Boj o exkluzivní vakcínu proti koronaviru

Německo a USA zahájily boj o exkluzivní vakcínu proti koronaviru .

Americký prezident Donald Trump se snaží přilákat německé vědce z CureVac, kteří pracují na vakcíně proti koronaviru, aby vyvinuli lék výhradně pro Spojené státy, uvedl zdroj německé vlády.

Podle Welt am Sonntag jim Trump údajně nabízí velké množství peněz, aby je buď vylákal do Spojených států, nebo aby získal vakcínu výhradně pro svou zemi.

Zástupce ministerstva zdravotnictví Německa uvedl, že vláda má zájem na vývoji léků proti koronaviru v Německu a Evropě a je s touto společností v neustálém kontaktu.

“Vláda se velmi zajímá o vývoj vakcíny a léků proti novému koronaviru v Německu a Evropě,” uvedl zástupce ministra.

Publikace také uvádí, že německá strana se snaží podpořit společnost finančně.

Mezitím 3. března webové stránky CureVac informovaly, že předseda firmy, Dan Menicella, navštívil USA na pozvání Bílého domu, kde se setkal s Trumpem a viceprezidentem Mike Pence. Strany diskutovaly o strategii a příležitostech pro rychlý vývoj vakcíny.

Později, 11. března, však bylo na webových stránkách společnosti zveřejněno prohlášení, že Menicella přenechává pozici vedoucího společnosti zakladateli Ingmarovi Herrovi. Menicella neuvedl důvod odchodu.

Soukromá firma CureVac spolupracuje s německým Erlichovým institutem pro očkování a biomedicínské léčivé přípravky pojmenovaným po Paulu Erlichovi.

Německá kancléřka Angela Merkelová dříve uvedla, že asi 60-70% německé populace by mohlo být nakaženo koronavirem, pokud by vakcína nebyla brzy vyvinuta.

https://bit.ly/2QjWtxt

sdíletj na