Biden se chce s Putinem osobně setkat. Další „trik“ americké strany?

Prohlášení Bílého domu:

„Prezident Joseph Biden dnes hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Diskutovali o řadě regionálních a globálních problémů, včetně záměru Spojených států a Ruska pokračovat v dialogu o strategické stabilitě kontroly zbraní podle smlouvy START.

Prezident Biden rovněž jasně uvedl, že Spojené státy budou rozhodně jednat při obraně svých národních zájmů – v reakci na ruské kroky: kybernetické útoky a volební interference.

Prezident Biden vyzdvihl neochvějný závazek Spojených států k suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny. 
Prezident vyjádřil znepokojení nad náhlým nárůstem ruské vojenské síly na okupovaném Krymu a na hranicích Ukrajiny a vyzval Rusko, aby zmírnilo napětí.

Prezident Biden znovu potvrdil směr k budování stabilních a předvídatelných vztahů s Ruskem v souladu se zájmy USA a v nadcházejících měsících navrhl summit ve třetí zemi, kde bude projednána celá řada problémů, kterým USA a Rusko čelí.“

… Obecně platí, že „Rusko zaplatí velkou cenu“ …

Kreml – o telefonickém rozhovoru mezi Putinem a Bidenem:

„Telefonický rozhovor s americkým prezidentem Josephem Bidenem.

Z iniciativy americké strany proběhl telefonický rozhovor mezi prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem a prezidentem Spojených států amerických Josephem Bidenem.

Důkladně byl projednán současný stav rusko-amerických vztahů a některé aktuální aspekty mezinárodní agendy. Joseph Biden potvrdil dříve předanou výzvu ruskému prezidentovi k účasti na klimatickém summitu, který se uskuteční formou videokonference ve dnech 22. – 23. dubna.

Obě strany vyjádřily připravenost pokračovat v dialogu o nejdůležitějších oblastech zajištění globální bezpečnosti, které by vyhovovaly zájmům nejen Ruska a Spojených států, ale celého světového společenství. 
Joseph Biden navíc vyjádřil zájem o normalizaci stavu věcí na dvoustranné úrovni a navázání stabilní a předvídatelné interakce na tak akutních problémech, jako je zajištění strategické stability a kontroly zbraní, íránský jaderný program, situace v Afghánistánu a globální změna klimatu.

V této souvislosti americký prezident navrhl zvážit možnost uspořádání osobního summitu v dohledné budoucnosti.

Při výměně názorů na vnitřní ukrajinskou krizi nastínil Vladimir Putin přístupy k politickému urovnání na základě minského balíčku opatření.

Bylo dohodnuto nařídit příslušným oddělením, aby řešily problémy nastolené během telefonního rozhovoru“.

Shrnutí:

Podle zprávy Bílého domu dal Biden jasně najevo, že USA budou jednat rozhodně při obraně svých národních zájmů v reakci na ruské akce, jako jsou „kybernetické invaze a volební interference“. 

Během rozhovoru americký prezident rovněž zdůraznil svou bezpodmínečnou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a vyjádřil znepokojení nad budováním ruské vojenské síly na Krymu a na hranicích s Ukrajinou. Navrhl, aby Putin v nadcházejících měsících uspořádal setkání na území třetí země, aby projednali celé spektrum problémů, kterým obě země čelí. Kreml potvrdil skutečnost návrhu schůzky, ale nezveřejnil rozhodnutí Putina.

Podle generálního ředitele Centra pro politické informace Alexeje Muchina je tento rozhovor jen „trikem“ americké strany.

„Touto akcí se americké úřady snaží vytvořit pocit, že údajně podávají ruku, a nyní je jim ruské vedení za něco zavázáno. Situace na Ukrajině je docela napjatá a myslím, že Biden byl požádán, aby pozval Putina na schůzku, aby mohl hrát o čas. V tomto případě se jedná o pokus o zmírnění postoje Ruska k ukrajinské krizi. Kyjevskou diplomacii k tomu využívá také Zelenský a jeho tým, kteří oslovují jednu zemi po druhé a snaží se získat podporu,“ uvedl expert.

Podle jeho slov Ukrajina na jedné straně prokazuje svou pevnou pozici a připravenost na eskalaci a na druhé straně naznačuje, že Rusko jí šikanuje. 

„Z toho všeho se rýsuje nevzhledný obraz. Západní kurátoři Ukrajiny se sami snaží vtlačit Ukrajinu do mlýnku na maso, aby potom Rusko tuto rukojeť otočilo, a ve vztahu k Moskvě by bylo možné předložit obludná a směšná obvinění z eskalace ozbrojeného konfliktu. Následkem toho budou důsledky sankcí se zastavením „Nord Stream 2“ a podobně. Ukrajina je v tomto příběhu jen kus masa, který již byl vložen do toho mlýnku na maso,“ uzavřel politolog.

https://bit.ly/3tc0ZQ2
https://bit.ly/2PZr06Q

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní jméno komentáře
14. 4. 2021 07:38

…počas telefonického rozhovoru určite bidet dvakrát zaspal a minimálne sa raz pošťal…

Rob
14. 4. 2021 18:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin by se měl setkávat se sobě rovnými, ne se Sorošem nastrčenými šašky.