politika

Bla-bla-bla: USA se zavázaly, že nebudou vnucovat demokracii do zahraničí násilím

USA se vzdají agrese a půjdou příkladem.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken ujistil, že USA nebudou vojenskou intervencí prosazovat demokracii v zahraničí..

Nová administrativa USA se nebude zabývat implantací demokracie do zahraničí prostřednictvím vojenských intervencí a změn autoritářských režimů.

Toto ujištění poskytl ve středu americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

Na ministerstvu zahraničí přednesl hlavní projev, ve kterém nastínil „strategické priority“ zahraniční politiky současné vlády vedené prezidentem Joe Bidenem z Demokratické strany.

“Nebudeme prosazovat demokracii prostřednictvím nákladných vojenských zásahů nebo pokusů o násilné svržení autoritářských režimů. Tuto taktiku jsme v minulosti zkoušeli. Bez ohledu na to, jak dobře to bylo myšleno, nefungovalo to.“ řekl Blinken.

Zdůraznil, že taková zahraniční politika poškodila pověst „podpory demokracie“. 

“Uděláme všechno jinak,” řekl šéf ministerstva zahraničí.

Zároveň zdůraznil, že Washington bude „podporovat demokracii po celém světě“.

“Ale jak? Využijeme sílu vlastního příkladu. Budeme tlačit na ostatní, aby provedli klíčové reformy, zrušili špatné zákony, bojovali proti korupci, ukončili nekalé praktiky. Budeme stimulovat demokratické chování,”
řekl Blinken.

… úsměvné …

1. Toto prohlášení pochází od zástupce týmu, který je přesně zodpovědný za celou řadu agresivních válek a barevných revolucí, které měly zavést „demokracii“. 

Blinken předstírá, že za zahraniční politiku, která „poškodila americkou reputaci“, jsou odpovědní jiní lidé, přičemž většinu zahraničněpolitického týmu Bidena tvoří lidé, kteří za ni byli odpovědní během Obamovy vlády (hlavně během 2. administrativy). 

Mnoho z nich je zodpovědných za arabské jaro nebo Ukrajinu a rozpoutání řady občanských a regionálních válek. De facto se jedná o neusvědčené válečné zločince, kteří nyní říkají, že jim záleží na jejich pověsti, a nyní budou dělat všechno jinak.

2. Tato prohlášení replikují povolební prohlášení Trumpa, v němž se také uvádí, že USA opustí agresi a svržení režimů. To nezabránilo Spojeným státům v pokračující okupaci cizích zemí a pokusech o svržení nechtěných režimů (Bolívie, Venezuela, atd.). 

Důvody pro tato prohlášení demokratů spočívají v tom, že předchozí politika se skutečně stala příliš toxickou a snaží se od ní distancovat, přičemž demokraté provedli ideologický rebranding ve stejném duchu, jako změny názvu teroristů “Al-Nusra” na “Hayat Tahrir al-Sham”. 

Podstata politiky se samozřejmě nezmění. Teroristé zůstávají teroristy a neoliberální hegemonisté, kteří je sponzorují, zůstávají neoliberálními hegemonisty.

3. Proč se politika nezmění? Za administrativy Bidena USA nadále okupují Sýrii, Irák a Afghánistán, navíc tam budují své vojenské kontingenty. USA již za Bidena pokračovaly v linii svržení Madura ve Venezuele a znovu uznaly Guaidóa jako „prezidenta Venezuely“. 

USA rovněž podporují opatření zaměřená na oslabení politických režimů v Číně a Ruské federaci, a zvyšují úsilí v tomto směru, což je dobře vidět v investicích do propagandy a dalších aktivit ve východní Evropě a bývalých sovětských republikách, jakož i v zemích kolem Číny.

4. Důraz, že „demokracii nebudeme vnucovat násilím“, znamená pouze to, že důraz na „zavedení demokracie“ bude přesunut směrem k nepřímým akcím a různým druhům podvratných činností zaměřených na vnitřní politické a ideologické ničení jejich globálních a regionálních odpůrců. Spojené státy budou do značné míry opakovat postupy Obamovy vlády s tím rozdílem, že svět se od roku 2016 hodně změnil a to, co třeba i tehdy fungovalo, se v současné realitě setká s ještě vážnějším odporem. 

Což samozřejmě nevyvrací jednoduchou skutečnost, že pokusy o nápravu jejich zhoršujícího se strategického postavení pomocí různých „barevných operací“ budou pokračovat a budou intenzivnější.

5. Zároveň, na rozdíl od Trumpa, který pouze pokračoval ve starých, ale nezačal plnohodnotné nové války, téměř všichni předchozí demokratičtí prezidenti tak či onak nové války zahájili. 

A zdá se, že Biden zde nebude výjimkou, zvláště pokud je znám seznam zločinů proti světu a lidskosti spáchaných řadou představitelů jeho zahraničněpolitického týmu.

https://bit.ly/3qeBFqv
https://bit.ly/2PAarOt

sdíletj na