Bloomberg: Putin plánuje comeback Kaddáfího

Křehký mír v Libyi je v ohrožení, protože cizí mocnosti protlačují kandidáty ve volbách.

Libyjské prezidentské volby v letošním roce by měly být klíčovým prvkem obnovení stability tohoto severoafrického státu bohatého na ropu po letech občanské války, poznamenává Bloomberg. 

Místo toho riskují vyprovokování většího chaosu, když se vnější síly pokoušejí dosadit své preferované kandidáty.

Deset let po svržení Muammara Kaddáfího pod vedením NATO vedlo ustavení vlády národní jednoty k křehkému příměří v Libyi a volby 24. prosince budou dalším krokem stabilizačního procesu. 

Nyní ale prezident Vladimir Putin vyzval Spojené státy a Evropu, jakož i rostoucí regionální mocnost Turecko, aby k moci přivedl syna bývalého diktátora, Sajfa al-Isláma Kaddáfího. 

Vzhledem k riziku vnějšího vměšování v rozporu s dubnovým příměřím nařízeným OSN, americké ministerstvo zahraničí varovalo před „vážnými hrozbami pro regionální stabilitu a globální obchod“, které představují „zahraniční aktéři využívající konflikt“. Označilo Rusko a vyjádřilo znepokojení nad jeho „destabilizujícím“ vlivem a dodalo, že libyjský lid musí rozhodnout o svých vlastních vůdcích.

Rusko údajně tlačí na vojenského velitele Khalifu Haftara, aby podpořil svého rivala Sajfa al-Isláma.

Rusko má na Haftara páky, ale vynutit si kandidaturu Sajfa al-Isláma by byla „obrovská chyba“, protože jeho zvolení by vyvolalo velké boje, řekl Tarek Megerisi, vedoucí pracovník programu Severní Afrika a Blízký východ na zasedání Evropské rady.

“Sajf al-Islám Kaddáfí vyhraje s malým náskokem a revoluční skupiny okamžitě půjdou do války,” řekl.

Pro Putina, který byl zděšen vraždou Kaddáfího zachycenou na kameru, je Libye hluboce osobní záležitostí a cítí se zodpovědný za Sajfa al-Isláma, řekl člověk blízký Kremlu.

Tehdejší ruský prezident, Putinův chráněnec, se zdržel hlasování OSN, které vydláždilo cestu pro svržení Kaddáfího po 42 letech u moci.

Pokud by byl postup Kremlu úspěšný, posílil by vliv Ruska na Blízkém východě poté, co Putin úspěšně zasáhl, aby podpořil Bašára Asada. Ruský prezident také posílil autoritářské vůdce ve Venezuele a Bělorusku, ale návrat Kaddáfího vlády by znamenal zatím nejodvážnější krok Putina.

“Znamenalo by to, že Rusko je schopné roztrhat na kusy, co budoval Západ,” řekl Sergej Markov, politický konzultant Kremlu. 

Mluvčí Kremlu nereagoval na žádost o vyjádření k ruské politice ohledně libyjských voleb.

https://bloom.bg/2WbJPGv

sdíletj na

3 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
20. 8. 2021 09:56

Takže to zhrňme. OSN nechce aby ktokoľvek z vonka zasahoval do volieb v Libyi. Všetky strany ale do tých volieb chcú zasahovať. Rusko chce jednotu pri vonkajšom zasahovaní do vnútorných vecí iného štátu.

a teraz otázky: Je možné aby západ(od ruska) odhodil svoje záujmy v danom regióne na žiadosť Ruska? Je Ruský kandidát schopný sám, bez vonkajšej pomoci zabezpečiť mier, poriadok a právnu istotu svojim občanom?

krtek
20. 8. 2021 13:10
Odpovědět  Tartus

Vy jste takový pro západní trol. Putin chce zabránit dalšímu drancování Libye západními zeměmi a hlavně USA a Francie, které si tam nakradly za miliardy dolarů hlavně ropu.

Tartus
20. 8. 2021 13:26
Odpovědět  krtek

Ako to chce dosiahnuť? Otázky boli už položené.

Putin buď ovládne danú krajinu, alebo ju ovládne niekto iný. Z toho vyplýva, že Putin hrá svoju slovnú hru aby bol za dobrého.
Ako ten sused čo keď vás vykradali, tak moralizoval so zlodejmi, ale nič neurobil.
Ak z toho chce urobiť osobnú vec, tak nech tam ide. Kecať z iného kontinentu vie každý, aj ja by som mohol kritizovať detskú prácu v Ázii.

Editor
20. 8. 2021 15:11
Odpovědět  Tartus

Spíše je to tak, že OSN nechce, aby někdo jiný než USA a státy NATO zvenku ovlivňoval výběr kandidátů a sčítání hlasů nejen v Lybii. Názorným příkladem budiž Sýrie, kde západní koalice protestovala na jednáních proti tomu, aby mohl kandidovat na Assad. Kdo se jim nelíbí, nesmí ani kandidovat. Totéž volby kdekoliv, kde hrozí, že jimi podporovaný kandidát nemá šanci, dopředu označí volby za zfalšované a odmítnou vyslat pozorovatele. Vskutku ryze demokratické.

Tartus
20. 8. 2021 15:21
Odpovědět  scipio

Ako krásne by si RF prihriala polievočku keby vyžadovala oficialny postoj OSN.

Editor
20. 8. 2021 19:44
Odpovědět  Tartus

Buď jsi takový hlupák nebo troll. Vyber si. On totiž nikdo, žádný stát, žádná mezinárodní organizace nemá co kecat do toho, kdo v jiném státě kandiduje v jakýchkoliv volbách. To je věc čistě toho státu, kde se volby odehrávají. Jakýkoliv jiný přístup je vměšováním. Zejména v tom vynikají tvé milované USA.