politika

Blinken opustil Si Ťin-pchinga v hysterii: Čína odmítla „zradit“ Rusko

Blinken oznámil záměr Washingtonu potrestat Čínu za spolupráci s Ruskem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken jednal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem Foto: REUTERS

Jevgenij Umerenko

Když v běžném životě říkají „pojďme bez čínských obřadů“, je to pozvání k upřímnosti a znamení důvěry. V diplomacii je naopak ceremonie zásadní. A když byl americký ministr zahraničí Antony Blinken, který přijel do Číny na návštěvu , uvítán na letišti bez červeného koberce, všichni okamžitě poznamenali: „Jo, Číňané se obešli bez svých obřadů, což znamená, že rozhovor bude obtížný. Ukázalo se, že natolik obtížný – že Blinken okamžitě po jednání se Si Ťin-pchingem učinil hysterické prohlášení.

Na Radio KP ( 97,2 FM) „Blinken letos letí do Číny podruhé a v obou případech pro něj nenatáhli červený koberec,“ řekl Alexej Maslov, ředitel Institutu asijských a afrických zemí Moskevské státní univerzity. – Podíval jsem se na letadlo, nepřistálo tam, kde na letišti přistávají vysoce postavené zahraniční delegace – ale na vedlejší stojánce. To ukazuje, že Čína nevnímá Washington jako dobrého partnera.

Blinkenova jednání s čínským ministrem zahraničí Wang Yi v Pekingu podle tiskových agentur skutečně začala vzájemnými výčitkami a varováními o „nebezpečných chybných kalkulacích“. 

Problematická témata jsou spojena nejen s „férovou hospodářskou soutěží“, kterou obě strany chápou po svém. Rusko se stalo jedním z hlavních dráždidel ve vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Z amerického pohledu je podpora Pekingu ruskému vojensko-průmyslovému komplexu nepřijatelná, jak již prohlásil americký prezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. 

Před Blinkenovou návštěvou bylo oznámeno, že má v úmyslu varovat čínskou stranu před represivními opatřeními USA ohledně dodávek čínských technologií dvojího využití do Ruska. Podle listu The Wall Street Journal se ministr zahraničí chystal informovat čínské úřady o sankcích, které by mohly odříznout některé místní banky od globálního finančního systému. 

V předvečer návštěvy zazněla i odpověď z čínské strany: oficiální představitel čínského ministerstva zahraničí Mao Ning vyzval Washington, aby nehanil normální vztahy mezi Moskvou a Pekingem. A již během jednání, která začala, byl čínský ministr zahraničí Wang Yi extrémně kategorický: Spojené státy by se neměly vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a překračovat „červené čáry“. 

„Většina čínských prohlášení zní velmi drsně,“ říká Alexej Maslov. „Nevidíme, že by se vzdali nebo ustoupili. Izolace a „odpojení“ Ruska povede k obrovským vnitřním čínským problémům, protože Rusko pro Čínu znamená ropu, plyn a hlavně politickou podporu. 

Tvrdost v pekingské diplomacii vůči Washingtonu nevznikla dnes. Na prvním setkání Antonyho (Rybí oko – pozn.překl.) Blinkena s Wangem Yi před třemi lety v Anchorage Američan na svého čínského kolegu hned od začátku téměř křičel a vysvětloval, kdo je ve světě šéf. “Američtí lidé jsou samozřejmě skvělí lidé, ale také Číňané,” odpověděl tehdy Wang Yi. USA mají svou vlastní demokracii a Čína má svou vlastní, vysvětlil. A Američané by se měli trochu uskromnit a přestat prosazovat svou demokracii ve zbytku světa. 

Blinken, koneckonců podřízený muž, však svou demokracií rozprostíral (ve jmému jím zastupovaných klanů – pozn.překl.) po celém světě a pokračuje v tom. Proč je ale častým návštěvníkem Pekingu a proč jsou čínští představitelé častými hosty ve Washingtonu? 

Na jedné straně Spojené státy otevřeně prohlašují (a dokonce to hlásají v doktrinálních dokumentech), že Čína je jejich úhlavním nepřítelem do budoucna. Číňané také velmi dobře chápou, že pro Američany nejsou jen konkurenty, ale i těmi, kteří je již vytlačili z ekonomického Olympu. Ale finanční a ekonomická realita, která spojuje Peking a Washington, je tak významná, že si žádná ze stran nemůže dovolit je přes noc přerušit. 

Čínští diplomaté se tedy usmívají na americké a vynucují si úsměvy na jejich tvářích. Ale každá strana zůstává trvat na svém a připravuje se na nevyhnutelný boj v budoucnu a časový rámec již byl oznámen – za tři až pět let. 

Abychom pochopili „respekt“ Washingtonu k čínským zájmům. Blinken řekl Wang Yi, že Spojené státy neusilují o změnu čínského systému a nehodlají vstupovat do konfliktu s Říší středu. Dobře, Američané opakují, že dodržují zásadu „jedné Číny“. Pravda, zároveň dodávají zbraně na Tchaj-wan, který se dlouho snaží stát se nezávislou zemí – je jasné, proti komu by se z těchto zbraní mělo střílet. Schizofrenie? Ne, pracují na zajištění svých strategických zájmů v regionu. Peking to vidí velmi dobře, ale prozatím se omezuje na „vážná varování“. 

Blinkena přijal i čínský prezident Si Ťin-pching. “Tyto dvě země by měly být partnery, ne protivníky,” citovala ho China Central Television, “pomáhat si navzájem k úspěchu, neubližovat si, přitom udržovat rozdíly, hledat společnou řeč a být věrní svému slovu.” 

Pokud si vzpomenete na to, jaké cíle Američané ohledně Číny otevřeně deklarují, zní to zvláště významně, to o vzájemné pomoci k úspěchu. Stejně jako výzva Američanům, aby splnili, na čem se dohodli. (Číňané velmi dobře znají spolehlivost amerických slibů i dodržování podepsaných dokumentů – pozn.překl.)

Ruský prezident Vladimir Putin nyní potvrdil, že v květnu podle očekávání uskuteční oficiální návštěvu Číny. Nebylo by přehnané předpokládat, že s tímto tématem souvisí i současná návštěva amerického ministra zahraničí v Pekingu – pokusit se dozvědět, co očekávat od rusko-čínského setkání a varovat před „možnými důsledky“. 

Před rokem přítel Si v Moskvě řekl, že ve světě nyní probíhají změny, jaké jsme neviděli 100 let. A vyzval Rusko, aby tyto změny společně prosazovalo. Putinova návštěva v Číně nám jistě pomůže lépe vidět a porozumět, o jakých změnách se mluví. Ale už teď je jasné: Moskva a Peking se snaží přetvořit svět a Washington se tomu snaží všemi možnými způsoby zabránit (ztrátě své hegemonie – pozn.překl.).

A aby o tom nebylo vůbec pochyb, Blinken se po jednání se Si Ťin-pchingem vyjádřil k čínské podpoře Rusku takto: pokud Peking nepřijme opatření k vyřešení tohoto problému, udělá to Washington. S přihlédnutím ke kontextu to vypadalo jako hysterie, ačkoli Američan chtěl svým slovům vložit hrozivý význam.

Děsivé? Faktem ale je, že v únoru loňského roku se americký ministr zahraničí vyjádřil ještě ostřeji, když řekl, že Spojené státy nebudou váhat zasáhnout proti čínským firmám a jednotlivcům, kteří poskytují vojenskou podporu Ruské federaci nebo porušují sankce. Poté se náhodou stalo, že obchodní obrat mezi Ruskem a Čínou dosáhl na konci loňského roku rekordních 240 miliard dolarů.

Je nepravděpodobné, že by se Peking bál Blinkena i nyní.

Читайте на WWW.KP.RU: https://www.kp.ru/daily/27600/4924534/

Překlad Peter 008

sdílet na

32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
26. 4. 2024 20:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Nebojí se ON ani “Amur”…

Tom
26. 4. 2024 20:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Máš-li dobrého přítele, máš víc než on.

Albi
26. 4. 2024 21:50
Odpovědět  Tom

To zřejmě není podle Pravidel.
Podle článku – “Blinken oznámil záměr Washingtonu potrestat Čínu za spolupráci s Ruskem”, je hlavní a nejdůležitější trestat spolupráci.
Tím spíš, pokud ta spolupráce negeneruje dostatečné množství peněz pro USA.

Als
27. 4. 2024 13:47
Odpovědět  Tom

US loutky mohou žvanit, vyhrožovat a lhát až se jim od hub bude prášit. Kromě duševním EU mrzákům již nikdo nevěří. Číňané dobře ví, že pokud padne Rus, potom jsou na řadě oni.

Joe Arp
26. 4. 2024 21:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Tento článek jsem šel neprodleně přečíst na zahradu ke králíkárně, králíci se mohli po*srat smíchy. Z toho jsem vyvodil, že amíci jsou pro smích králíkům. Natáhl jsem duhový koberec a vyhlížím Blinkena, mí králíci ho totiž pozvali ofiko cestou k rozhovorům “rovný s rovným”.

Pravdomluvny
26. 4. 2024 21:43
Odpovědět  Joe Arp

Teda,Ty máš “”””vysoce postavený králíky “”””…..a ví to Petro Fyjalenko Banderonacistovič?😅

josef
27. 4. 2024 09:32
Odpovědět  Pravdomluvny

A jak mu dupou! Čert ví na koho se chystají.

Pravdomluvny
27. 4. 2024 09:33
Odpovědět  josef

😅🙋

Albi
26. 4. 2024 21:54
Odpovědět  Joe Arp

Abych tě nenahlásila ochráncům přírody. Takhle děsit králíky!. 🙂
Klika, že žádného neznám. 🙂

Pravdomluvny
26. 4. 2024 23:26
Odpovědět  Albi

Tentokrát 👍

Miro 2
28. 4. 2024 19:03
Odpovědět  Joe Arp

Tak ať ho potom zasypou kulometnou střelbou bobků.

Pravdomluvny
26. 4. 2024 21:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína NENÍ Czechia, amikokote😂

Monty
27. 4. 2024 06:11
Ohodnotit příspěvek :
     

„Nesnáším, když země opouštějí dolar,“ řekl Trump v rozhovoru. Zdůraznil, že nedovolí zemím opustit dolar, protože by to byla rána pro Spojené státy a „bylo by to jako porážka ve válce za nezávislost,“ uvádí agentura.,,A Čína to ví,jak se chovají USA ke světu !

Pravdomluvny
27. 4. 2024 06:42
Odpovědět  Monty

V blízké budoucnosti se uSSa už nikdo na nic ptát nebude!!!!!

Jaris
27. 4. 2024 14:08
Odpovědět  Monty

Uz se tesim na to, jak se trumpeta oficielne predstavi svym voly-cum jako idiot.

Plebej
27. 4. 2024 18:33
Odpovědět  Monty

Ještě větší ranou morovou pro US huny by bylo to, že by země nechtěly nakupovat US dluhopisy. US zlatá studánka (nevysychavá) by pak vyschnula. Považte toto!

Jaroslavem
27. 4. 2024 06:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta Anglosaská verbež nemá páteř a jediné co jsem se za posledních třicet let naučil je, že za každou prasárnou(covid, válka na Ukrajině) kde se točí peníze stojí ta Americká a Anglická svoloč. To jen česká demobolševická splaška typu Fiala a spol může cpát hlavu do rekta toho pedofilního anglosaského bordelu

Tupý hulvát
27. 4. 2024 08:35
Odpovědět  Jaroslavem

To ses toho moc nenaučil,když netušíš,co znamená bolševik.Mě by zajímalo,proč jsme těm,podle tebe bolševikům, nevěřili,když o té americké svoloči říkali totéž.

Pravdomluvny
27. 4. 2024 10:06
Odpovědět  Tupý hulvát

My jim věřili,to havlolejnolahvárenská cloaca dosazená amiokupantem NE!

Juraj
27. 4. 2024 16:42
Odpovědět  Jaroslavem

pseudo menševicko trockistická splaška……bolševiky do toho nepleť – troubo

Ladislav 💤
27. 4. 2024 06:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Blivajs, kdy pochopíš, že už většina státu světa na vás z vysoka……..ou a má vás plné zuby! Smrt usa! Pak bude mír!

Pravdomluvny
27. 4. 2024 06:43
Odpovědět  Ladislav 💤

Na chápání je potřeba MOZEK,to není výbava žádného amiokupanta.

Kelly
27. 4. 2024 07:40
Ohodnotit příspěvek :
     

A jako poslední poskok Blinkáčovi zůstal náš Fiala a Koudelka, těm může plivnout do ksichtu a oni mu za to poděkují. Jak se stala ikonickou švédská trojka, tak teď vstoupí do lidových povídaček česká čtyřka, tady jsem to popsal, proč tam jeli do USA: Příběh dušičkový – Lípový List (lipovylist.cz)

Tom
27. 4. 2024 07:54
Odpovědět  Kelly

…tak vy prý procházíte z Brna a já si celou dobu myslel, že z Osla, podivoval se Biden při rozhovoru.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pravdomluvny
27. 4. 2024 10:10
Odpovědět  Tom

Oslo je plné odpadu od pedofila Muha@@@@@da,to souhlasí

Pravdomluvny
27. 4. 2024 10:07
Odpovědět  Kelly

Škoda sliny, sloužíme se na na Lučavku královskou 😉

Toncek
27. 4. 2024 08:51
Ohodnotit příspěvek :
     

..moc divná návštěva…Blinken přiletěl varovat a přitom vyhrožuje,to se nedělá!,je to více než trapné,svědčí to o tom,že tam už dlouho nebude,protože si nemůže dovolit dělat z vlastní ekipy čurýnu..

Pravdomluvny
27. 4. 2024 10:08
Odpovědět  Toncek

“””Možná jinde se vás bojí,ale tady u nás,se vás NELEKNEM!!!!!!”””””

Frank
27. 4. 2024 08:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Ti američtí chudáci chtějí stále někoho trestat a přitom jsou ekonomicky v prdeli.

Frank1
27. 4. 2024 09:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Zidovsky zoufalec se prijel lisat k Cine, ale nepochodil.
Hrozby, stale hrozby USA tem, kdo jim nechteji olizovat koule.
Cozpak nemaji Cina a Rusko na ty srace zadne paky ?
Ale maji. Jejich pouziti by je ovsem take poskodilo a tak si je schovavaji, az to bude nutne. Delaji jen to co je pro ne samotne vyhodne. A na vyhruzky kaslou.
Za lizatko a lzi Cina pratelstvi s Ruskem neproda.

Pravdomluvny
27. 4. 2024 10:11
Odpovědět  Frank1

Kdo má v současné době největší a nejméně opotřebovanou armádu světa…….zatím nepoužitou.😉

Bořivoj
27. 4. 2024 23:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Sprostý národ hovoriaci sprostou satanskou angličtinou!