politika

Bývalý šéf výboru NATO Harald Kujat: Ukrajina s obrovskými ztrátami, Zelenskij nemůže vyhrát válku! Podvod Západu vedl k bojům na Ukrajině

Generál Kujat: Rusko porazilo ukrajinské ozbrojené síly a vytvořilo zálohy pro ofenzívu.

Během letní obranné kampaně Rusko způsobilo vážné škody ozbrojeným silám Ukrajiny, řekl bývalý šéf vojenského výboru NATO generál Harald Kujat v rozhovoru pro kanál HKCM YouTube. Podle něj se během této doby Rusku podařilo nashromáždit rezervy pro ofenzívu.

Ve skutečnosti lze situaci popsat následovně. 

Ztráty ukrajinských ozbrojených sil jsou přemrštěné. Ruské ozbrojené síly naopak použily obrannou taktiku a přešly na strategickou obranu. Jejich cílem není udržet území za každou cenu, ale zničit ukrajinské ozbrojené síly. To je základní pravidlo Clausewitze (Carl von Clausewitz – pruský vojevůdce, vojenský teoretik – pozn. red):  odzbrojte nepřítele – a vše ostatní se pak stane téměř samo. To je přesně to, čeho dosáhly ruské ozbrojené síly. Rusové už pár dní dokonce mluví o aktivní obraně.

To znamená, že připravují útok. Takříkajíc protiofenzívu proti ofenzivě ukrajinských ozbrojených sil. A vidíme na severu, přibližně na předním sektoru u Limanu a Kupjansku, že Rusové už nějaké pokusy provádějí a úspěšně.  Musíme sledovat, jak se situace bude dále vyvíjet. Věřím, že v určitém okamžiku Rusové skutečně zahájí silnou ofenzívu, protože v týlu soustředili obrovské síly.

Mluví o 350 000 vojácích. Vytvořili novou armádní jednotku, 25. kombinovanou armádu. Koncentrují tak významné síly – a to může znamenat, že se připravují na průlom. Nemohu říct kdy to bude. Na toto téma zásadně nespekuluji. Ale vše tomu nasvědčuje. 

Nabízí se otázka: jaký cíl Rusové sledují?

Je docela možné, a to opravdu předpokládám, že se pokusí prosadit na svých obsazených pozicích a dostat se k bývalým správním hranicím Doněcké a Luganské oblasti. Důležité jsou ale i další dva regiony, které Putin prohlásil za ruské státní území, a to Záporoží a Chersonská oblast (Doněcká a Luhanská lidová republika, Záporožská a Chersonská oblast se staly součástí Ruska v roce 2022. – pozn. InoSMI)

Předpokládám, že se pokusí vrátit si Oděsu, protože Rusko ji vnímá jako historicky významné ruské město. To bude také znamenat, že se pokusí dostat do Podněstří. To je takříkajíc minimální možnost.

Podvod Západu vedl k bojům na Ukrajině

Po znovusjednocení Německa měly NATO a Rusko velmi dobré vztahy, ale v následujících letech byly zničeny, řekl HKCM bývalý šéf vojenského výboru aliance Harald Kujat. Nejprve Spojené státy odstoupily od Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany, poté se v roce 2008 pokusily o pozvání Ukrajiny do NATO. Minské dohody se v podstatě ukázaly jako podvod ze strany Západu, jehož účelem bylo získat čas na vyzbrojení Ukrajiny, a ne chránit lidi na Donbasu.

HARALD KUJAT, bývalý šéf vojenského výboru NATO: Po znovusjednocení Německa jsme měli fázi, kdy NATO udržovalo velmi úzkou spolupráci s Ruskem. Existovala velmi úzká politická koordinace a velmi úzká vojenská spolupráce. To vedlo – a to je velmi důležitý aspekt – k posílení vzájemné důvěry a odstranění předsudků.

V následujících letech bylo toto vše zničeno. Všechno začalo v roce 2002 odstoupením USA od Smlouvy o protibalistických střelách. Rusko to vnímalo jako pokus o dosažení převahy v kontinentální strategické sféře.

V roce 2008 se pak v Bukurešti konal summit NATO, na kterém se Bush, který byl tehdy prezidentem Spojených států, všemi možnými silami snažil pozvat Ukrajinu do NATO. Na tyto události nesmíme zapomínat.

Člověk by neměl ztrácet ze zřetele, co v prosinci řekla bývalá kancléřka Německa (Angela Merkelová).

Totiž, že Druhá Minská dohoda, uzavřená mezi Ukrajinou, Ruskem, Německem a Francií, byla v podstatě podvodem.  Jejím cílem bylo pouze vyzbrojit ukrajinskou armádu, nikoli poskytnout menšinám žijícím na Donbasu práva, která jim byla v rámci dohody přislíbena. To byl také jeden ze dvou rozhodujících důvodů, proč tato nepřátelská akce začala. Na to nesmíme zapomínat.

Datum vysílání: 05.11.2023.

https://inosmi.ru/20231107/konflikt-266485445.html
https://russian.rt.com/inotv/2023-11-07/Eks-glava-komiteta-NATO-k-boevim?utm_source=smi2

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
11. 11. 2023 20:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to je stejně převratné zjištění, jako když Fiala zjistil, že v Německu je levněji, než u nás. Zkrátka gumám to dochází trochu později.

Stanislav
11. 11. 2023 21:21
Odpovědět  Frank

Gumám to nedojde nikdy! Tento týden mně jeden podporovatel Fialky tvrdil, že Libyi rozbombardovalo Rusko!

Burák
12. 11. 2023 08:13
Odpovědět  Stanislav

Podporovatelé Fialy jsou většinou hloupí a omezení lidé. A může to být i studovaný člověk!! Už jsem nad nimi zlomil hůl, protože jim vyloženě přinesete před nos důkaz o jejich omylu a oni místo aby začali bádat a ověřili si to, ihned začnou vyskakovat jako čertík z krabičky a mají tmu před očima. Nemá to prostě smysl, jsou to ztracení jedinci uzavření ve své bublině.

Pavel z Moravy
12. 11. 2023 11:00
Odpovědět  Burák

👍👍👍

Pavel z Moravy
12. 11. 2023 10:58
Odpovědět  Stanislav

Lež se prostě stává pravdou. Orwell se jim teď nesmírně hodí, ale jak píše Burák, oni tito podporovatelé vrchního podvelitele a vrchního velitele moc v makovici asi nemají. Jak řekl Feynmann – nikdy si nepleť vzdělání s inteligencí, můžeš mít diplom a současně být idiotem. A těch tady je, prostě hafol.

Markýza
11. 11. 2023 20:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Pěkně hovoří, Harald jeden, jen tak nějak s křížkem po funuse. Měl se před rokem a půl zeptat v českých hospodách a věděl by rovnou, co ví dnes.
Co mě ale mate – co je to propána “vojenský výbor NATO”? Ono má NATO i nějaké civilní výbory?? Zásobování mě napadá, jinak nic. Možná podvýbor pro polní kuchyně.

Dulcinea1
11. 11. 2023 21:09
Odpovědět  Markýza

☺☺☺👍

Autor
11. 11. 2023 21:24
Odpovědět  Markýza

Pokud by to české hospody věděly, jak uvádíte, tak by se obyvatelstvo muselo chovat úplně jinak. Já byl spíše svědkem opaku a ne v již zavřených hospodách, zapomněla jste na Covid. I když výjimky v názorech by se našly (hospody).

Tupý hulvát
12. 11. 2023 09:28
Odpovědět  Peter 008

Ano,myslím,že tady většina komentátorů žije v bludu o procitající společnosti.Tak to podle mě není,je to přání otcem myšlenky,naprostá většina lidí sleduje pořád stejné lži a já v hospodě pozoruji stále stejnou snahu vyhýbat se debatě o válce.Bohužel,ale tak to je vždy,takoví jsme.