Bloomberg – vše záleží na Putinovi

Když se Západ snaží v Bělorusku provést revoluční scénář, měli bychom si pamatovat, kdo bude mít poslední slovo.

Vše záleží na Putinovi 
– Bloomberg vysvětluje, proč Západ nemůže dostat Bělorusko.

To je uvedeno v materiálu agentury „Bloomberg“.

Alexander Lukašenko vládl v Bělorusku čtvrt století, ale jeho hra skončila, uvádí agentura. Ačkoli oficiální výsledky hlasování naznačují vítězství Lukašenka, jeho oponenti tvrdí opak. Opozice s podporou západních zemí otřásá situací v zemi a hodlá svrhnout prezidenta. 

Bloomberg dochází k závěru, že další osud Běloruska není v rukou Lukašenka.

Světlana Tichanovská, i když je připravena vyhlásit se za hlavu státu, také není osobou, která bude určovat budoucnost Běloruska. Po útěku do Litvy může stále agitovat a podněcovat národ k puči.

„Nemá však potřebnou sílu k tomu, aby osvobození země bylo spolehlivé a trvalé,“
zdůrazňuje agentura.

Ve skutečnosti bude mít poslední slovo ruský vůdce Vladimir Putin. 

Bloomberg věří, že popírání této skutečnosti by bylo sebeklamem. Jednou z jeho (Putina) klíčových myšlenek je oživení ruského světa, který byl zničen po rozpadu Sovětského svazu. Putin je nespokojen se snahami NATO napadnout ruskou sféru vlivu a je připraven čelit západním ambicím. 

Proto byl vášnivým protivníkem všech barevných revolucí, které byly vyprovokovány v postsovětském prostoru. Z tohoto důvodu Putin nebude nečinný, jestliže se Západ pokusí zabavit další bývalou sovětskou republiku.

„Bělorusko má ještě větší moc pro iredentistickou představivost Putina. Právě tam chtěl dávno začít znovu budovat ruský svět, na základě 21letého plánu sjednotit Bělorusko a Rusko do jednoho státu Unie,“ uvádí publikace.

Agentura připouští, že je obtížné předvídat další vývoj. Putin i Lukašenko však již dali jasně najevo, že jsou připraveni odolat pokusům Západu o provedení převratu v Bělorusku. 

Kromě toho nelze vyloučit bezprostřední integraci obou zemí v rámci Unie, zejména pokud se zvyšuje tlak Spojených států a Evropské unie. Pokud se Západu podaří svrhnout Lukašenka dříve, může se Putin uchýlit k záložní variantě s „malými zelenými mužiky“, uvádí Bloomberg.

„A nic z toho, co EU nebo USA řeknou nebo udělají, ho nezastaví. Západ již na něj uvalil sankce od jeho invaze na Krym; přidání několika dalších nebude působit na tohoto současného cara vycvičeného KGB. Konec konců Putin ví, že NATO nebude bojovat kvůli Bělorusku ani kvůli Ukrajině,“ uzavřela agentura.

Pokus o převrat v Bělorusku

9. srpna se v Bělorusku konaly prezidentské volby, v nichž vyhrál Alexandr Lukašenko. Západní země, pro které běloruský vůdce byl dlouhou dobu překážkou, neuznaly výsledky hlasování. Výsledkem bylo, že v Bělorusku vypukly předem naplánované nepokoje.

Policisté, ve snaze udržet situaci pod kontrolou, se střetly s radikály. Západní média se zároveň aktivně účastní protestů a zaměřují se konkrétně na akce bezpečnostních sil proti „pokojným“ demonstrantům, jako tomu bylo během puče na Ukrajině v roce 2014.

V současné době jsou evropské země spolu se Spojenými státy na straně protestujících. Odmítají uznat výsledky voleb. Štáb Svetlany Tichanovské, vůdkyně prozápadní opozice, se připravuje na dlouhodobé protesty zaměřené na svržení vlády. Už byl vytvořen výbor pro „tranzit moci“. 
Sama Tichanovská se skrývá v Litvě.

V neděli, týden po prezidentských volbách, se v centru běloruského hlavního města konala shromáždění příznivců Alexandra Lukašenka. Asi 65 tisíc lidí se shromáždilo na náměstí Nezávislosti. Samotný prezident nevylučuje v tuto chvíli nové volby, ale pouze po referendu o změnách ústavy.

https://bit.ly/3iTPMOx

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na