politika

Bílý dům: vyšetřování izraelských akcí v Gaze nespadá do jurisdikce ICC

Netanjahu je znepokojen možným zatykačem ICC a snaží se to zastavit

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je vážně znepokojen vyhlídkou, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydá na jeho jméno zatykač kvůli vojenským aktivitám v pásmu Gazy. Informoval o tom list Maariv.

Netanjahu v posledních dnech vynaložil značné úsilí, aby takovému vývoji událostí zabránil. Zejména údajně vedl četné telefonické rozhovory (včetně nepřímého tlaku na amerického prezidenta Joea Bidena) ve snaze dosáhnout v této otázce pro sebe pozitivního výsledku.

Jak však píše Maariv, může být jen otázkou času, kdy ICC vydá zatykač na Netanjahua. Podle předpokladu deníku navíc může haagský soud ve světle pokračujících bojů v Pásmu Gazy zapsat na seznam hledaných také izraelského ministra obrany Yoava Galanta a náčelníka generálního štábu Herziho Haleviho.

Publikace uvádí, že Netanjahu nepřetržitě pracuje na tom, aby tomu zabránil, a nepřímým znakem vynaloženého úsilí může být podle deníku Maariv určité změkčení pozice Izraele při vyjednávání o propuštění rukojmích zadržovaných v palestinské enklávě.

Haagský soud a Izrael

26. dubna Netanjahu učinil oficiální prohlášení o možných krocích ICC proti jeho zemi, přičemž zdůraznil, že nedovolí žádné pokusy tohoto orgánu „podkopat nezadatelné právo Izraele na sebeobranu“.

Podle premiéra hrozba zadržení vojenského personálu a představitelů „jediné demokracie na Blízkém východě“ reprezentované Izraelem „vytvoří nebezpečný precedens“ v celosvětovém měřítku.

Již dříve kanál 12 izraelské televize uvedl, že úřady židovského státu se vážně obávají možného vydání zatykače ICC na vysoce postavené izraelské představitele v souvislosti s událostmi v Pásmu Gazy. Zdroje v Haagu zároveň poznamenávají, že se to neobejde bez amerických sankcí.

V únoru prokurátor ICC Karim Khan řekl, že agentura aktivně vyšetřuje všechny možné zločiny v Gaze. Poznamenal, že opakovaně volal po dodržování zákonů a válečných zvyklostí, ale zatím nezaznamenal žádné znatelné změny v chování Izraele. Státní zástupce navíc vyzval k okamžitému propuštění všech rukojmích. zdroj

https://1url.cz/qu7yY

Bílý dům: vyšetřování nespadá do jurisdikce ICC

Americké úřady se domnívají, že vyšetřování izraelských akcí v Pásmu Gazy Mezinárodním trestním soudem (ICC), stejně jako v souvislosti s tím vydání zatykačů na izraelské vysoké představitele, přesahuje pravomoc soudu. Uvedla to tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.

“Vyjádřili jsme svůj postoj ohledně vyšetřování ICC velmi jasně: nepodporujeme ho, nevěříme, že tento soud má k tomu pravomoc, nespadá to do jeho jurisdikce,” řekla Jean-Pierre na brífinku.

To, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl americkému prezidentovi Joe Bidenovi o svých obavách z vyšetřování ICC, Jean-Pierre nepotvrdila. “Rozhovor se zaměřil na dohodu o propuštění rukojmích a příměří,” uvedla mluvčí. zdroj

Maria Zacharova:

Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre: Americké úřady se domnívají, že vyšetřování izraelských akcí v Pásmu Gazy Mezinárodním trestním soudem (ICC), stejně jako vydávání zatykačů na izraelské vysoké úředníky v souvislosti s tím, přesahuje jurisdikci soudu.

Upřímně, je to důkaz rozštěpeného vědomí stratégů Bílého domu. Dovolte mi připomenout, že na jedné straně jsou soudci ICC pod sankcemi USA; na druhé straně Washington plně podporoval, ne-li povzbuzoval, vydání zatykačů ICC proti ruskému vedení; zatřetí, americký politický systém neuznává legitimitu této struktury ve vztahu k sobě a svým satelitům.

Zákruty výlučnosti: pocit absolutní svobody konání vedou k absurditě mentálních konstruktů.

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
30. 4. 2024 23:37
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.youtube.com/watch?v=QjB7VoYASgk

All
1. 5. 2024 00:08
Ohodnotit příspěvek :
     

A máme tu jednu z kast nadlidí,nedotknutelné.židovskou šlechtu a jejich stát se sídlem Azraela.Podle staroindických záznamů jejich předchůdce a vůdce přilítnul na Srí Lanku.Dlouhý nos,našedlá kůže,touha po moci a ovladání infiltrací,podvody i rozpoutaváním válek.Všude rozpoutávali zlo,ničili království a celé državy a státy přes kasy,pokladny,s nekonečnými intrikami,travičstvím,tvorbou levobočků,které pak uměli ovládat pro své potřeby,pro chaos a války s cílem na zisk a bohatství.Faraon je vyhnal tím,že je obdaroval,za slib,že vypadnou.Vypadli a lezli všude znovu a znovu.Dostali i ůzemí s názvem Izrael.Ale rozprášeni po celém světě dělají stále to stejné,co už na Srí Lance a Indii až po Egypt a pak všude,kde bylo co brát a nic nedělat jiného.

Standa
1. 5. 2024 05:58
Odpovědět  All

Další kastou je cíkev…Svatá. Z podvodných restitucí nemusela platit daně, jako všichni ostatní nyní je nemusí platit obecně. Nyní se opět také rozlézá a saje.

Pavel z Moravy.
1. 5. 2024 08:50
Odpovědět  Standa

No jo, však to Róza řekla dobře – Socialismus nebo barbarství.

Jaris
1. 5. 2024 09:52
Odpovědět  Standa

Vsak take ‘cirkev svata’ je zidaky zamorena.Co papez – to zidak.

Pepan
1. 5. 2024 15:21
Odpovědět  Jaris

Ono jednou na ty židy dojít musí, vždyť je to nenáviděný národ od nepaměti. Jen dokázali využít po druhé světové tzv holokaustu pod trestem, žili a dělali si co chtěli již až moc dlouho, jejich vinou se po evropě a jinde rozlézá islám. Ale Arabové je pronásledovali odjakživa, takže si tzv serou do vlastního hnízda.

Jaris
1. 5. 2024 09:59
Odpovědět  All

“MALY ZIDOVSKY NAROD SI TROUFA STAVET NA ODIV NESMIRITELNOU NENAVIST VUCI VSEM NARODUM, VZDY POVERCIVY, VZDY CHTIVY ZMOCNIT SE LSTI MAJETKU JINYCH, POKORNY V NESTESTI, ZPUPNY V USPECHU. ZIDE JSOU NEJHORSI NICEMOVE, JACI KDY SPINILI POVRCH TETO ZEME.” (Voltaire)

ANTIUKRAJINEC
1. 5. 2024 11:38
Odpovědět  Jaris

krásnej-a hlavně pravdivej citát!!!!!!

Skolastikus
1. 5. 2024 14:49
Odpovědět  All

No pochopitelně, na DEMOkratické (vyvolené), žádný Haag nemá. To se týče pouze jejich odpůrců a vazalů. Jen je mi divné co to je za divadélko. Je nejvišší čas zatnout típec, Yankees , židonacistům a jejich přicmrndávačům.

zuzana
1. 5. 2024 10:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Europoslanec varuje, že Evropě hrozí, že se stane „druhou Arábií nebo Afrikou“

https://aktax.cz/europoslanec-varuje-ze-evrope-hrozi-ze-se-stane-druhou-arabii-nebo-afrikou/

Pravdomluvny
1. 5. 2024 11:48
Odpovědět  zuzana

Muhamrdi i negři jsou horší, než morová rána……v případě uSSa, fašoEU a Banderonacistánu je to klasika.

Pavel
1. 5. 2024 12:02
Ohodnotit příspěvek :
     

no asi se řítíme do pěkného průs….. vyvyšovat některé skupiny lidí nad jiné a činit je beztrestné to nedopadne dobře to už tady několikrát bylo a vždy to končilo jatkama