Bloomberg: Putin nepromarňuje dobré krize

Anthony Halpin

Stejně jako dvouhlavý orel v ruském erbu čelí prezident Vladimir Putin výzvám a vidí příležitosti jak na východě, tak i na západě od Ruska.

Prezident sousedního Běloruska Alexandr Lukašenko je stále více závislý na Rusku, protože represe demonstrantů prohlubují jeho izolaci díky krokům Západu, a v zemi téměř rok od sporných prezidentských voleb vládnou politické nepokoje.

Když prezident Joe Biden, během setkání v Bílém domě s exilovou vůdkyní opozice Svetlanou Tichanovskou, oznámil americkou podporu, Lukašenko řekl, že by neváhal pozvat ruské jednotky do Běloruska, aby udržel pořádek, uvedla státní tisková agentura BelTA.

To Putinovým uším muselo znít jako hudba, protože Moskva zdůrazňuje, že na rozdíl od Ukrajiny nehodlá ztratit dominantní vliv na Bělorusko.

Evropa také vytváří pro Putina rizika a komfortní příležitosti.

Jelikož Angela Merkelová brzy odstoupí, Kreml útočí na kandidátku „Zelených“ Annalenu Baerbockovou, jelikož ji považuje za hrozbu pro své zájmy, protože Annalena Baerbock je velmi agresivní vůči Rusku.  Podobně jako ve Spojených státech by podezření na ruské vměšování do zářijových voleb v Německu mohlo vyvolat negativní politickou reakci.

Podle Patricka Donahueho ale německé úřady nebudou moci uzavřít plynovod „Nord Stream 2“, pokud se jej Rusko pokusí použít jako politickou zbraň. To naznačuje, že dohoda mezi Merkelovou a Bidenem o potrestání Ruska za takové činy se může ukázat jako bezzubá.

Mezitím v republikách střední Asie vznikla panika kvůli rychlé ofenzivě Talibanu v Afghánistánu.
Z tohoto důvodu se s prosbou o pomoc při ochraně hranic obracejí na Moskvu.

Kreml zorganizoval největší represe posledních let vůči domácím kritikům před zářijovými volbami a často své kroky ospravedlňuje tvrzením, že Rusko je obklopeno vnějšími nepřáteli.

Souběh okolností ve skutečnosti dává Putinovi neobvykle příznivé příležitosti k obraně jeho vnějších zájmů.

https://bit.ly/3sjuQ9F

Autor má zjevné problémy s logikou. Text je o „krizích“, které buď Putin vytváří, nebo Putin využívá – a naprosto všechny jsou proti Západu. I v Bělorusku Putin překáží Západu, má prsty ve volbách v USA i Německu a dokonce vadí i v Afghánistánu, kde Spojené státy a NATO po dobu 20 let dělaly vše tak dokonale, že nyní je země na pokraji úplného kolapsu. Vyvstává však ještě jedna otázka: je -li kandidátka Zelených v Německu „agresivní vůči Rusku“, proč by ji Kreml nemohl kritizovat?

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
15. 8. 2021 09:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Veľmi dobrý záverečný komentár.