Bloomberg: rozhovor s Šéfem Ruského fondu přímých investic, který podporuje výrobu ruské vakcíny proti COVID

Šéf fondu RFPI (Ruský fond přímých investic), který podporuje výrobu ruské vakcíny, informoval o jednáních s WHO. Ukazuje se, že výzkum technologie, podle níž byla vakcína vyrobena, probíhá v Rusku již více než 10 let. Zdůraznil také, že k dnešnímu dni již více než 20 zemí projevilo zájem o získání Sputniku V.

Bloomberg (USA): rozhovor s Kirillem Dmitrijevem

Moderátor:
Počet nakažených koronavirem roste a vědci z různých zemí neúnavně pracují na vytvoření vakcíny. Minulý měsíc Rusko oznámilo, že schválilo použití své vakcíny ještě před dokončením klinických testů. Svět přijal tuto zprávu s velkou skepsí. Avšak v pátečním vydání lékařského časopisu Lancet byly zveřejněny první recenzované údaje, které ukázaly, že injekce vakcíny způsobuje tvorbu protilátek bez závažných vedlejších účinků. I když existují různé omezující faktory, včetně velikosti skupiny testovaných, která zahrnovala pouze 76 dospělých, náš další host říká, že je to zcela nepodstatná připomínka po všech útocích proti ruskému projektu. Rád bych vám oznámil, že se k nám připojil Kirill Dmitrijev, generální ředitel Ruského fondu přímých investic, který podporuje vývoj vakcíny.

Kirille, moc děkuji, že jste se k nám dnes připojil. Jak jste Lancet přesvědčil, aby o vakcíně informoval ještě před provedením rozsáhlé třetí fáze testů?

Kirill Dmitrijev: 
Domnívám se, že Lancet je skvělé, velmi profesionální vydání a časopis jen zveřejnil dostupné informace. Vydavatelé neřekli, že jde o konečné údaje. Pouze předložili tyto údaje a zřejmě, jak jste zmínil, všechno vypadá navýsost optimisticky. Došlo k stoprocentní velmi silné imunitní odpovědi, bez vedlejších účinků.

A teď o počtu testovaných. Víte, všichni zmiňují 76 lidí a říkají: „Ale AstraZeneca jich má 1076.“ Ovšem v případě AstraZeneca udělali chybu. Bylo naplánováno, že bude stačit pouze jedna injekce, a dvě injekce aplikovali pouze 10 lidem. Nyní, když je zřejmá potřeba dvou injekcí a AstraZeneca uznala, že bude pokračovat ve vývoji v tomto směru, ukazuje se, že máme čtyřikrát více subjektů než AstraZeneca. Čili je to dobře promyšlený výzkum s krásným výsledkem. Nyní probíhá 40 tisíc postregistračních klinických testů a ruská vakcína vykazuje vynikající výsledky z hlediska bezpečnosti.

Je to tak, ale podívejte se, Kirille: problém se 76 testovanými není stejně vyřešen. Koneckonců, pokud uznáváte, že je jich pouze 76, nejsou snad prohlášení o bezpečnosti vakcíny předčasná?

Lancet zřetelně uvádí, že v Rusku používaná metoda vývoje vakcín na bázi lidských adenovirů je zkoumána více než deset let. Americká armáda aplikuje svým vojákům adenovirové vakcíny od roku 1971.

To je to, co odlišuje naši vakcínu od vakcín na bázi adenovirových vektorů opic nebo technologie mRNA, které nejsou zkoumány tak dlouho. A dnes zveřejňujeme článek, ve kterém otevřeně prohlašujeme:
„Odpověděli jsme na všechny otázky Západu. Nyní nám prosím ukažte své údaje, potvrzující, že mRNA a vakcíny založené na adenovirových vektorech opic nezvyšují riziko rakoviny nebo riziko neplodnosti.“

A takové otázky se prostě musí klást, protože lidský adenovirus žije spolu s lidmi po stovky tisíc let. Ale nikdy jsme nebyli infikováni adenovirem opic, nikdy jsme neměli mRNA. To jsou důležité otázky, na které je třeba získat odpověď, a doufáme, že výrobci vakcín na základě těchto technologií se jimi také budou zabývat.

Dobře, ale to je otázka pro ostatní výrobce a já jsem stále zvědavý na vaši vakcínu. Kolik zemí vyjádřilo zájem o její koupi, kolik skutečně podepsalo závazné dohody o jejím nákupu?

Jistě. Dnes více než 20 zemí vyjadřuje zájem o nákup více než jedné miliardy dávek. Tento týden oznámíme podpis závazných dohod. Chtěli jsme, aby se objevil článek v Lancetu a upozornil čtenáře na to, že jsme pouze použili naši dříve vytvořenou vakcínu, kterou jsme již měli. Vyvinuli jsme ji před šesti lety a trochu upravili pro Covid-19.

Proto jsme vsadili na dlouhou historii používání produktu na bázi vektoru lidského adenoviru, včetně očkování více než 30 000 lidí za posledních 12 let v Číně apod. Přitom tyto země lépe než ostatní chápou, že bezpečnost je vložena do základu platformy lidského adenoviru.

Nechá se váš prezident očkovat touto vakcínou?

Myslím, že tuto otázku je třeba položit jemu. Ale jak vidíte, nechali se očkovat starosta Moskvy, náš ministr obrany, prezidentova dcera, udělal jsem to já sám a všichni členové mé rodiny, včetně mých 74letých rodičů. Takže víme, že věda přináší své ovoce. Vážíme si všech pozoruhodných otázek od 40 000 lidí.
Výzkum probíhá právě teď a také provádíme výzkum ve Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii, Brazílii, Filipínách a v Indii.

Jsme toho názoru, že všechny země by měly mít ve svém portfoliu vakcínu založenou na bázi vektoru lidského adenoviru. Ne nutně naši. Existují podobné vakcíny vyvinuté společnostmi Johnson and Johnson, CanSino. Jsme přesvědčeni, že vektor lidského adenoviru je nejúčinnější technologií vakcinace s vynikajícími bezpečnostními ukazateli.

Světová zdravotnická organizace je stále skeptická vůči vaší vakcíně. Co myslíte, kdy zaregistruje váš přípravek?

Minulý týden jsme uskutečnili plodná jednání s Koalicí pro inovace v zajišťování připravenosti na epidemie, Aliancí GAVI (Globální aliance pro vakcíny a imunizaci), která prosazuje zvýšení dostupnosti dětské vakcinace v chudých zemích, a s WHO. Sdíleli jsme všechny dostupné informace s WHO a vztah se výrazně mění poté, co získali naše údaje.

Bylo to obyčejné nedorozumění, protože v Rusku platí, že přípravek musí být nejprve registrován Ministerstvem zdravotnictví a pak je možné sdílet tyto informace. Takže teď má WHO všechny informace. Očividně viděli článek v Lancetu a začneme pracovat na předběžné kvalifikaci již tento týden.

Kirille, dovolte mi položit vám otázku o ruské ekonomice v širším kontextu, protože jste s tímto aspektem dobře obeznámeni. A víte o tlaku Německa na Rusko v souvislosti se stavem Alexeje Navalného, víte o jeho případu a o tom, jaké odpovědi chce Německo od Moskvy dostat. Stojí za to zaplatit takovou cenu a například vystavit potenciálnímu riziku projekt Nord Stream-2, pokud Německu nedostane odpovědi na otázky, které Rusku položilo?

Víte, já se politikou nezabývám, ale vy sami vidíte, že Rusko bylo v otázce vyšetřování otevřené. Vždyť Rusko poslalo pana Navalného, jak si jeho rodina přála, do Německa. Kdyby úřady opravdu chtěly něco utajit, nepřipustily by to. Opravdu můžete vidět velkou otevřenost. Avšak ruské úřady také chtějí dostávat od Německa více informací, výměna informací by měla být vzájemná.

Skrývat něco není v zájmu Ruska, rozhodně o to nemáme zájem.

Dobře, a poslední otázka ohledně výroby vakcíny. Nakolik jste přesvědčen, že můžete uspokojit poptávku, pokud se vaše vakcína ukáže být požadována nejen v Rusku, ale i v zahraničí? Vždyť to je další vážný problém, se kterým se setkávají výrobci vakcín.

Máte zcela pravdu, je to vážná věc, proto spolupracujeme s Indií, Brazílií, Koreou a některými dalšími zeměmi, rovněž máme v plánu zahájit výrobu vakcíny mimo Rusko. Ruské výrobní kapacity stačí jen pro Rusko. Proto pro jiné země budeme vyrábět přípravek v zahraničí. V příštích několika týdnech oznámíme vytvoření partnerství. Dohodli jsme se na výrobě asi 300 milionů dávek v Indii a plánujeme zvyšovat výrobní kapacity.

Moderátor: Kirille, moc vám děkuji, že jste se k nám dnes připojil. To byl Kirill Dmitrijev, generální ředitel Ruského fondu přímých investic, který podporuje novou vakcínu, která získala určitý druh uznání od časopisu Lancet. Alespoň z hlediska způsobů jejího testování.

Englishwww.youtube.com/watch?v=POqMjfPVP2w&feature=youtu.be
Русскийhttps://inosmi.ru/social/20200907/248076287.html
https://bit.ly/35pSsA1

sdíletj na