politika

Biden ospravedlňuje útoky na Sýrii.

Biden ospravedlňuje útoky na Sýrii. Washington tvrdí, že „ochrana“ jeho ilegálních základen je „v souladu s mezinárodním právem“

Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Růžové zahradě Bílého domu, Washington, DC, 25. října 2023. ©  AP / Manuel Balce Ceneta
Americký prezident Joe Biden tento týden nabídl právní ospravedlnění amerických náletů na východní Sýrii a uvedl, že operace byly oprávněnou reakcí na sérii útoků dronů a raket na americké síly v regionu.

V dopise americkým zákonodárcům zveřejněném v pátek Bílém domě uvedl, že letecké operace byly v souladu s prezidentskými válečnými pravomocemi a následovaly tento měsíc opakované „útoky proti personálu a zařízením Spojených států v Iráku a Sýrii“.

„Na můj pokyn provedly v noci 26. října 2023 síly Spojených států cílené údery proti zařízením ve východní Sýrii,“ řekl Biden a dodal, že útoky zasáhly místa používaná íránskými islámskými revolučními gardami (IRGC) a „přidruženými skupinami“. .“

Pentagon nejprve oznámil vojenskou akci ve čtvrtek večer s tím, že mise byla v „sebeobraně“ a jejím cílem bylo „výhradně chránit a bránit americký personál v Iráku a Sýrii“. letectva brig. Generál Pat Ryder později řekl, že americká válečná letadla zasáhla skrýše zbraní a munice poblíž pohraničního města al-Bukamal a tvrdil, že „obě zařízení byla zničena“.

Zatímco mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby poznamenal, že úředníci operaci stále prověřují, varoval, že americké síly „neváhají podniknout další kroky v naší vlastní sebeobraně“.

Americké základny v obou zemích se podle amerického ústředního velení od 17. října dostaly pod palbu nejméně 16krát. Za tu dobu bylo zraněno několik vojáků, kromě toho jeden civilní dodavatel, který zemřel na infarkt při jedné palbě.

V Sýrii je v současnosti rozmístěno až 1000 amerických vojáků, kteří za podpory milice vedené Kurdy okupují klíčová ropná pole a přechody přes řeku Eufrat. Vláda v Damašku opakovaně protestovala, že jejich přítomnost porušuje mezinárodní právo.

Washington reagoval na rostoucí napětí značným vojenským nasazením, včetně dvou úderných skupin letadlových lodí ve Středozemním moři, obojživelné útočné lodi s 2000 vojáky poblíž izraelského pobřeží a 900 dalších vojáků vyslaných na nezveřejněná místa na Blízkém východě. Američtí představitelé uvedli, že tyto kroky měly posílit její „ochranu sil“ v ​​regionu a odradit vnější aktéry od zapojení do války v Gaze.

foto:Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Růžové zahradě Bílého domu, Washington, DC, 25. října 2023. ©  AP / Manuel Balce Ceneta

6b.cz/I6iX

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
28. 10. 2023 12:19

Ona si Amerika klidně začne bombardovat stát na druhé straně zeměkoule a všichni politici jsou ticho jako myšky v díře. NEUVĚŘITELNÉ. Co si to prase Bidet vůbec dovoluje. Kde jsou sankce proti agresorovi? Jak to že nikdo nekvílí o ohrožení demokracie v zemi, která na nikoho neútočí a nikoho neohrožuje? Víme, že president Bašár al Assad byl zvolen demokraticky velko většinou lidu své země. Kdysi byla Sýrie klenotem Blízkého východu obývaná křesťany i muslimy v míru. Komu to sakra vadilo??? Pak dnes přijde nějaký zasoplený senilní dědek, který by se měl léčit v domově důchodců z demence a bude poroučet, co která země má dělat. Děs běs. A tohle zdegenerované anglosaské NIC u nás není schopen kritizovat nikdo. Přitom je to ryzí projev nacizmu a kolonializmu. Rád bych slyšel stejný pokřik proti USA tak jako proti Rusku. Kde jsou ty myši z Pražské kavárny???

skylla
28. 10. 2023 13:10
Odpovědět  Pijack

je strašné když dementní dědek řekne:„Na můj pokyn provedly v noci 26. října 2023 síly Spojených států cílené údery proti zařízením ve východní Sýrii,“

Frank
29. 10. 2023 00:13
Odpovědět  skylla

Myslím, že dlouho dement vyskakovat nebude. Mnoho států se přestává US zločinců bát a přiklání se k politice Ruska a Číny. Prvořadý úkol bude vypráskat americké zločince z jejich základen a skoncovat s jejich rabováním přírodních zdrojů. Bez toho je celý americký sen v prdeli. A pak zřídit ruské základny na Kubě a v některých státech jižní Ameriky. Hegemonie USA končí, ale nějaký čas budou kopat jako chcípající kobyla.

Ivo
29. 10. 2023 01:19
Odpovědět  Pijack

Já myslel že Putin Syrii pomahá. Tak proč tam ty hnidy nevypráskají.

Evžen
1. 11. 2023 07:50
Odpovědět  Ivo

Na to ti američtí pokrytci čekají…!

Veny232
28. 10. 2023 12:38

Nemáte tam co dělat! To je jediné na čem záleží Bidete! Že vy Americký zloději, kradete ropu v cizí zemi.-

janle57
28. 10. 2023 13:33

Po dnešním zahájení pozemní operace a dalších masakrech Palestinců v Gaze a včerejším
útoku hotdogů na pozice Iránců v Sýrii,je už asi jen otázkou minut,kdy do téhle hry vstoupí
naplno Irán a začne mazec,který tenhle kout světa doposud nepoznal,připravme se cenu
300 USD za barel ropy nebo ještě lépe na cenu přes 150,-Kč za litr benzínu a to se
nezmiňuji o plynu,kterým drtivá většina lidí u nás topí,pokud hotdogové nebo Židé napadnou
ruské základny v Sýrii bude muset prezidentčík Pávek tady vyhlásit, k nezměrné radosti
všech rusožroutských čummobilů,mobilizaci.

Helena
28. 10. 2023 13:54
Odpovědět  janle57

Pokud se tak stane, tak předně bidetovci zatáhnou do té války USA, Anglii a západ jak stojí a leží, ale zase by se vyřešil teror EU. Být zbytkem světa, uzavřu letiště pro těch několik set osob, které to mají na svědomí. Všechno to ale vypadá, že se to děje kvůli brzkým am. volbám. Ani obyčejní američani nejsou všichni úplně blbí.
Další srandinda bude jak to dopadne tady s pyjalou, ropušanem, békem, válkem… a pávkem. No, nechtěla bych dnes být v jejich kůži.

Standa
30. 10. 2023 17:46
Odpovědět  Helena

JSOU ÚPLNĚ BLBÍ!!!!!! Skákají s vlaječkami na čepičkách a hýkají ,, Amerika firs”. a ,,Gott mit uns “nebo ,,Bůh je s Amerikou ” Amerika je určena vládnout…..”a nevědí ani, kde je Evropa”!

Milan
28. 10. 2023 15:44

Co má co Amerika hledat tisíce km od hranic své země? Rozbít ten stát a rozdělit na 50 malých. Ať se taky chvíli perou mezi sebou. V rozdmýchání válek už zkušenosti mají veliké.

Mike
28. 10. 2023 16:22

Bidete, ty demente, ty ještě furt kradeš Sýrii ropu? A bombarduješ ji, když se brání? A prohlašuješ, že je to v souladu s mezinárodním právem? A víš, že se proti tobě zvedá síla, která ti ten tvůj rypák, kterej furt strkáš kam nemáš hodlá rozmlátit? Ten průser na Ukrajině tě nepoučil? Nu což, zasels’ vítr, u sklizně bejt nechci.

Gales
28. 10. 2023 20:06

Sa mu hlísty vzbůřili,

Frank
28. 10. 2023 23:28

Americké swině potřebují dostat konečně přes držky.

Standa
30. 10. 2023 17:26
Odpovědět  Frank

Nebud Čermák.! Budeš se před totalitou schovávat v lese ! Sorry, máme přece svobodu slova a ,, demokracii”! Ten vyslovil ,, chytte je za držky” je hledán v celém,, demokratickém ” světě!

Miro 2
30. 10. 2023 14:35

Mravokárci z USA opět nelegálně okupují ropná syrská pole a kradou syřanům jejich přírodní a současně národní a poklad. Podle amerického principu “Co je tvoje to je moje a co je moje po tom ti nic není”. Ještě mají drzost vyhrožovat jim útokem a vojenským napadením. Pak se Američani diví, že mají tolik nepřátel. Mají jich už tolik, že jim nestačí ani kolem 800 vojenských základen po celém světě. Nakoc na americké občany dopadne velká ekonomická krize a nedejbože válka. Protože to schytají za své politiky, za všechny války v cizích zemích, které USA způsobily, miliony mrtvých v těchto neospravedlnitelných válkách, svou nadřazenost a pýchu. A nepomohou jim za všechny ty hříchy už ani jejich upadající a slábnoucí západní nohsledi.

Standa
30. 10. 2023 16:55
Odpovědět  Miro 2

Zde je problém! Ti Čeští nohsledi!Ti mají všichni své zabukováno někde jinde ! Od Floridy po Katalánské bungalovy a Barmu.Odse.ou to pouze běžní Češi.Ale , jak říká fialový hnus , Češi stojí pevně. Zřejmě myslí za USSA !Fujtabl….Jsme pevný kámen ami v Evropě? Já ne. Občané ČR si to nemyslí , pouze hardní vrchnost.Čermák to řekl dobře:,, vemte je za držku” …a musí se skrývat v lese. To není totalita?

Slovan
30. 10. 2023 17:27
Odpovědět  Standa

Stando všichni jsou dohledatelní, ale muší se chtít a nesmí o tom rozhodovat banda vobřezanců. 😊

Standa
30. 10. 2023 17:39

Nějak to nechápu!
,,Pentagon nejprve oznámil vojenskou akci ve čtvrtek večer s tím, že mise byla v „sebeobraně“ a jejím cílem bylo „výhradně chránit a bránit americký personál !…I. ten tento . letectva brig. Generál Pat Ryder později řekl, že americká válečná letadla zasáhla skrýše zbraní a munice poblíž pohraničního města al-Bukamal a tvrdil, že „obě zařízení byla zničena“.V Sýrii!Suverénní zemi.Ovšem v tom padá úvaha, má Rusko právo napadnout v Česku ,, zařízení” určené k útoku proti němu?
Co takhe ,,sebeobrana “v USSA? Např. vyhozením Fort Knox!
Zatímco mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby poznamenal, že úředníci operaci stále prověřují, varoval, že americké síly „neváhají podniknout další kroky v naší vlastní sebeobraně“.
,,Sebeobrana “na okupovaném území ? Goellbels by čuměl.