historiepolitika

Čas vypršel

Čas vypršel, Rusko má v úmyslu vrátit z USA část Beringova moře.

Rusko je připraveno odmítnout plnit sovětsko-americkou dohodu „Ševardnadze – Baker“, podle níž byl vymezen námořní prostor Beringova průlivu. 
Oznámil to vedoucí výboru pro mezinárodní záležitosti Ruské federace Konstantin Kosačev.

Odstoupení od dohody na neveřejném zasedání projednaly příslušné výbory Rady federace. Zasedání se zúčastnili zástupci ministerstva zahraničních věcí, FSB a Federální agentury pro rybolov a všichni byli ve své pozici „jednotní“. Brzy bude oficiálně nahlášena mluvčí Rady Federace Valentině Matvienkové.

Podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nebyla dohoda podepsaná v roce 1990 nikdy ratifikována na parlamentní úrovni ani v rámci Sovětského svazu, ani Ruska. Bez ratifikace nemají takové dohody závaznou právní sílu, ačkoli mohou být uplatňovány dočasně.

Poprvé s touto myšlenkou o ruské části ekonomické zóny, kterou USA považují za svou vlastní, přišel v říjnu 2019 senátor Kamčatky Boris Nevzorov, Domnívá se, že dohoda Ševarnadze-Baker je diskriminační a nespravedlivě zbavila Rusko 78 000 kilometrů čtverečních Beringova moře, včetně kontinentálního šelfu.

“Se zavedením 200 mil exkluzivní ekonomické zóny mezi našimi zeměmi v oblasti Beringova moře a v Čukotském moři, které se navzájem překrývají na vzdálenost 1500 kilometrů, by v souladu s mezinárodní praxí mělo dojít k vymezení mořských prostorů podél střední čáry vzdálené od pobřeží obou zemí. Kvůli ústupkům Ševardnadze však hranice sporných sekcí byla nakreslena podél americké ortodromické přímé linie,“ vysvětlil Nevzorov.

V důsledku toho Rusko ztratilo schopnost ročně produkovat více než 500 tisíc tun ryb a krabů, a také ztratilo přístup k ropným a plynovým polím v hodnotě stovek miliard dolarů. 

Kromě toho, současná linie vymezení se navíc stala překážkou rozvoje Severní mořské cesty, zejména nyní pokaždé je nutno požádat Američany o povolení průchodu Beringovou úžinou.

https://bit.ly/2GR6n4D

sdílet na