politika

Casus belli: Iščenko vysvětlil co znamená dopravní blokáda Kaliningradu Litvou

Dopravní blokáda Kaliningradu, kterou organizuje Litva, je záminkou pro zahájení válečných akcí, protože Vilnius porušil právo Moskvy na přístup na své území, řekl Rostislav Iščenko, bývalý ukrajinský diplomat a publicista tiskové agentury Rossija Segodňa.

Litevské dráhy již dříve informovaly Kaliningradské dráhy, že od soboty bude pozastaven tranzit některých druhů zboží, které podléhá sankcím EU.

“Toto rozhodnutí je sebevražedné, protože jde o opravdový casus belli (důvod pro vyhlášení války – pozn. red.). Mezinárodní právo jednoznačně zaručuje každému státu přístup do své exklávy a jakékoli maření výkonu tohoto práva se považuje za agresi,” napsal Iščenko pro “Ukraine.ru”.

Specialista zdůraznil, že spojenci Litvy se mohou pokusit ignorovat toto právní ustanovení, protože Rusko má stále přístup do Kaliningradu po moři. Takový postoj je však neudržitelný, protože mezinárodní právo vyžaduje také zachování pozemního tranzitu, vysvětlil Iščenko.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3tNvVsq

sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
václav
21. 6. 2022 06:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten darebácký západ se snaží o to, že tu ropu a plyn už nebudeme potřebovat.

Pat
21. 6. 2022 08:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to zoufalé a podlé, jak Američani v boji proti Rusku před sebe nakopávají své malé východoevropské ratlíky.
Až se bojím, kdy budeme na řadě my.

Pavel
21. 6. 2022 12:56
Odpovědět  Pat

chlapče mi už jsme v tom namočeni mi jsme to v podstatě rozpoutali a to v praze před pár lety bouráním pomníků stavění pomníků vlasovcům šikanování velvyslanců neudělování víz tou šílenou pohádkovou akcí vrbětice nahrazením ruska v radě osn …… a konče dnešním šílenstvím ohledně vyzbrojování a podporování ukrajiny až se budou hledat viníci myslím si že budeme označeni a potrestáni jako po třicetileté válce ale toto je realita našeho vzoru arodace nacismu v reálu https://forward.com/news/462916/nazi-collaborator-monuments-in-ukraine/

Gales
21. 6. 2022 18:59
Odpovědět  Pavel

Deratizovat a deratizovat.Na způsobu nezáleží…

Helena
22. 6. 2022 09:11
Odpovědět  Pat

No a jaké obrovské množství zbraní a svých natovojáků navezli amíci s anglány v uplynulých pár letech právě do pobaltských států. To byly celé letecké mosty se zbraněmi. Oni prostě nedají pokoj, dokud jim na Floridě nebudou jejich sídla lítat do vzduchu.

janle57
21. 6. 2022 09:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem,společně s Vámi,zvědavý kam to chce tahle velmoc rybích konzerv ve svých
provokacích k Rusku až dohnat,dneska dostali jejich gauleiteři od Ruska ultimatum,
že může Rusko použít jakékoliv odvetné prostředky,aby si vynutilo tranzit potravin
a zboží do Kaliningradu,nevím na co pan Putin ještě váhá s kompletním odstřižením
celé EU od plynu,ropy,jaderného paliva,hnojiv a potravin,za půl roku si již hrdinní
lovci šprotů tohle nedovolí.

22. 6. 2022 08:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Soudruzi z Litvy si zahrávají s ohněm, další navedení vasalové:
Omezení uvalená na tranzit zboží do Kaliningradské oblasti Litvou již ovlivnila silniční dopravu, uvedli v úterý představitelé ruské exklávy.

„Částečné omezení nákladního tranzitu se týká i silničních vozidel projíždějících Litvou. Stejně jako [zboží přepravované] po železnici lze toto zboží nyní přepravovat pouze po moři,“ uvedla tisková služba regionální vlády.

Šéf ruské Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev slíbil, že bude reakce na pokračující „blokádu“, a uvedl, že blíže nespecifikované kroky, které má Moskva podniknout, by „měly vážný negativní dopad na lid Litvy“.

„Samozřejmě, že Rusko bude reagovat na nepřátelské akce. Na vhodných opatřeních se pracuje a budou přijata v blízké budoucnosti,“ řekl Patrušev novinářům během úterní návštěvy Kaliningradu.
https://www.rt.com/russia/557581-lithuania-kaliningrad-traffic-blockade/

22. 6. 2022 08:52
Odpovědět  primak

Proč je to důležité?
Kaliningradská oblast je ruská exkláva, sevřená mezi Polskem a Litvou podél pobřeží Baltského moře. Její poloha v srdci Evropy jí umožňuje snadno dodávat ruské zboží do kterékoli části EU. Jako území, které patří Rusku, ale je geograficky odděleno od zbytku země, by mu měl být podle mezinárodního práva udělen plný přístup do a z „pevninského“ Ruska. Někteří analytici proto naznačují, že krok Litvy k zablokování přístupu Ruska na vlastní území by mohl být do jisté míry považován za „casus belli“ – důvod k vyhlášení války.

22. 6. 2022 08:53
Odpovědět  primak

Proč Litva zablokovala tranzit?
Podle litevských úředníků bylo rozhodnutí přijato po získání souhlasu Evropské komise, hlavního řídícího orgánu EU. Mnoho zemí, včetně členských států EU, uvalilo na Rusko rozsáhlé sankce v reakci na jeho vojenskou operaci na Ukrajině koncem února. Blok mimo jiné zakázal vstup řadě ruského zboží. Krok Vilniusu má údajně tyto zákazy prosadit.

22. 6. 2022 08:54
Odpovědět  primak

Je zablokován tranzit veškerého zboží?
Ne, pouze zboží schválené Bruselem bylo odepřeno. Patří mezi ně ropa a ropné produkty, uhlí, kovy, stavební materiály, pokročilé technologie, sklo, některé potraviny a hnojiva plus alkohol. Podle guvernéra regionu Antona Alichanova zákaz znamená, že by mohlo být zablokováno až 50 % veškerého zboží směřujícího do Kaliningradu.

22. 6. 2022 08:54
Odpovědět  primak

Může blok vést k výpadkům dodávek v regionu?
Ne nutně, protože průchod přes Baltské moře je pro Rusko stále otevřený. Podle místních představitelů a také šéfů většiny obchodních řetězců je region dobře zásobený potravinami a zásobami a netrpěl by výpadky dodávek po dobu tří až šesti měsíců. Významná část masa, mléčných výrobků a ryb se vyrábí lokálně a podle vedoucí svého hlavního přístavu Eleny Zaitsevové Kaliningrad v posledních letech dokonce vyvezl část kukuřice, pšenice a řepky.

22. 6. 2022 08:56
Odpovědět  primak

Existuje ohrožení cestovního ruchu/osobní dopravy?
Zatím žádná hrozba. Zatímco osobní vlaky z pevninského Ruska do Kaliningradu přes Litvu byly začátkem dubna zastaveny, čtyři velké ruské letecké společnosti provozují lety z Moskvy do Kaliningradu. K dispozici jsou také námořní trajekty a zprávy uvádějí, že ruští představitelé v současné době pracují na spuštění námořních tras pro cestující přes Baltské moře.

https://www.rt.com/business/557484-explainer-kaliningrad-lithuania-blockade/