politika

Bloomberg: USA jsou znepokojeny plány Ruska vybudovat námořní základnu v Libyi

Rusko hodlá rozšířit spolupráci s vůdcem Libyjské národní armády Chalífou Haftarem, strany plánují uzavřít dohodu o spolupráci, která velmi znepokojuje Spojené státy. Podle agentury Bloomberg se ve východní části Libye může objevit ruská námořní základna.

Bloomberg uvádí, že podle lidí obeznámených se situací se v současné době pracuje na obranné dohodě mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a velitelem libyjských východních sil Chalífou Haftarem po jejich schůzce v Moskvě na konci září.

Washington je velmi znepokojen informacemi, které se objevily o obnovených kontaktech mezi ruskou armádou a Libyjskou národní armádou (LNA) Chalífy Haftara. Podle zpráv mají strany v úmyslu uzavřít obrannou dohodu, která by mohla vést k vytvoření ruské námořní základny na libyjském pobřeží. A to je noční můra NATO, protože ruské lodě budou doslova hned vedle Itálie a Řecka a budou kontrolovat jih Evropy.

Podle americké publikace s odkazem na nejmenované zdroje již Moskva a Tobruk připravují dohodu o otázkách obrany, v současnosti se projednávají hlavní otázky, o kterých údajně jednali ruský prezident Vladimir Putin a velitel východních sil Libye Chalífa Haftar na schůzce v Moskvě na konci září.

Dalším problémem, který se objevil ještě dříve, je vznik námořní základny ruského námořnictva v Súdánu.  Američanům se zatím daří Súdán omezovat, ale všechny dokumenty jsou podepsány a súdánský parlament je může kdykoli ratifikovat.

Západ už má kvůli „invazi“ na Ukrajinu složité vztahy s Ruskem, a pokud Moskva začne budovat své vojenské základny téměř na jihu Evropy, může to vést k další eskalaci. 

Udržet Rusko mimo Středozemní moře bylo vždy cílem Spojených států, ale nepodařilo se jim to. V současné době má ruská flotila jednu námořní základnu v Tartúsu v Sýrii; objevení další v Tobruku výrazně rozšíří ruské schopnosti na Blízkém východě.

Podle Jonathana Winera, bývalého zvláštního vyslance USA v Libyi, americká administrativa tuto hrozbu bere velmi vážně. “Udržet Rusko mimo Středozemní moře bylo klíčovým strategickým cílem – pokud by tam Rusko získalo přístavy, dalo by mu to možnost špehovat celou Evropskou unii.”

https://1url.cz/Eu3Va

sdíletj na

36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
6. 11. 2023 20:23

Světový zloděj a vrah č.1 USA se ozval. Má po světě stovky základen a nikdo jiný nemůže ?

Mike
7. 11. 2023 11:16
Odpovědět  Aleš

“USA jsou znepokojeny plány Ruska vybudovat námořní základnu v Libyi…” No, někdo ten bordel po vás musí uklidit. Vyhnali jste medvěda z brlohu a on vám začíná běhat po celým světě, tak se tužte, idioti. Jo, a svaly, tak ty jsou vám na onvoh.

Ladislav 💤
7. 11. 2023 11:25
Odpovědět  Aleš

👍 Samé dobré zprávy ,bravo Libye.

katango
8. 11. 2023 11:02
Odpovědět  Aleš

Že jo?

janle57
6. 11. 2023 20:34

Už aby tam ta základna byla, námořní i letecká a samozřejmě s hyperonickými střelami,
třeba i s nukleární hlavicí,jako by nebyly US atomové bomby na letecké základně
v Turecku, a to jsou tam již desítky let,protestuje tady u nás nebo v zapráskané EU
proti tomu ????

Autor
6. 11. 2023 20:34

To prohlášení má asi tak stejnou sílu, jako když já prohlásím, že mne znepokojuje možnost vytvoření základny USA v Čechách a na Moravvě kdekoliv …
To musí být obrovská frustrace pro Američany, odřezávat je takhle kousek po kousku … od veškteré moci, co měly. A nejhorší pro ně je to, že nemají dostatečnou sílu, aby náležitě v případném velkém konfliktu podpořily Izrael …

pedro
6. 11. 2023 20:41
Odpovědět  Peter 008

Začínají být hodně frustrovaní ti tupci z toho, že už je skoro celý svět nenávidí.

Markýza
7. 11. 2023 09:43
Odpovědět  pedro

Proč tupci? Tohle je přírodní zákon: zkuste si představit, že jste maminčin synáček. Nejmilovanější, nejzářivější, chybu nemáte, jste nejúžasnější. Jenže se vám na starý kolena vašich dejme tomu třinácti let narodí sourozenec, pak druhý…….zkuste si to představit.

Markýza
7. 11. 2023 09:41
Odpovědět  Peter 008

Zrovna jsem o tom přemítala a možná je lepší tahle salámová metoda – jako vždy. Že si pomalu zvyknou. Kdyby to bylo najednou, mohl by to být takový šok, že by si vygenerovali nějakého nového Hitlera.

pedro
6. 11. 2023 20:39

Znepokojeny? A koho to zajímá?

Ladislav 💤
7. 11. 2023 03:16
Odpovědět  pedro

Jen Fylajův fašistický gang!

Albi
6. 11. 2023 21:42

“Udržet Rusko mimo Středozemní moře bylo klíčovým strategickým cílem – pokud by tam Rusko získalo přístavy, dalo by mu to možnost špehovat celou Evropskou unii.”

No néé?? Je to možné – Ami se tímto přiznávají, že místo “spojenců” jsou špióni?
A co chtějí vyšpiónit, když Evropa vzorně plní zadané úkoly? Tedy až na maďarského potížistu, ale s tím by si poradily.

Nebo že by nás snad potkalo takové (ne)štěstí a Spojené státy se začaly BÁT?
My na ty spojence vždycky doplatíme! Měli jsme ještě chvíli počkat a nebýt tak hrr 🙂

Markýza
7. 11. 2023 09:45
Odpovědět  Albi

Ano, tohle je mimořádně povedená větička 😀 Co na to říct? “Sedni si Kájo kurwa zpátky ke stolu a přestaň vyrypovat, nebo budeš bez oběda!!!!”

Albi
6. 11. 2023 22:23

Mimo téma, ale hezké a pro jisté entity možná i trochu poučné:
https://www.novinky.cz/clanek/stalo-se-navsteva-premiera-fialy-v-nigerii-byla-na-posledni-chvili-zrusena-40449811#
Návštěva premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho doprovodu v Nigérii byla zrušena. Podle mluvčího vlády nigerijská strana oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program“.
Podle diplomatických zdrojů nigerijský krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN. Do souvislosti to dávají i opoziční poslanci ze zahraničního výboru Sněmovny.

Standa
7. 11. 2023 07:13
Odpovědět  Albi

Ono se také píše o těžkém zabezpečení osob v v té.České delegaci.Škoda ! Mohlo se to vyřešit u nich , abychom to později nemuseli řešit tady.Poslal bych tam svého osobního kata

Karel
6. 11. 2023 23:09

Největší terorista světa USA se čertí kvůli ruské základně v Lybii. To je ale od Ruska neomalená drzost. Na vojenské základny USA po celém světě snad mají právo jenom USA. Nebo ne?

Jaris
7. 11. 2023 02:10

Prasiva, rozlezla Ameriko, ty si dej doma doporadku rozpadajici se infrastrukturu a vyres problem snelegalni emigraci, dragatiky a nezamestnanymi lemujici se stany a krabicemi hlavni ulice velkych mest. Zamet si nejdriv pred vlastnim prahem nez budes rozkazovat ostatnim zemim co mohou a co nesmi.

Standa
7. 11. 2023 07:08
Odpovědět  Jaris

Víš , Jari, já jsem spíše velmi znepokojen podepsáním smlouvy mezi ČR a USSA , že zde může na cca 11 základnách být až 300 000 cizích vojáků. “Podepsáno Pyjalou a touto vládou.Ti vojáci se budou přesouvat po nově opravovaných mostech ( ty současné neudrží Ambras, Leopard při útoku na RF), opravy ,, strategických” dopravních cest směrem na RF.
ANO… nejdříve si zamést před vlastním prahem.
Vymést Fialu, debila NATOidního z Hradu,Strakovku, Padlament i Vystrčila s tou jeho ,,žbirkou” gerontů, i tvz. Ústavní soud.Jenže na to musí být lidé u voleb.Fialka si cestuje po Africe( chce zachránit nosorožce). Na důchodce v Česku mu nezbývá čas.
Libava plná ukrajinský vojáků( co kdyby se Čecháčci začali bouřit),,Kladruby plné ukrajinských , raněných fašistických vojáků a Čechy neberou.Řetězce mají přikázáno brát Ukrajinky přednostně na Češky není místo.
Česko je velká,, nepotopitelná základna USSA. To mě znepokojuje.

Pavel z Moravy
7. 11. 2023 09:43
Odpovědět  Standa

Z toho vás Stando hlava bolet nemusí. Prostě v kolonii to takhle funguje. Ty mosty nebudou mít za co opravit, ledaže by na to použili naše důchody. A proč se stále divit tomu jak to tady vypadá. Prostě škůdci zemští dostali notičky co mají dělat a oni to ke spokojenosti svých páníčků provádí.

Markýza
7. 11. 2023 09:47
Odpovědět  Standa

To nejste sám. Kdyby vojáci….oni z nás můžou udělat regulérní cíle jaderných útoků.
Modleme se, aby měli tolik starostí se všemi svými “zájmy”, že na nás zapomenou.

Markýza
7. 11. 2023 18:10
Odpovědět  Markýza

Páni! Tak já pronesu názor, naprosto konformní v této komunitě a Bořík mi stejně napaří mínus 😀 😀 Poslyšte, Boříci – jestli vám tohle stačí k tomu, abyste utišili běsy myslí svých, tak mi jich napařte klidně sto 😎 To za to stojí.

Boomer
7. 11. 2023 19:00
Odpovědět  Markýza

.. jo zvykejte si, nejde o to co jste napsala, ale že jste vůbec něco napsala! Něco jako školní poznámka v žákajdě.. drze se mi směje do očí za mými zády!! ;o)))))

Markýza
7. 11. 2023 19:44
Odpovědět  Boomer

Tak jasně, co jiného. Ale jak jsem napsala vejš – jestli to pomůže chorým nenávidějícím hlavám, jen dobře, ať si poslouží. Tohle mě fakt nerozpláče 😀

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
7. 11. 2023 19:56
Odpovědět  Markýza

Nech je …bejt…je to pod úrovní! Když blbcům odpovídáme, tak se náhle hádají blbci dva!
Spíše by jsme nad nimi poplakat dva.

Markýza
7. 11. 2023 19:59
Odpovědět  Standa

Popláčeme, pomodlíme se za jejich nešťastné duše – třeba to pomůže.

Boomer
7. 11. 2023 20:02
Odpovědět  Markýza

.. a já mám ty svoje opičky za banán i s jejich otlačenými palečky moc rád, já si je dokonce pěstuji. A tuze rád je pod*írám, i když vím že bych neměl. A moc se těším, až si pod mým příspěvkem zaonanu.. Jezuskote,co to píšu?! Zamínusují, zamínusují, přece…

Markýza
7. 11. 2023 20:59
Odpovědět  Boomer

Vy už jste jak Milan. 😀 Kam vůbec zmizel? To je holt už taky chlopsky zvyk (jak by řekl Větvička) poměřovat si pindíky – to musí být, aby příroda vzkvétala. Já jsem ovšem děvče, že – mně můžou být poměřováníčka ukradená. Ale podrýpnu si občas taky. Ne že bych v každém viděla konzumenta banánů – ale ono je to jako s těma ratlíkama…..vím, že bych se měla vyhnout, vlková to ví taky, ale nevydržíme to a jdeme podle plotu 😎
Mimochodem, tuhle se vlková strašně vyděsila robotického vysavače mojí dcery, která pak říkala, že má děsný cuky pustit ho zase, protože to byla fakt sranda – ale že nepustí, protože ji nebude zbytečně děsit. Njn….to je právě ten kardinální rozdíl 😀

katango
8. 11. 2023 11:11
Odpovědět  Markýza

Moje známá psycholožka se kdysi nechala ukecat, aby dělala záznamy ze schůzí jejich společnosti. Jak říkala, nejdřív si tak dvě hodiny poměřovali přítomní mužové pindíky a až potom byli schopni začít něco řešit. Holt nespěchali domů s nákupem, trochu poklidit, dohlédnout na děti, udělat večeři…

Markýza
8. 11. 2023 18:40
Odpovědět  katango

Švagrová, sedíc v představenstvu nějaké banky (už nevím jaké) jako jediná ženská, říkala přesně totéž 😀 😀

Boomer
8. 11. 2023 17:12
Odpovědět  Markýza

.. Höschl by z vás měl radost, jak pěkně žensky diplomaticky aplikujete jeho poučku o kontraproduktivitě hovoření k blbcům na téma jejich blbosti.

Můj gaučový krvelačník se nebojí ničeho, s výjimkou domácího vysavače Kärcher, při jeho použití pejska nedokáže uklidnit nic menšího než delší nerušený pobyt na mojí posteli, s polštářem pod hlavičkou. Dva silné vysavače v dílně a stavební mamut k brusce na sádrokarton ho nijak neiritují.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
8. 11. 2023 18:41
Odpovědět  Boomer

No tak víte, vlci jsou poměrně plaší, že. A takovej nesmysl, co se vám najednou rozjede přímo na tlapy……….

katango
8. 11. 2023 11:05
Odpovědět  Boomer

O našem tělocvikáři na základce se tradovalo, že si někde stěžoval na neklid žactva v zadních řadách slovy “zadek mi hučí a ČSM k tomu nečinně přihlíží”.

josef
7. 11. 2023 08:45

Jak Sudán, tak Libie jsou státy s pravidelnou armádou. S USA a KoZa mají zkušenosti. No a v současné době a stavu hospodářství a armády může být USA tak akorát znepokojeno. Ti již nemají ani na jemenské pastevce.

Frank1
7. 11. 2023 12:04

US rypak nemuze spolknout, ze se jim znicena Lybie stavi zase na nohy.
Ghadafi chtel zavest zlaty Dinar a odstranit dolar z obchodu v Africe. Podarilo se mu vybudovat zemi s nejvyssim zivotnim standardem v Africe. Za to ho KoZa zabil a jeho zemi prevalcoval. Podporuje ozbrojence kteri bojuji proti Haftarovi, ktery zna velmi dobre zapad a chce udelat Lybii nezavislou na KoZa.
Pritomnost Rusu by mohla skoncovat s importem lidi z Afriky do evropy paseraky a EU. Je to klicova zeme, nejblize jizni Jevrooope!

Veny232
7. 11. 2023 15:53

Zvyknou si… 😀

ANTIUKRAJINEC
7. 11. 2023 17:55

Chalíf Haftan asi pochopil,že být spojencem západních demokratů-to si může zrovna vrazit dýku do zad sám….