politika

“Bombardujte Bělehrad právě teď!” Předseda Evropského výboru pro rozšíření NATO vyzval k bombardování Bělehradu

Předseda nevládní neziskové organizace „Evropský výbor pro rozšíření NATO“ Günther Fehlinger vyzval alianci k úderu na Srbsko.

Günter Fehlinger řekl, že srbská válka proti Kosovu začala v Banske.

“Srbská válka proti Kosovu začala v Banske <…> Vyzývám NATO, aby okamžitě připravilo intervenci proti Srbsku. Bombardujte Bělehrad právě teď,” napsal na sociální síti X (dříve Twitter).

Zároveň tvrdil, že do toho, co se děje, bylo zapleteno Rusko.

Premiér samozvané Republiky Kosovo Albin Kurti dnes tvrdil, že neznámé osoby střílely na kosovské policisty na severu regionu, jednoho zabily a druhého zranily. Ke střelbě podle něj došlo kolem 3:00 u obce Banska v obci Leposavić. Prezidentka samozvaného Kosova Vjosa Osmani z útoku obvinila „srbské zločinecké gangy“. Policie uvedla, že po útočnících pátrá.

Kurti zároveň řekl, že policie obklíčila 30 ozbrojených útočníků a vyzvala je, aby se vzdali.

Kosovský premiér Albin Kurti zveřejnil fotografie maskovaných ozbrojených mužů, kteří tvrdili, že zaútočili na policii s podporou srbských úřadů. Řekl, že orgány činné v trestním řízení v Kosovu provádějí operaci s cílem zadržet podezřelé. Podle Kurtiho byl v neděli večer jeden policista zabit a druhý zraněn.

V neděli odpoledne Rasko-prizrenská diecéze srbské pravoslavné církve oznámila, že ozbrojení muži v obrněném vozidle vtrhli na území středověkého pravoslavného kláštera Banjska.

Úřad pro Kosovo a Metohiji pod srbskou vládou již dříve uvedl, že neznámé osoby házely v noci 22. září granáty na nádvoří tří zástupců srbské strany “Srbský List” v Kosovu a Metohiji, což byl podle Bělehradu pokus kosovských Albánců o zastrašování.

Srbský prezident Aleksandar Vučić promluví ke svým spoluobčanům v souvislosti s nejnovějšími událostmi ve 20:00 místního času.

Protesty na severu regionu

Kosovští Srbové od konce května pořádají protesty v obcích Zvecan, Zubin Potok, Leposavić, Severní Mitrovica na severu regionu. Než budou mluvit o nových komunálních volbách v regionu, požadují stažení speciálních jednotek kosovskoalbánské policie a „starostů“ ze severu Kosova a Metohije a vytvoření Společenství srbských komunit podle dohody z roku 2013, která byla uzavřena v Bruselu.

Příčinou protestů byl pokus kosovskoalbánských úřadů v Prištině dosadit albánské starosty po výsledcích komunálních voleb z 23. dubna na severu regionu, které místní Srbové bojkotovali.

Klášter Banjska a celá vesnice na severu Kosova a Metohije jsou nyní pod blokádou:

https://ria.ru/20230924/serbiya-1898371491.html

sdíletj na

35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lubkral
24. 9. 2023 20:43

Nic nového… Agresivita Německa, EU a NATO je přeci známá…. Jen to vylejzá pozvolna na povrch…
Stačí se podívat na většinu konfliktů na světě kdo v tom má prsty…

sergej
24. 9. 2023 21:05
Odpovědět  Lubkral

Co pohání tyto choutky? Nedostali snad nedej bože akcie na sklizeň po válečném pluhu kdy už oběti neprotestují protože je zlikvidují v rámci her “francimórů velkomožných a znuděných. To snad ne ale u businessmanů a šíbrů s tahem na branku to zas vyloučené naprosto není.https://www.youtube.com/watch?v=zK87uDviI7M

Autor
24. 9. 2023 22:09
Odpovědět  sergej

Poslední roky zasvětil Západ tomu, že už si myslel, že má všechno pokupě a nastává éra jeho definitivní dominance … jenže jako vždycky na něco zapomněli.
Zapomněli na Rusko, které nemá chuť – a nikdy ani nemělo – být jen kolonií. To měli jen zrádci Ruska jako Gorbačov, Jakovlev a další a další de facto liberálové.
Zapomněli na to, co je – Západ – dělalo silným – na hodnoty a tradice, protože – opět si mysleli – konec historie … a tak začali ničit ty, kteří jak si myslí jim brání v absolutní moci a síle. Ve skutečnosti ta střední třída a relativně spokojení “dělňasové” bylo tou silou, která je držela u moci! Ničí si kvalitu vědomostí, vědu i chápání historie a tím se Západ zase oslabuje s každý krokem více a více, protože si zničil to, jak se stal “velkým a silným” – průmysl a vědu.
Zapomněli na to, že žádná kolonie, a my to známe z Rakouska – nechce být kolonií navždy a jak se objeví degradace je snaha obnovit svcou suverenitu.
My musíme pochopit definotivně jedno, bude to hrozně bolet a bez obětí to nebude.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Staník
24. 9. 2023 22:29
Odpovědět  Peter 008

Četl jsem v originále Vučičův projev před OSN. Na první pohled odsoudil nedodržování rezoluce o KiM a zároveň podpořil Ukrajinu proti dlouholetému přátelství Srbska s Ruskem, vyzval k dodrźování práva a na závěr řekl, že Srbsko míří do evropských institucí a jak dobré vztahy má nyní Srbsko s USA. Kvůli jeho slabošství a cpaní se do západních prdelí je situace Srbů v KiM jaká je. On bude pořád dodržovat a jednat, bude blábolit o suverenitě Srbska, ale neudělá nic. Podle rezoluce 1244 může mít Srbsko na KiM stovky, tisíce pořádkových sil. Kde jsou?

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 09:06
Odpovědět  Staník

Stačí se na něho kouknout. To vidím v obličeji co je zač. Tomu bych nevěřil ani pozdrav.

Staník
25. 9. 2023 14:48
Odpovědět  Pavel z Moravy

Je to stejný plod Aspenu, jako mnozí další. Ideální pro Srby by byl současný prezident Republiky srbské v BiH, pan Dodig. Třeba se dočkáme. Vučič si přeje Srbsko v EU a v NATO. Problém je, že sami Srbové jsou velkou většinou proti. Tak neví, jak to má navléknout a ti, kteří ho v Aspenu školili na něj samozřejmě tlačí, aby splnil úkol. Kdesi jsi, Pavle, psal, že umíš srbsky. Také čerpám ze srbských stránek. Vučič je dost populární, protože to je šelma šelmovská.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 15:30
Odpovědět  Staník

Angličtinu a španělštinu jsem před 30 lety dělal na jazykovce, ale srbštinu jsem se naučil jako samouk z knížky. Samozřejmě, že slovní zásobu nemám jako u těch dvou jazyků, ale domluvím se určitě. Začal jsem se ji učit, protože mi zní ten jazyk lahodně a líbí se mi jejich písně, a také protože to je národ blízký mému srdci. Na nějakého Vučiče se.ru. Žil tady u nás jeden Makedonec a ten mluvil o Srbech jen v superlativech. Fakt jo a amíky nemohl ani cítit.

Staník
25. 9. 2023 15:52
Odpovědět  Pavel z Moravy

Taky jsem se naučil srbsky sám. Hlavně proto, že mám ten národ rád, jeho historii a tak. Čtu i knížky. Chystám se příští rok do Srbska, tak snad to vyjde. Máme to podobné. Znám jednu Turkyni, co vystudovala ruštinu. Má ráda Rusko i Srbsko. Také povídala, že tam má kamaráda, co je skvělý člověk a velice hrdý Srb. Léta jezdím do Slovinska a Slovinci nesnáší Chorvaty, ale kupodivu málokdo nasazuje na Srby. Trošku laškuju s bulharštinou :).

ModrýKlokan
25. 9. 2023 13:36
Odpovědět  Staník

@ Staník, Pavel

Čau. Ještě mě napadlo, abychom byli trochu uznalí. Ten Vučič se vlastně kymácí na vlasovém ostří břitvy, pokouší se jít a nespadnout do propasti.

Analogie jsou zřejmé. Západ napadl Srbsko, aby definitivně zničil Jugoslávskou slovanskou integraci, pod záminkou ochrany “svých” lidí na Kosovu a Metiochii – Albánců. Rusko vstoupilo na Donbas, aby ochránilo své lidi – rusy z Donbasu.

Vučič tedy musí mezinárodně politicky přinejlepším ignorovat Rusko a protestovat proti okupaci Srbského Kosova a Metiochie Západem. Nebo hrát úplně vabank a podpořit Rusko a začít opravdu bojovat proti okupaci Kosova. Přitom je v nevýhodě, nemá s Ruskem společnou hranici. Celá ta věc je věcí spravedlnosti, pravdy a spojenectví. Právní a mezinárodně právní politické kydy s tím nemůžou v praxi mít nic společného. Vše řeší vítězství, právo a pravda silnějšího.

Staník
25. 9. 2023 14:43
Odpovědět  ModrýKlokan

Kosovo je Srbsko. Srbové postupovali podle ústavy Jugoslávie a bránili integritu republiky. Protiprávně postupovaly všechny ostatní republiky Jugoslávie, snad kromě Makedonie, která se dohodla. Jasně, že nikdo nechtěl v EU zemi větší, než Británie. Opět ono rozděl a panuj. Jediné Rusko, ve spolupráci s Čínou, mohou vymoci realizaci rezoluce OSN, která zachovává celistvost Srbska, spolu nejen s KiM, ale i Repiblikou Srbskou v BiH. Nikdo jiný to pro Srby není schopen zajistit a už vůbec ne EU nebo USA. Můj mázor je, že KiM nepřežije bez dotací z různých organizací a bez obchodu s drogami. Až nebude potřeba proti Srbsku, tak sami přilezou. Stejně tak Černá Hora, nebo Baltové do Ruska. Vučič je sráč, o tom žádná.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 15:35
Odpovědět  Staník

K poslední větě se přidávám i já i když by člověk bez osobního poznání neměl vynášet soudy. Takže když to shrnu, ze vzdáleného pohledu se mně tak jeví, tedy jako sráč.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 09:13
Odpovědět  Peter 008

Však ale asi chtějí dopadnout na hubu. Když nemyslím, nic jiného čekat nemohu. Přece se nemůžeme stále opakovat. Koukněte na ty mladé a dokonce i na spoustu starých kolem sebe a co vidíte. Nezájem co s nimi bude a absolutní tupost v myšlení. Tady je hotovo již dávno.

Pozor
25. 9. 2023 18:26
Odpovědět  Lubkral

Ale ten fašistický magor je Rakušan. Asi by malo Rusko bombardovať Viedeň, aby Rakúsko viac neplodilo fašistov ako bol Hitler a ako je tento idiot.

zuzana
24. 9. 2023 21:12

Sergej Lavrov: Západ je nyní skutečnou říší lží

https://aktax.cz/sergej-lavrov-zapad-je-nyni-skutecnou-risi-lzi/

All
25. 9. 2023 00:13

USA s anglií tu v Evropě dělají větší a větší bordel,chaos a násilí,včetně války. Jugoslávie,barevné revoluce, podpora neonacistů,válka na UK, zničení plynovodů,nyní opět Srbsko.Serou se tu do nás více a více a znovu a znovu. Vydrží jejich prestitutka EU brusel ? Těžko,ta pojde jistě jako první,nemá naději na přežití. CHcípne po zásluze.A plán ,,trojmoří,či alespoň dvojmoří” s mlaskajícím Polskem pod vedením yankees? Možná,ale začínám pochybovat.Tak tu alespoň budou nahánět další uprchlíky z jihu,včetně teroristů,to dělají stále a stále,dobře na tom vydělal čorkující Erdogan.Kdysi se ruská vojska přehnala Evropou jak vichřice a Evropu vyčistila,evropa si vydechla.Později opět,hnala fašisty a nacisty zpátky až do Berlína. A Dnes ? Putin se obrátil na východ a od evropanů se odklonil.Vypadá to,že nás Rusko nebude chtít opět osvobozovat. Jako po pádu Říma,kolem roku 400 a hlavně 500 n.l. se to mlelo a bilo všechno hlavanehlava kolemdokola.Co nás tedy čeká ? Budeme dřít bídu a budeme muset ( ti mladší) ,,nějak přežít” a hlavně postarat se sami o sebe,Důvěřuju síle slovanské duše,která nezradila a zůstane čistá,tyhle skupinky a skupiny odolají,budou a přežijí i nejtěžší časy.

Jaris
25. 9. 2023 02:02
Odpovědět  All

Evropa potrebuje vyhladovet a padnout na drzku, aby prisla k rozumu. Ve spolupraci s Ruskem se mohla mit jak prase v zite. Rusko by dodavalo levne suroviny, Evropa by je promenovala v ruzne produkty a zasobovala nejen Rusko, ale cely svet.Byla by schopna konkurovat Cine a jinym asijskym statum. Takhle bude mit akorat velke .ovno a dluhy nejen za zbrojeni proti RF. Evropsti hospodari ‘jedna radost’. Hlavne ze nenavidi Rusko, to je jejich hlavni priorita. Boze, kam jsi dusi dal do tak hloupeho kabaretniho spolku zvaneho EU. To je galerka imbecilu!

Staník
25. 9. 2023 06:26
Odpovědět  All

Masivní ruské investice, podpořené nejen Čínou, ve Vladivostoku, Chabarovské oblasti a východní Sibiři jistě neznamenají, že chtějí spolupracovat s Evropou a vše k nám vozit přes půl světa.

Janaz
25. 9. 2023 08:25
Odpovědět  Staník

Veď práve o tom píše, že sme všetko zahodili.

zuza
25. 9. 2023 12:26
Odpovědět  Staník

Pred pár rokmi v jednom rozhovore Putin prirovnal Rusko k obrovskej námornej lodi. Povedal, že Rusko dlho váhalo, ale nakoniec sa obrátilo smerom na východ a že taký veľký kolos nemôže meniť smer svojej plavby každú chvíľu.

Staník
25. 9. 2023 14:52
Odpovědět  zuza

Již Alexandr Něvský říkal před bitvou se Švédy cosi jako na západě boj a na východě mír a spolupráci. Švédové chtěli Rusko zničit, Mongolové jen výpalné. Tak to je dodnes. Nebýt německé a prozápadní dynastie, počínaje Kateřinou a konče Mikulášem, tak by byl problém Ruska vyřešen mnohem dříve. Spolupráce s východem je pro Ruskou loď správným kurzem😉.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 09:23
Odpovědět  All

Alle, co na těch mladých vidíte Slovanského? Já vidím zgermanizovaná a zamerikanizovaná děcka, která o vlastenectví, národě a slovanství nemají ani šajnu a je jim to absolutně jedno komu budou sloužit. Dostanou pohozeno trochu drobů a budou sloužit, jen to bude hučet. Říkám to nerad, ale neposuzujme je podle sebe. Ti stojí na úplně jiné straně šachovnice, na té slovanské ani náhodou.

ModrýKlokan
25. 9. 2023 00:44

Fehlinger z Nato je špinavé fašistické skopčácké prase. Německá zpravodajská služba BND se podílela spolu s MI6 a CIA na likvidaci Jugoslávské federace v 90. letech. Byla to pomsta Jugoslávii a hlavně Srbům za prohru západních nácků z německa, anglie a usa ve druhé válce. Bohužel Vučič té eskalaci jde naproti už dlouho. Sedí na dvou židlích už pár let a myslí, že vykličkuje. Prdlajs, jedině odvaha a nekompromisní protiakce proti západu a domácím zrádcům můžou fungovat.

Jaris
25. 9. 2023 02:05
Odpovědět  ModrýKlokan

Ta esesacka ‘sfine’ ma dva haranty. Takze by bylo dobre zacit s bombardovanim jeho domu, aby poznal na vlastni kuzi, co je to prijit o rodinu.

Frank
25. 9. 2023 01:07

Ty svině si nedají pokoj, pokud je někdo neodstřelí.

Jaris
25. 9. 2023 01:46

Kosovo je Srbsko. Sudety patri Cechum, Taiwan a HongKong Cine, Ukrajina Rusku atd. Jestli se to drzym kosovskym Albancum nelibi, at tahnou do Albanie. Tam je jejich misto uz podle nazvu – A l b a n e c.
Tomu Fehlingerovi by sekla uniforma SS. Kde se jen v Evrope bere tolik hovad! Doslova se s nimi roztrhl pytel.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Karel
25. 9. 2023 07:28

Vrazi Jugoslávie mají opět choutky vraždit na území Jugoslávie. Jenže mají svázané ruce díky Rusku. Největší terorista světa USA určitě vymýšlí, jak bombardovat humanitárně Jugoslavii a přitom nevypadat jako agresor.

tupý hulvát
25. 9. 2023 08:14

Já netuším do jaké míry KoZa zeslábne, ale napadla mě jedna věc.Umíte si představit tu hrůzu těch chytřejších parchantů,kteří jsou schopni domyslet důsledky toho,že se jich svět přestane bát?Oni by také všichni ti staletí okrádaní,ponižovaní a vyvražďovaní mohli chtít něco jako reparace,odškodnění!Není divu,že okolo sebe kopou,oni se asi také podvědomě brání totálnímu krachu a úpadku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Putinovec
25. 9. 2023 08:16

Říká Vám něco akce přepadení Gliwic ? Počátek války Německa , proti svému spojenci Polsku .
Tady se historie zdánlivě opakuje . Ale on to může být i proces , který povede ke zhroucení NATO .
Má struktura NATO na to , aby začala další válku a ustála jí ?
K tomu potřebují efektivní zázemí , schopné válku uživit . Války vznikají tehdy , kdy je k tomu nadnárodní řízení připravené . Teď stačí , aby první stát opustil NATO , klidně to může být Turecko a ten zbytek se pod tlakem okolního prostředí zhroutí .

Aleš
25. 9. 2023 08:39

Günther Fehlinger podněcuje válku. Doufám že si ho někdo najde.

Pozor
25. 9. 2023 18:29
Odpovědět  Aleš

Karma určite.

Frank1
25. 9. 2023 10:01

Srbove stale odolavaji tlaku NATO vstoupit do teto teroristicke organizace. Vucice se ji nepodarilo ani atentaty odstranit. Pote co NATO znicila Srbsko bombardovanim uranovou munici. Lide tam stale umiraji na nasledky NATO opecovavani Srbska bombami.
Tenle smejd je hlasnou troubou teroristu NATO.

Miro 2
25. 9. 2023 11:47

Agresivita NATO a německého působení v této terotistické organizaci nezná mezí. NATO by mělo být zrušeno, protože je ohniskem neustálé bezpečnostní hrozby pro Evropu i celý svět. Kosovští Albánci se pomocí NATO zmocnili jižní části Srbska, které bude beztak dříve nebo později přičleněno za asistence kolektivního západu k Albánii. A pokud jde o Němce, tak po 78 letech od porážky nacistického Německa už je zase svědí kůže a začínají být agresivní. Jsou stále vysazení na Srbsko, dělají jim zle schválně a nechlubí se sympatiemi i k ostatním slovanským zemím. Pokud jde o Němce a Čechy, od Němců Češi nezažili nikdy nic dobrého po 1000 let. I dnes jsme v podstatě jejich kolonií, kterou v podstatě ovládají.

Vladimír
25. 9. 2023 13:37

Nevládní nezisková organizace chce vládnout bez voleb. Demokracie jako vyšitá. A zajímavé je, že se ti náckové a liberálové prakticky skoro v ničem neliší.

Jura S
25. 9. 2023 15:32

Ať si KOZA vybombarduje sama sebe…. třeba Brusel – hnízdo hadů. Nebo KOZA zas bude bombit děcka v Jugošce, třeba na počest “vency flašky” ?

Pozor
25. 9. 2023 18:24

Čo by asi povedal západ, keby teraz nejaký Rus vyhlásil ako odvetu za bombardovanie Belehradu, že by trebalo asi bombardovať Viedeň, aby Rakúsko viac neplodilo fašistov ako bol Hitler a tento idiot.