politika

Biden zvažuje nasazení tisíců vojáků do východní Evropy a Pobaltí

By Helene Cooper and Eric SchmittJan. 23, 2022

Prezident také zvažuje nasazení válečných lodí a letadel pro spojence v NATO, což by byl zásadní posun od jeho zdrženlivého postoje vůči Ukrajině.

WASHINGTON – Prezident Biden zvažuje vyslání několika tisíc amerických vojáků, válečných lodí a letadel ke spojencům NATO v Pobaltí a východní Evropě, což je podle vládních představitelů rozšíření vojenské angažovanosti USA v souvislosti s rostoucími obavami z ruské invaze na Ukrajinu.

Tento krok by znamenal velký zvrat pro Bidenovu administrativu, která až donedávna zaujímala zdrženlivý postoj k Ukrajině z obavy, aby nevyprovokovala Rusko k invazi. Protože však prezident Vladimir V. Putin zintenzivnil své výhružné akce vůči Ukrajině a rozhovory mezi americkými a ruskými představiteli ho nedokázaly odradit, administrativa nyní ustupuje od své strategie neprovokovat.

Na sobotní schůzce v Camp Davidu, prezidentově útočišti v Marylandu, představili vysocí úředníci Pentagonu panu Bidenovi několik možností, které by přesunuly americké vojenské prostředky mnohem blíže k Putinovu prahu, uvedli představitelé administrativy. Mezi tyto možnosti patří vyslání 1 000 až 5 000 vojáků do východoevropských zemí s možností zvýšit tento počet desetinásobně, pokud se situace zhorší.

Úředníci hovořili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni veřejně hovořit o interních diskusích.

Očekává se, že pan Biden učiní rozhodnutí již tento týden, uvedli. O navýšení sil uvažuje v době, kdy Rusko vystupňovalo svůj výhružný postoj vůči Ukrajině, včetně shromáždění více než 100 000 vojáků a zbraní na hranicích a rozmístění ruských sil v Bělorusku. Británie v sobotu obvinila Moskvu z přípravy plánů na dosazení proruského vůdce na Ukrajině.

“Zatímco se věnujeme diplomacii, velmi se soustředíme na budování obrany, na budování odstrašení,” řekl ministr zahraničí Antony J. Blinken v rozhovoru, který byl odvysílán v neděli v pořadu “Face the Nation” televize CBS. “Samotné NATO bude i nadále výrazně posilováno, pokud se Rusko dopustí nové agrese. To vše je na stole.”


Zatím žádná z vojenských možností nezahrnuje nasazení dalších amerických vojáků na samotné Ukrajině a pan Biden dal jasně najevo, že se zdráhá vstoupit do dalšího konfliktu poté, co se Amerika loni v létě po 20 letech bolestivě stáhla z Afghánistánu.

Ale po letech chození po špičkách kolem otázky, jak velkou vojenskou podporu poskytnout Ukrajině ze strachu z provokací ze strany Ruska, představitelé pana Bidena nedávno varovali, že Spojené státy by mohly podpořit ukrajinské povstání, pokud by pan Putin napadl Ukrajinu .

A nasazení dalších tisíců amerických vojáků na východním křídle NATO, které zahrnuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu, je podle představitelů Bidenovy administrativy přesně ten scénář, kterému se chtěl pan Putin vyhnout, protože viděl, že se západní vojenská aliance uzavírá. A blíže k vlastním ruským hranicím.

Kult svaté Johanky
Schůzka se uskutečnila v době, kdy ministerstvo zahraničí nařídilo všem rodinným příslušníkům zaměstnanců amerického velvyslanectví v Kyjevě opustit Ukrajinu , s odvoláním na hrozbu ruské vojenské akce, a také umožnilo některým zaměstnancům velvyslanectví odjet, sdělili v neděli novinářům vysocí představitelé ministerstva zahraničí. Úředníci, kteří rovněž hovořili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni komentovat situaci, odmítli uvést, kolik zaměstnanců velvyslanectví a rodinných příslušníků se v zemi nachází. Snižování počtu zaměstnanců na amerických velvyslanectvích je běžným opatřením v případě konfliktů nebo jiných krizí, které by mohly ohrozit americké diplomaty.

Na tiskové konferenci minulý týden Biden uvedl, že varoval Putina, že ruská invaze na Ukrajinu přiměje Washington k vyslání dalších vojáků do regionu.

“Ve skutečnosti zvýšíme přítomnost vojáků v Polsku, Rumunsku a tak dále, pokud se skutečně pohne,” řekl pan Biden. “Jsou součástí NATO.”

Během telefonického rozhovoru tento měsíc ministr obrany Lloyd J. Austin III. varoval svého ruského protějška Sergeje Šojgu, že ruská invaze na Ukrajinu by s největší pravděpodobností vedla přesně k takovému posílení vojsk, o jakém nyní uvažuje pan Biden.

V době telefonátu – 6. ledna – se Bidenova administrativa stále snažila být ve svém postoji k Ukrajině zdrženlivější. Po pátečních neúspěšných rozhovorech mezi panem Blinkenem a ruským ministrem zahraničí Sergejem V. Lavrovem však administrativa očekává svalnatější postoj, zahrnující nejen diplomatické možnosti, jako jsou sankce, ale také vojenské možnosti, jako je zvýšení vojenské podpory ukrajinských sil a rozmístění amerických jednotek v regionu.

“Je to jasná reakce na náhlé rozmístění ruských sil v Bělorusku, v podstatě na hranici s NATO,” řekla Evelyn Farkasová, nejvyšší představitelka Pentagonu pro Rusko a Ukrajinu v době Obamovy vlády. “Není možné, aby NATO v tomto politickém kontextu neodpovědělo na takový náhlý vojenský krok. Kreml musí pochopit, že všemi těmito nasazeními pouze eskaluje situaci a zvyšuje nebezpečí pro všechny strany, včetně sebe.”

Bývalý vysoký představitel Pentagonu pro politiku v Evropě a NATO Jim Townsend uvedl, že návrh administrativy nejde dostatečně daleko.

“Je to pravděpodobně příliš málo na to, aby to Putina odradilo,” uvedl pan Townsend v e-mailu. “Pokud Rusové za několik týdnů skutečně napadnou Ukrajinu, mělo by být oněch 5 000 vojáků jen zálohou za mnohem větší přítomnost amerických a spojeneckých sil. Západní Evropa by se měla opět stát ozbrojeným táborem.”

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
24. 1. 2022 14:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglosaská generalita je lačná po válce a násilí. Doufám, že jim zamrzne úsměv na rtech až budou poučeni jak se mají chovat. Potřebují to jak koza drbání.

kral
24. 1. 2022 14:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Jj, je to tak, amerického agresora vzrušuje pach krve…

Michal47
24. 1. 2022 15:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruský Míša už si poradí i s tímto přísunem a jestli ta anglosaská sebranka opravdu začne válku, tak Rusko jí ukončí už s totálně převychovaným žalostným zbytkem anglosaské populace, který po této válce ještě ŽEL zbude!!

BB Rad
24. 1. 2022 16:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak jsou to za bludy? Ti, kteří to vše začali Majdanem ,podporují Banderostán v uznání jejich fašistické existenci vytrubují do celého světa že NEPROVOKOVALI?
Celou tu dobu nastrkovali místo se druhé- tzv. Užitečné idioty z řad států Východu a ekonomicky slabých ze západu & satelitní UK,KANADY etc.etc. Ekonomické vydírání je za tím vším , prostě vydírání!!BESTIE UMÍRÁ TAK KOPE KOLEM SEBE V AGONIÍ.

jara
24. 1. 2022 17:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestliže cokoliv USA v Evropě začne,ruská odveta by měla okamžitě zasáhnout zároveň i ůzemí USA samotné a pres.Putin by to měl američanům oznámit naplno.

Jiří
24. 1. 2022 20:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Z Ukrajiny by utekli ještě rychleji než Vietnamu. Slavná US armáda válčí jen se slabším a nejlépe ze zadu.