Bok po boku a krýt si záda: čím pro USA skončí návštěva Lavrova v Číně

Moskva, 19. března. Podle analytiků South China Morning Post (SMPC) jsou Čína a Rusko povinny rozvíjet spolupráci a vřelé diplomatické vztahy. Tomu by podle čínských analytiků měla přispět návštěva ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Číně, uvádí «ПолитПазл».

Sergej Lavrov se skutečně chystá navštívit ČLR. Tato důležitá událost se bude konat příští týden. 

Sergej Lavrov plánuje setkání se svým kolegou Wang Yi…

Diplomaté budou diskutovat o potřebě dalšího posílení bilaterálních vztahů. 

Jak poznamenali čínští novináři, na pozadí významného zhoršení vztahů mezi Ruskou federací a ČLR na jedné straně a USA na straně druhé projevují obě mocnosti zájem o takový vývoj událostí….


„Čína a Rusko se budou snažit o rozvoj vzájemných vztahů podle principu «bok po boku a krýt si záda», až se jejich ministři zahraničí příští týden setkají uprostřed rostoucího vzájemného napětí se Spojenými státy,“ citovala «ПолитРоссия» překlad článku SMPC.

Podobné hledisko sdílí i Zhu Fe, profesor mezinárodních vztahů na univerzitě v Nanjing.

Je přesvědčen, že administrativa nového amerického prezidenta Joe Bidena vyvíjí mnohem větší tlak na Rusko, než administrativa Donalda Trumpa.

S Čínou také nejednají příliš šetrně. V případě Pekingu Washington také nedělá ústupky. Existují tedy všechny důvody domnívat se, že během návštěvy Lavrova v Číně dosáhnou vztahy mezi dvěma sousedními zeměmi nové, vyšší úrovně a poté bude Bílý dům čelit vážným následkům….

„Lavrovova návštěva Číny bude pro obě strany dobrým způsobem, jak posílit strategickou koordinaci v mezinárodních otázkách,“ dodal profesor mezinárodních vztahů na čínské univerzitě zahraničních věcí v Pekingu Yang Zhuang.

Návštěva Lavrova se odehraje na pozadí diplomatické roztržky mezi Čínou a Spojenými státy.

Yang Ziechi, vedoucí kanceláře Komise pro zahraniční věci Číny, reagoval na útok amerických diplomatů během setkání v rámci americko-čínských rozhovorů na Aljašce, které se konalo ve čtvrtek.

Jak uvedla agentura RIA Novosti , schůzka ve čtvrtek začala ostrou kritikou Číny ze strany ministra zahraničí Anthony Blinkena a amerického poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana.

Jejich partneři z Číny na tyto projevy promptně odpověděli.

„Mysleli jsme, že budete dodržovat základní diplomatickou etiketu … Musíme si vyjasnit naši pozici a to hned! 
Dovolte mi říci jednu věc: nemáte žádné právo říkat Číně, že začínáte s Čínou mluvit z pozice síly!“

Později Politico s odvoláním na vysoce postaveného úředníka americké administrativy uvedl, že USA na vysoké schůzce obvinily ČLR z „práce pro sledovanost“ a z porušování protokolu. 

Podle jeho slov Číňané souhlasili s krátkými dvouminutovými prohlášeními na začátku projevu každého vysokého funkcionáře, ale čínská strana protokol porušila.

https://bit.ly/3lyI3Ij
https://bit.ly/2Pan2Y6

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
20. 3. 2021 22:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozpojené státy je třeba DONUTIT silou, znovu uchopit pluh za koněm a orat zem, kterou ukradly vyvražděje původní obyvatelstvo a žrát jen to, co si vypěstovaly.
USA zatím nelikvidovat. Jsou tam i dobří lidé.
Asi sedm.

BB Rad
21. 3. 2021 21:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Jako obvykle Amíci postupují ,jak by měli kaktusy pod pažemi (svého času mr.Bush ml.) a mají dojem ,že každý sedne na zadek ,když promluví. Zaçiná to ale vypadat ,ze ty časy jsou tytam a dostali to sežrat i s “ přílohou “. A to , je OK .