politika

Bulharský expert: Sofie si bude muset kvůli hlouposti vzít úvěry na plyn

Bulharsko čekají neúnosné ceny plynu kvůli hlouposti, které se tamní úřady dopustily ve vztahu k Rusku. Ve vysílání bulharského televizního kanálu ON AIR to uvedl bývalý náměstek ministra energetiky Bulharska Javor Kujumdžiev, uvádí RIA Novosti .

Ceny pohonných hmot podle experta porostou, i když nedostatek plynu kvůli dodávkám z Ruska a v menší míře z Ázerbájdžánu Balkánský poloostrov dříve nepociťoval.

“Když jsme sami opustili smlouvu, která nám zaručovala dodávku a předvídatelnost, stane se to, co se stane. To je ta největší hloupost, kterou lze udělat: nakupovat na trhu, když existuje dlouhodobý kontrakt s předvídatelnými cenami. Trh se zbláznil a v praxi znovu nakupujeme stejný ruský plyn,“ připustil Kujumdžiev.

Bývalý náměstek ministra zdůraznil, že bulharské úřady si budou muset tuto zimu vzít úvěry na zaplacení energií.

“V zimě bude cena zemního plynu neúnosná pro občany i podnikatele. Jedinou záchranou jsou úvěry,” uvedl.

Kujumdžiev také poznamenal, že v regionu stále neexistuje žádná alternativa k ruskému plynu, ačkoli Spojené státy nadále přesvědčují evropské země o účelnosti nákupu amerického zkapalněného zemního plynu.

“Největší společnosti zabývající se břidlicovým plynem jsou americké. To, že Pompeo lobbuje za americký byznys v Bulharsku, je normální, chrání byznys. Ale ani v této krizi žádná evropská země nemluví o využití hydraulického štěpení,” řekl expert.

Bulharské úřady oznámily, že odmítají jednat o uzavření nové smlouvy o plynu s Gazpromem. Dříve Rusko přešlo na vyrovnání v ruské národní měně s nepřátelskými zeměmi. K tomu si kupující musí otevřít účty v cizí měně a rublech u Gazprombank: první účet obdrží platbu v cizí měně, banka ji prodá na moskevské burze a připíše peníze na druhý účet.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3QhBQOP

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
5. 9. 2022 00:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Koukám, že klub hlupců utěšeně roste. Aspoň nám nebude smutno.
Val

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
5. 9. 2022 02:14
Ohodnotit příspěvek :
     

nech sa Bulhari opýtaj Turkov, že koľko už zarobili na poplatkoch za transport ruského plynu…. A nech sa poďakujú svoji politikom, ktorý na príkaz hnUSAkov zatrhli Južný potok. A nech trocha porozjímajú nad svojou históriou. Skoro 500 rokov žili pod tureckým jarmom, keď sa pokúsili o povstanie v r 1877, 30 tis Bulharov Turci povraždili, aj malé deti. A zachránili ich Rusi – v r. 1878 skončila rusko-turecká vojna. A Bulhari sa konečne oslobodili od Turkov.

Helena
5. 9. 2022 07:11
Odpovědět  zuza

Přesně. Lidé rychle a snadno zapomínají. Nejen v Bulharsku.

Lékořice
5. 9. 2022 07:49
Odpovědět  Helena

Lidé ani možná nechtějí zapomínat, ale jsou jim neustále vymývaný mozky. Pak se nedokonalé orientují ve vzniklé situaci a snadno přijmou kdejakou manipulaci.

Pavel K
5. 9. 2022 08:35
Odpovědět  Lékořice

Ono je to těžké, když ty informace nemáte potřebu shánět, když se vám vede dobře a žijete v klidu. Každý není “šprk” a hlavně ho to nebaví. Je to taky pohodlnější, ale pokud to nemáte jako koníčka. Kolik lidí % zajímá z širší stránky historie, nebo politika jako taková? Většina si uplácá to svoje a jde spát. Na druhý den nanovo!! Koloběh obyčejného smrtelníka. Takže je třeba tu PRAVDU dokolečka připomínat a ne jen to,co se hodí dannému režimu. Kdyby byl řádně objasněn, vysvětlen rok 68, věřím že by 89 nebyl. Ale to se musíme spravedlivě podívat komu jsme za to vděčni a kdo nás do toho tlačil.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lékořice
5. 9. 2022 12:48
Odpovědět  Pavel K

To je všechno pravda. Ale je tu otázka, kdo je větší viník tohoto stavu. Jestli ten kdo tohoto postoje společnosti zneužívá nebo ten kdo se v dané situaci špatně orientuje.

Pavel K
5. 9. 2022 18:13
Odpovědět  Lékořice

Jestli mohu. Tak já říkám že za všechno můžou kkurwii lidi co se na všem snaží trhnout a to i přes mrtvoly, nebo něčí neštěstí. Takže dle mne jednoznačně ti co zneužívají systém ve svůj prospěch. A ti co se špatně orientují? Tak tam budou taky šíbři, jen bych řekl, že tolik jako celku nuškodí. 😋🙋‍♂️

Lékořice ok
5. 9. 2022 19:58
Odpovědět  Pavel K

Asi se na tenhle problém díváme stejnou optikou. Přeji hezký večer.

Pavel K
5. 9. 2022 20:43
Odpovědět  Lékořice ok

I vám hezký zbytek večera. 🍀🙋‍♂️

Pavel K
5. 9. 2022 08:21
Odpovědět  zuza

zuza 👍 👍 👍 👍
Je neskutečné jak některé národy po pár desetiletí zapomene, kdo že je to tenkrát vytáhnul ze ssraaččekk!!! NESKUTEČNÉ!!
No a stejně to dopadne u nás. Stačí poslouchat ty kryple. Jen včera Fiala vs Rakušan, jak bude vláda dávat lidem sem tam nějakou tu tisícovku. Kde ty peníze budou brát?!!
A o to tu jde, půjčíme si je že?!! Takže předražený plyn, za půjčené peníze od těch a samejch šmejdech, co nás nutí vyhlašovat Rusku sankce atd. To je hezká Tatramatka, CO?!!!! AOUCE ČUMÍ A ČUMÍ. ZA VŠÍM JE PODEPSANÝ ČESNEKÁŘSKÝ SPOLEK. 🤮 🤮 🤮 🤮
🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
5. 9. 2022 09:08
Odpovědět  Pavel K

Pavle, všichni rozumní ví, že nás okrádají, ožebračují, luxují nám vklady a účty. Zotročují nás a zaprodávají. Z této země stvořili nevídanou kolonii, která možná nemá dnes ve světě obdoby. Ti lidé musí skončit, nic jiného tomuto národu nezbývá, pokud nechce skončit jako svého času Argentina nebo Island. To, že si nějaké čmrdlíky půjčí je nezachrání, protože jakmile se zhroutí průmysl a k tomu může dojít velice brzy, vše se zhroutí jako domeček z karet. Myslím si, že všichni dostali do vínku mozek a měli by ho používat. Pokud se stále chtějí nechat ohlupovat a sami nemyslet, nebude nám pomoci. Já i když dělňák to moc nechápu, protože jsem se snažil celý život přemýšlet a vzdělávat se. Pro mne je potom toto trotlovství k nepochopení. Asi ale nejsem sám. Když nic jiného, je důležité si alespoň přiznat kde člověk udělal chybu. Ta největší chyba byla, že lidé slepě věřili panákům typu Havel. Teď nás to dostihlo. Přátelé, ještě není konec světa, třeba se to k dobrému obrátí, ale zaprodanci musí co nejdříve vypadnout z vedení země.

Pavel K
5. 9. 2022 18:14
Odpovědět  Pavel

🙋‍♂️ 🙋‍♂️

[Trol-1] Putacek
5. 9. 2022 05:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Bulhaři mne překvapili. Nečekal jsem, že budou stát na straně UA. Dobře, že se posunuli na Západ.

Lev Prch
5. 9. 2022 06:17
Odpovědět  [Trol-1] Putacek

Nejsou to mamrdi s fyjalovym slizem v čele státu 🤮🤮🤮🤮🤮

sizok
5. 9. 2022 08:22
Odpovědět  [Trol-1] Putacek

Je vidět. že nevíš vůbec nic, ukrohlupáku. Eurohujerská vláda, ty pitomče, padla,
jestli sis toho nevšiml. Chtějí brát od Ruska napřímo.