Boris Džerelievskij: Nastal čas, aby Rusko použilo energetické zbraně

SLABÝ ČLÁNEK V ZÁPADNÍ EKONOMICE.

Nastal čas, aby Rusko použilo energetické zbraně

Dnes můžeme hovořit o definitivní demontáži mezinárodního systému postaveného na troskách druhé světové války. A symbolickým označením se pro to stala slova německého kancléře, že ruská genocida je směšná a absurdní. 

Připomeňme, že Olaf Scholz na Mnichovské bezpečnostní konferenci označil za „směšné“ výroky ruské strany o genocidě obyvatel Donbasu ukrajinskými silami.

Olaf Scholz tak na jedné straně demonstroval „osvobození“ od viny za nacistickou minulost, která tížila několik generací Němců a na druhé straně morální připravenost německé politické elity zúčastnit se nového Drang nach Osten. Zatím jen připravenost morální – NSR nedisponuje potřebnými vojenskými prostředky ani veřejným konsensem. Ostatně značná část německé společnosti a představitelů byznysu je pro přátelství a spolupráci s Ruskem a proti konfrontačním schématům.

Také “potěšilo” odhalení dalšího západního vůdce. Britský premiér Boris Johnson konstatoval, že plán „ruské invaze již začal být realizován“. 

„Všechny důkazy ukazují na skutečnost, že plán se v určitém smyslu již začal realizovat. To je to, co si myslí naši američtí přátelé a vy vidíte provokace na Donbasu, ty exploze, před kterými varujeme už dlouho,“ řekl v rozhovoru pro BBC.

Nutno přiznat, že Johnsonovo prohlášení je nejen zcela správné, ale také demonstruje ohromující otevřenost, která hraničí s hloupostí.  Ostatně každému nezaujatému pozorovateli je zřejmé, že zmíněný „plán útoku“ nebyl vypracován v Moskvě, ale v Londýně a Washingtonu. Proto to úžasné povědomí o jeho detailech.

A skutečně, provokace, o kterých Johnson mluví, ostřelování obytných oblastí a civilní infrastruktury Donbasu, útoky a ostřelování ruského území, jsou právě „realizací plánu“, jehož hlavním cílem je vtáhnout Rusko do ozbrojeného konfliktu s Ukrajinou.

Je také velmi příznačné, že na Mnichovské bezpečnostní konferenci, která se fakticky proměnila v protiruský Sabat, nikoho z řečníků nezajímala tragédie, která se dnes odehrává na Donbasu. Exodus civilistů, který již nabyl rozměrů humanitární katastrofy, je považován za „provokaci a fejky Moskvy“.    

“To, co včera ukázaly události na dočasně okupovaných územích – minometná palba, ostřelování z obou stran, granáty co dorazily do Rostova – to je přímá provokace, to je čistá lež. Nebyli tam žádní zranění, jsou to prostě jen občané dohnaní k takovému šílenství, že ničí sami sebe. A od roku 2014 to napětí, zbraněmi míří na sebe a nervy to nevydrží. To je takový cynický stav, “ řekl Zelenskij na Mnichovské konferenci a její účastníci to vzali zcela samolibě.

Až donedávna mnoho našich odborníků na mezinárodní vztahy tvrdilo, že evropské země kategoricky nemají zájem o válku ve středu kontinentu, a proto budou korigovat Kyjev. Ale to se neděje. Možná nechtějí válku, ale pod tlakem Spojených států se aktivně podílejí na jejím podněcování. A je zřejmé, že apel na jejich morální zásady nebo na zdravý rozum nepřinese výsledek.

Mezitím i my máme docela účinné způsoby, jak sdělit naše obavy našim „evropským partnerům“. 

Nutno podotknout, že Itálie při projednávání sankcí proti Rusku požadovala, aby neovlivnily ruský energetický export, na kterém je Evropa zcela závislá. 

Vypadá to takto: budeme na vás tlačit, ale vy nám hlavně nezapomeňte dodávat plyn. 

Mimochodem, téma energetické zranitelnosti Evropy zaznělo i v Mnichově.  

„Pokud se Rusko uchýlí ke své energetické zbrani, vzhledem k velké závislosti na ruském zemním plynu a ropných produktech, může být situace značně komplikovaná. Něco je naplánováno. Japonci slíbili, že do Evropy budou dodávat zkapalněný plyn, jsou rozpracované i ​​další kroky, ale nebude to jednoduché.  Evropa bude muset zaplatit svou cenu za uvalení sankcí a reakci na ně. S takovými možnostmi je třeba počítat. Jednota může slábnout, na to musíme být připraveni,“ řekl bývalý ředitel CIA David Petraeus.

„Jsou problémy, které nás rozdělují. Energie je mezi nimi. “Nord Stream 2” není v německé domácí politice malým problémem, ale velkou otázkou. Naše vláda se snaží z tohoto problému dostat. Existuje pokrok, ale tato otázka nás může rozdělit. Nevím, jak budou němečtí voliči reagovat, když si nebudou moci vytopit své domovy… My v Německu máme takovou výraznou menšinu nejenom protiamerických, ale proruských nálad. Nemáte ponětí, kolik e-mailů dostávám každý den. Negativní komentáře na adresu Ruska okamžitě vyvolají záplavu kritiky: “Jste sluhou těch, kteří obsadili Irák. Je pro nás těžké se s tím vyrovnat,“ podpořil důstojníka CIA předseda Mnichovské konference Wolfgang Friedrich Ischinger.

Tohoto tématu se dotkl i Boris Johnson, který poznamenal, že o energetické nezávislosti je snazší mluvit, než jí dosáhnout. 

Byli jsme obviňováni z „energetického vydírání“ a používání „energetických zbraní“ tak dlouho a tak intenzivně, že pravděpodobně nastal čas je použít i ve skutečnosti, protože apely na humanismus a mezinárodní právo jsou jednoduše ignorovány.

Koneckonců je to vlastně nástroj, který je dostatečně účinný na to, aby pomohl Evropanům přijít k rozumu. A bude naprosto oprávněné k tomuto kroku přikročit, pokud jde o životy ruských lidí umírajících na Donbasu. Nastal čas zlomit “jehlu Kostěje” severoatlantické solidarity.

Boris Džerelievskij, Сегодня. Ру
https://bit.ly/3sTXMFT

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
21. 2. 2022 09:55

Vadí mi, že jak Číňané, tak Rusové je stále nazývají naši přátelé. Já bych se s těmito grázly již dávno rozešel a staral bych se pouze o blaho svého lidu a kdyby mne jakkoliv napadli, tak bych s nimi zatočil tak, že by se z toho podě- lali. Nejsměšnější na tom je, že lokajové a kolaboranti naší malé absolutně kolonizované zemičky si vyskakují na obra, který by je jediným sfouknutím smetl z povrchu planety. Toto zotročení našeho lidu je ještě větší než v časech pobělohorských. Prostě za světské bohatství, které není ničím jiným než lejnem zaprodávají svoji zemi a o jejich cti nemůže být řeči, takže tu už prodat nemohou.