politika

Biden bude bojovat s “Nord Stream 2” do posledního Evropana

Americký senátor hovořil o sankcích vůči “Nord Stream 2”.

Americký senátor Ted Cruz během svého projevu v Atlantické radě hovořil o sankcích proti projektu plynovodu “Nord Stream 2”.

“Dokázali jsme sjednotit demokraty a republikány v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů a zavedli jsme sankce v prosinci loňského roku,” cituje RIA Novosti Cruze.

Podle jeho slov „stavba plynovodu byla zastavena několik minut po podpisu sankcí“. 

Řekl, že „druhá vlna sankcí bude brzy podepsána, protože již prošla souhlasem obou komor Kongresu“.

“Budeme nadále vyvíjet tlak na tento projekt,” řekl senátor.

Senát USA dříve schválil návrh obranného rozpočtu země na rok 2021, který zahrnoval také sankce proti plynovodům “Nord Stream 2” a “Turkish Stream”.

Ve Washingtonu je “Nord Stream 2” cynicky označován za hrozbu pro energetickou bezpečnost EU, přičemž jediným účelem těchto slov je lobování za prodej vlastního zkapalněného plynu Evropě.

Na tiskové konferenci to uvedl stálý zástupce Ruska při EU, zplnomocněný velvyslanec Vladimir Čižov.

“Před obnovením prací na projektu “Nord Stream-2” byla jeho připravenost 94 procent. Nová americká administrativa neopustí svůj negativní přístup k projektu. Mimochodem, stejně jako u “Turkish Stream”,
to vidíme jako projev nekalé soutěže.

Pokud se vrátíme k americkému zákonu o boji proti “Nord Stream 2”, ten důrazně uvádí, že se staví proti realizaci projektu, a v dalším bodě nařizuje administrativě, aby podpořila vývoz amerického zkapalněného plynu do Evropy,“ uvedl Čižov.

Zároveň zdůraznil, že záměrem projektu “Nord Stream-2” je především zajistit energetickou bezpečnost Evropy, jak věří sami Evropané.

“Plán “Nord Stream 2” nebyl vynalezen v Moskvě nebo Gazpromu; počáteční iniciativa přišla od evropských společností, které jsou partnery Gazpromu. Protože když prokalkulovaly perspektivu, usoudily, že vyhlídky hovoří ve prospěch rozšíření plynovodu, aby byla zajištěna energetická bezpečnost Evropy.

Když se z Washingtonu ozývají hlasy, že výstavba “Nord Stream 2” ohrožuje evropskou energetickou bezpečnost, situace je diametrálně opačná: tento projekt je navržen tak, aby ji zajistil,“ dodal diplomat.

Připomínáme, že u pobřeží Německa byla obnovena výstavba plynovodu “Nord Stream-2”. 11. prosince byla obnovena výstavba Nord Stream 2: Fortuna v německých vodách začala pokládat potrubí.

https://bit.ly/2KuHQaz
https://bit.ly/38fl9j3

sdíletj na