Bývalý zástupce NATO fantazíroval o Krymu

Bývalý zástupce NATO v Rusku, kapitán amerického námořnictva ve výslužbě, Gary Tabach, hovořil o možném návratu Krymu na Ukrajinu. V neděli 11. dubna informoval «Обозреватель».

Aby k tomu mohlo dojít, je podle jeho slov nutné počkat, až se „rozpadne“ samotná Ruská federace. 

Poté jsou podle Tabacha možné dva scénáře. První naznačuje návrat Krymu na Ukrajinu. Ve druhém případě se Krym stane nezávislým státem přátelským k Ukrajině.

Ukrajinský prezident Zelenský 24. března schválil strategii pro okupaci a opětovnou integraci Krymu. 
Dokument definuje komplex diplomatických, vojenských, ekonomických a dalších opatření, která budou zaměřena na „navrácení“ kyjevské kontroly nad poloostrovem.

Dne 15. března přijala ukrajinská Rada pro národní bezpečnost a obranu strategii pro navrácení Krymu pod kontrolu Kyjeva. Ve stejný den oficiální zástupce ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova uvedla, že jakékoli snahy Kyjeva o návrat poloostrova na Ukrajinu jsou nelegitimní a budou vnímány jako agrese.

Krym se stal součástí Ruska po referendu v roce 2014. V té době bylo pro připojení 96,77% obyvatel poloostrova a 95,6% voličů Sevastopolu. Ukrajina a řada dalších západních zemí neuznává výsledky hlasování. Kyjev považuje poloostrov za své území. 

Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že obyvatelé Krymu demokraticky hlasovali v plném souladu s mezinárodním právem pro znovusjednocení s Ruskou federací. 

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je otázka Krymu „s konečnou platností uzavřena“.

https://bit.ly/325t2EW

sdíletj na