Biden vysvětlil návštěvu Saúdské Arábie potřebou konfrontace s Ruskem a Čínou

Americký prezident Joe Biden uvedl, že jeho cesta do Saúdské Arábie v rámci jeho blízkovýchodního turné hraje důležitou roli z hlediska konfrontace Washingtonu s Moskvou a Pekingem.

Před svou cestou napsal komentář pro Washington Post, ve kterém mimo jiné uvedl, že saúdské úřady spolupracují s americkou administrativou na rozšíření dodávek ropy na světový trh a snížení cen.

„Mým úkolem jako prezidenta je udržet naši zemi silnou a bezpečnou. Musíme odolat ruské agresi, zaujmout nejlepší pozici k vítězství v soutěži s Čínou, pracovat na větší stabilitě v důležité oblasti světa,“ cituje RIA Novosti Bidena.

Saúdská Arábie je podle jeho slov jednou ze zemí, které mohou „přímo ovlivnit výsledky takové práce“.

Prezident Spojených států označil za účel schůzky plánované na pátek se saúdskými vůdci posílení a rozvoj „strategického partnerství založeného na společných zájmech a odpovědnosti při zachování závazku k základním americkým hodnotám“.

Mezi vůdci, se kterými se Biden setká, bude i korunní princ Mohammed bin Salmán, který je ve Spojených státech podezřelý z účasti na vraždě opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

„Pokud jde o Saúdskou Arábii, zrušili jsme původní politiku otevřených kontrol. Zveřejnil jsem zpravodajskou zprávu o vraždě Džamála Chášukdžího, uvalil nové sankce. <…> 76krát uplatnil zákaz víz podle nového pravidla o odepření vstupu do Spojených států každému, kdo bude přistižen při pronásledování disidentů v zahraničí,“ řekl americký prezident.

Americké úřady uvalily sankce na okolí korunního prince po vraždě Chášukdžího, který byl v roce 2018 rozřezán na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle amerických zpravodajských agentur Mohammed bin Salman o vraždě věděl a příkaz mohl přijít od něj.  Rijád to popírá.

Biden říká, že jeho cílem od začátku bylo „přeorientovat, nikoli přerušit“ vztahy se zemí, která je strategickým partnerem Spojených států už 80 let. Všiml si příspěvku Saúdské Arábie k obnovení jednoty šesti arabských monarchií, podpoře příměří v Jemenu a spolupráci „s mými experty na pomoci stabilizovat trhy s ropou spolu s dalšími producenty OPEC“.

Biden navštíví Izrael, Západní břeh Jordánu a Saúdskou Arábii ve dnech 13. až 16. července v rámci prvního blízkovýchodního turné svého prezidentství. Pochlubil se, že jako první americký vůdce odletí přímo z Izraele do saúdskoarabského města Džidda, kde zasedá Rada pro spolupráci v Zálivu. 

Jeho předchůdce Donald Trump byl hrdý na to, že je prvním prezidentem USA, který letěl ze Saúdské Arábie do Izraele.

https://bit.ly/3c7DtAh

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
11. 7. 2022 07:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Ví vůbec ten starý dement, kde byl a co četl? Usákům silně zvoní hrana a proto kopou jako chcípající kobyla.

Josef
11. 7. 2022 09:17
Odpovědět  Frank

Cpát se někam, kde mi ani telefon neberou … . To aby na něj ještě poštvali psa. Prý mají pouze služební.

Gales
11. 7. 2022 09:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen aby tam nedopad jako Džamál Chážukdžích.Taky by ho mohli amíci dostat zpátky poštou v krabici.