politika

Bloomberg: Putinova výzva k omezení růstu cen potravin otřásla světovými trhy

V Rusku prezident Vladimir Putin a premiér Michail Mišustin požadují, aby vláda omezila prudký růst cen základních potravin. Jak poznamenal Bloomberg, tato prohlášení, která naznačují vyhlídky na vládní intervenci, spolu se zavedením nových cel a vývozních kvót, šokovala globální trhy.

Rusko šokovalo zemědělsko-potravinářský trh hrozbou vládní intervence, uvedla agentura Bloomberg. 

Jak noviny připomínají, nedávno prezident Vladimir Putin nastolil otázku prudkého zvýšení cen základních potravin, jako je chléb a slunečnicový olej, a požadoval, aby ruská vláda přijala omezující opatření. 

Podobné stanovisko vyjádřil ruský premiér Michail Mišustin, který vyzval obchodní řetězce, výrobce a vývozce, aby se nepřiživovaly na lidech“. 

V současné obtížné situaci je to nepřijatelné. Je nutné přijmout rozhodná opatření a vypořádat se s tvorbou cen,“ zdůraznil předseda vlády. 

Podle agentury Bloomberg ruské orgány již zvažují vyhlídku na uvalení cla na vývoz pšenice kromě již dříve oznámeného návrhu na dočasnou kvótu pro příští rok. 

Jak upozorňuje zdroj, Rusko se již uchýlilo k podobným opatřením, která mají pokaždé velký dopad na trh. 

V boji proti růstu cen potravin Moskva v roce 2007 uložila cla na vývoz pšenice a v roce 2010 dokonce kvůli špatné úrodě oznámila dočasný zákaz prodeje obilí do zahraničí. V obou případech vyvolala přijatá opatření rekordní růst cen pšenice na mezinárodním trhu.

Zatím není jasné, jak nová cla ovlivní dodávky, poznamenává Bloomberg. Navrhovaná vývozní kvóta byla poměrně vysoká, takže nijak zvlášť nebránila obvyklému obchodnímu rytmu. Ruské orgány zároveň zavedením nových cel posilují kontrolu nad vývozem slunečnicových semen. 

Zdroj připomíná, že v listopadu vzrostla inflace potravin v Rusku na 5,8%. Ceny pšenice na mezinárodním trhu také rostou v důsledku zvýšené poptávky v Číně a snížené nabídky. 

Po prohlášeních prezidenta Putina se cena pšenice, které je Rusko největším vývozcem, znatelně zvýšila. 

Jak uvedl Matt Ammermann, specialista na řízení rizik komodit ve společnosti StoneX,

Putinovy ​​komentáře vytvářejí v této oblasti určitou nejistotu “ – a trh je na to velmi citlivý. 

Carlos Mera, hlavní analytik společnosti Rabobank International, je přesvědčen, že letošní bohatá sklizeň pšenice v Rusku a poměrně uvolněná kvóta nedávají důvod k obavám budoucích dodávek, ale komentáře Putina a Mišustina naznačují, že vládní intervence by neměla být na trhu podceňována …. 

https://bit.ly/3a4sog1

sdíletj na