Lze předpokládat, že podíl a váha ruského systému na mezinárodním trhu poroste.

Všechno je nahraditelné

Na světové scéně je dobře známo, že Rusko bez SWIFTu moc nestrádá. Ruská federace má svou vlastní alternativu. 

Podle údajů “Rosswift” je nyní od SWIFTu odpojeno téměř 20 ruských úvěrových institucí.  Automatizované bankovní systémy jsou tradičně orientovány na SWIFT. Mnoho odborníků však poznamenává, že přechod na alternativní systém je možný.

„Nahradit SWIFT systémem SPFS (Systém přenosu finančních zpráv ( SPFS ) banky Ruska je ruský mezibankovní systém, pozn. red.) není nijak zvlášť obtížné ,“ říká Viktor Dostov, předseda představenstva Asociace účastníků trhu elektronických peněz a finančních převodů. 

“Finanční inovace” uvádí, že na začátku loňského roku procházela přes SPFS už více než polovina objemů přenesených zpráv o převodech v rámci země. 

Rusko pro pohodlné fungování SWIFT nepotřebuje. Nespokojenost s odpojením byla vysvětlena pouze jako otázka zvyku. Banky se po čase přizpůsobily novým podmínkám. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna

SFERA Live

https://bit.ly/3MmSQ81

sdíletj na

4 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
aamater
5. 4. 2023 01:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Konečne sa to teraz už hádam podarí dotiahnuť do konca!!! Západné banky majú na výber, buď skončia alebo sa prispôsobia. RF si posilňuje svoje pozície. Odstavením prehnitého západu od zdrojov v RF, prehnitý západ utŕži poriadnu ranu. Zrejme sa museli takto prelievať v RF miliardy, ale teraz je už tomu definitívny koniec. Toto bude prehnitý západ poriadne bolieť. Ich bolí totižto hlavne to, kde prichádzajú a lacné a bezprácne zisky.

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 02:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Doufám, že to Nabiullinová oznámila s úsměvem a radostně.

vavi
5. 4. 2023 05:14

Tej zapredanej čúze by som nezverila ani 5 korún!

Autor
5. 4. 2023 10:01
Odpovědět  vavi

Nepleťte se. Je sice liberálka, ale ne padlá na hlavu. Především, aspoň se tak chová, je Ruska. Proto ty rozporuplné finanční postupy.
Ukazuje se, že otázka “Kde jsou peníze, Zine?” je stále na pořadu dne! Naše chrabrá vláda provedla další brilantní operaci, kterou… nikdo hned nepochopil.
Říká časopis Statesman:
Podle výroční zprávy ruské centrální banky dovezla ruská vláda před zahájením SWO do Ruska desítky miliard dolarů v hotovosti z nyní zabavených rezerv. Tvrdí se v ní, že finanční regulátor se na scénář zpřísnění sankcí připravoval od roku 2014. Zejména naše rezervy byly převáděny na zlato, čínské jüany a hotovostní měnu – což okamžitě vyvolává otázku.
Nebyla Elvíra Sachadovna (Nabiullina) vyškolena v jedné ze svérázných škol Úřadu pro hluboké vrty? Pokud je zpráva Centrální banky pravdivá, pak máme před sebou čipernou operaci bilancování našich bývalých partnerů, která bere dech – a vedle ní vypadá pátrání po miliardách ruských peněz na Západě, které náhle mizí v nenávratnu, jako cirkus. Pila, Šura, jsou platinové!

pokr.

Autor
5. 4. 2023 10:03
Odpovědět  Peter 008

A nemyslíte, že jsme teď měli tu čest sledovat další operaci – Nabiullinu? Máme před sebou opět bijkyni (nepřítel v Rusku funguje – všichni jsou v klidu). Která se před Západem tvářila mile. A zároveň systematicky a zcela nepozorovaně, doslova pod nosem, vyváděla naše peníze zpět do vlasti? A pomalu se začne zbavovat dolarů. Mezitím v Rusku všichni křičí o zlé dívce v centrální bance. Garant ji opět jmenuje. Všichni jsou zděšení, ticho… A pak se ukáže, že žádné peníze zablokované nebyly!
Jak mohly být zablokovány peníze, které neexistují? A jak bylo možné, že se peníze nejdřív vložily a pak vybraly, ale přesto si všichni mysleli, že tam peníze jsou? – Uvědomuji si, že ničemu nerozumím. Ale bylo to super!
Tak tady to máte. Chci říct tohle. Všichni dnes máme na pana prezidenta opět spoustu otázek. Otázek nejednoduchých, bolavých u srdce, zrozených ze zdánlivě “samozřejmých věcí”, které náš garant (Putin)z nějakého důvodu “nevidí”.
https://inforuss.info/operatsiya-nabiullina-ili-kak-nash-garant-snova-obvel-vraga-vokrug-paltsa/

Autor
5. 4. 2023 10:10
Odpovědět  Peter 008

Ono těch 300 miliard totiž – jak dnes chápu – v podstatě nikdy fyzicky neexistovalo. Už rozumíte?
Já taky ne, ale vím to.

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 19:05
Odpovědět  Peter 008

Díky za info. Jestli je to skutečně tak, pak klobouk klobouk dolů před týmem Putin a spol. Jenže furt se zdráhám – ten trik s rezervou zdaleka nevyváží cílenou likvidaci ekonomiky RF. Spíš uvažuji o tom, zda jí nešlápli na krk a “včil si vyber! Buď – anebo!” No, uvidíme. Tak do roka to vyleze.

Frank
5. 4. 2023 08:02
Ohodnotit příspěvek :
     

To zase bude kvikotu.

JKkklkkkkk
5. 4. 2023 08:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Bumerang se vraci. Neustale hrozby, ze Rusko zapad odpoji od SWIFTu si Rusko vzalo k srdci a zaridilo se podle toho. Bumerang ted uz leti zpatky a trefi zapadni kreteny primo do makovice.
Co je dulezite: Je to dalsi krok k izolovani zapadniho sveta a Ruska. Mezi nimi nebudou diplomaticke vztahy, vymena zbozi, vymena plateb, nejake styky, zadny turisticky ruch. Proc? Pro koristnicky a na vsech parazitujici zapad je rusky model vyvoje spolecnosti toxicky, tj. nebezpecny! Neni zde tedy jenom snaha Rusku vsude skodit, je to i blokace jeho predstv vyvoje multipolarniho sveta. Je to model pro zapad velice nebezpecny.
Zidovsky US rypak uz nebude mit moznost sledovat ani transakce uvnitr Ruska! Budou existovat dva svety, od sebe izolovane. Zapadaci v Rusku uz nevydelavaji na Rusku – prodaly sve firmy i sklady ruskym firmam za pakatel. CISCO rozmlatilo i sve nahradni dily! Skodit a skodit. Ve fabrice Renault vyrabeji uz Moskvic a fabrika patri ruske firme. Vse co zapad mel v Rusku i investice zapad z velke miry ztraci. To prece nema chybu!
Nejdrive chteli prodavat v Rusku auta. Putin jim rekl – postavte fabriky a vyrabejte a prodavejte. Ted ty fabriky uz patri Rusum!
SWIFT stejne nebude existovat dlouho. Bude nahrazen blockchainem.
Jaky je vyhled vyvoje obou svetu? Dozvite se brzy. Na podzim uz budou vyprazdnene zasoby. A zapad suroviny nema a je zadluzeny. Ukrajina ho vyssava je ste vic jak Rusko.

Pavel z Moravy
5. 4. 2023 11:08
Odpovědět  JKkklkkkkk

Přesně tak, tento západní svět je v totálním úpadku a to je teprve začátek. O naší vlasti nemluvím, tady již nic nepomůže. Palcáty a cepy nemáme a kdo byli husité již z dnešních mlaďochů neví nikdo. Kdyby ale někdo z nich trochu chtěl osvěžit historickou paměť – Václav Kaplický – Táborská republika. Počteníčko, jací byli naši předci a v tomto ohledu máme být na co hrdí. Liberálové mohou žvatlat a pomlouvat je jak chtějí, sráči jako jsou ti dnešní vždy zůstanou sráči.

zuzana
5. 4. 2023 12:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajina vyzývá k větší cenzuře „dezinformací“ na sociálních sítích

https://aktax.cz/ukrajina-vyzyva-k-vetsi-cenzure-dezinformaci-na-socialnich-sitich/

josef
5. 4. 2023 13:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tady je někdo za hlupáka a někdo za pěkně mazanou lišku ! A vy nevíte, kde jsou ty miliardy ukradených dolarů, na které se všichni klepali ?
Skutečně nevíte ?

Tak tp je dobře. To je moc dobře. Protože právě o to šlo !!!

Gales
5. 4. 2023 15:40
Odpovědět  josef

Neny penyz,neny laska neny nyc.