politika

Bezprecedentní tlak: Rusko předložilo USA nové požadavky

Na pozadí vyhrocené situace kolem ruských bezpečnostních návrhů zůstaly důležité události odehrávající se na okraji jednání Rady bezpečnosti OSN jaksi ve stínu.

Rusko otevřeně obvinilo Spojené státy z podpory teroristů v Sýrii, krádeží ropy a s tím spojenou ekologickou katastrofou. A také požadovalo, aby Spojené státy a jimi vedená koalice okamžitě stáhly své jednotky kvůli tomu, že „nezvládají úkol bojovat proti teroristům“.

Situace v Sýrii se opět vyostřila v souvislosti s teroristickým útokem na věznici v severovýchodní provincii Hasaki. Podle některých odhadů mohly v důsledku tohoto útoku na svobodu uprchnout až tři tisíce ozbrojenců.

V souvislosti s tímto incidentem Dmitrij Poljanskij, zástupce stálého představitele Ruska při OSN, uvedl:

„Jsme nuceni prohlásit, že to, co se stalo v Sýrii, na území okupovaným USA, je výsledkem pokračujícího flirtování našich kolegů s teroristickými živly v Sýrii. Historie vás nic nenaučila.”

Část území státu, včetně ropovodů na severovýchodě Sýrie, je stále mimo kontrolu legitimních úřadů. Jsou obsazeny kurdskými formacemi a americkými jednotkami, které nemají ani povolení oficiálního Damašku, ani mandát Rady bezpečnosti OSN pro přítomnost v zemi.

Americké vojenské stráže obsadily a střeží syrské ropné vrty

Podle syrských úřadů americká armáda spolu s Kurdy těží ropu z dobytých syrských polí a následně ji pašuje do zahraničí. Na tuto skutečnost upozornil i Dmitrij Polyansky a ke svému prohlášení dodal:

„V oblastech, kde se Spojené státy zabývají přímými krádežemi ropy, se odehrává ekologická katastrofa. Přičemž OSN nijak nehodnotí, co se děje.”

Podle ruského představitele – i v těch pár případech, kdy se americká armáda snaží s někým bojovat, to dělá velmi nevybíravým způsobem a tam, kde to není nutné používá těžké zbraně, což má za následek masivní civilní oběti.

„Požadujeme okamžité stažení všech cizích sil přítomných tam (v Sýrii) nezákonně. Spojené státy zjevně nezvládají boj proti terorismu ani v místním, nemluvě o globálním měřítku,“ shrnul Poljanskij.

Co k tomu dodat?

Rusko spolu se svými spojenci vyvíjí bezprecedentní tlak na pozice Západu po celém světě, nejen v Evropě. 

Jen za posledních několik měsíců svět viděl a slyšel:

  • Stažení amerických jednotek z Afghánistánu;

  • Odmítnutí Spojených států a klíčových zemí NATO zúčastnit se vojenského střetu s Ruskem na straně Ukrajiny;

  • Odmítnutí řady zemí NATO rozmístit na svém území další kontingent jednotek NATO;

  • Ztráta francouzského vlivu ve Středoafrické republice: díky podpoře ruských PMC byli poraženi militanti podporovaní Paříží a prezidentem byl zvolen proruský lidový vůdce Faustin-Archange Touadéra;

  • Ztráta francouzského vlivu v západní Africe. V důsledku tří státních převratů: protizápadní síly se dostaly k moci v Mali, Guineji a Burkině Faso;

  • Potlačení (silami CSTO) pokusu speciálních služeb Anglie a Turecka uvrhnout Kazachstán do chaosu pomocí mezinárodního terorismu;

  • Požadavek Ruska odstranit okupační kontingent NATO z východní Evropy;

  • Požadavek Ruska na odstranění jednotek koalice vedené Spojenými státy ze Sýrie, kde Američané jednoduše kradou ropu patřící syrskému lidu;

  • Požadavek Číny, aby USA nezasahovaly do jejího mírového znovusjednocení s Tchaj-wanem;

  • Četná přátelská setkání a jednání mezi ruským prezidentem a představiteli největších mimoevropských zemí Eurasie (Rusko-Čína, Rusko-Írán, Rusko-Indie, atd.).

To vše se děje na pozadí těžké ekonomické krize v baště západního světa. Spotřebitelská inflace ve Spojených státech dosáhla rekordního maxima za téměř posledních 40 let – 7 %.

Graf spotřebitelské inflace v USA

A průmyslová inflace podle známého ekonoma Michaila Leonidoviče Chazina již dosahuje 25%.

Vzhledem k tomu, že americký dolar je základem vypořádání po celém světě, rozvíjející se ekonomická krize s sebou nese riziko pádu celého globálního finančního dolarového systému.

Hospodářská krize nedává důvod počítat s vnitřní stabilitou v politické sféře USA: současný rekordně nízký rating úřadujícího prezidenta Bidena již neumožňuje jeho znovuzvolení v roce 2024. Jeho vliv na situaci v zemi každým dnem slábne a definitivně zmizí s vyhlášením výsledků voleb do Kongresu na podzim 2022.

Samotná politická situace ve Spojených státech jim neumožňuje soustředit se na zahraničněpolitickou arénu. A zhoršující se ekonomická situace si vynucuje prudké snížení nákladů na provádění zahraničněpolitických aktivit – od zastavení financování nevládních organizací až po omezování společných projektů prostřednictvím NATO.

Čtenáři pravděpodobně znají metodu hodnocení stavu lidské psychiky v situaci přijetí nevyhnutelného:

Fáze 1 – Popření;
Fáze 2 – Hněv;
Fáze 3 – Vyjednávání;
Fáze 4 – Deprese;
Fáze 5 – Přijetí.

Pokud tuto metodu promítneme na současnou situaci ve světě, pak nevyhnutelné – je ztráta západního statutu světového hegemona a obsazení předních pozic při sjednocování mimoevropských zemí euroasijského prostoru: Ruskem, Čínou, Indií, Íránem a jejich spojenci.

USA jsou již ve fázi “Vyjednávání”. 

Svědčí o tom utajení písemných „odpovědí“ Spojených států a NATO a žádost o nezveřejňování jejich obsahu. A četní západoevropští partneři Spojených států, kteří nemají ve světové politice žádnou subjektivitu, přirozeně za hegemonem zaostávají a jsou ve fázi „Hněvu“, což pozorujeme v rétorice jejich politiků.

Do fáze „Přijetí“ naštěstí nezbývá příliš mnoho kroků.

Další zajímavosti na stránce: divanpolitikan.ru
https://bit.ly/35zVbci

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
30. 1. 2022 09:42

A co naši pravdoláskaři. Oslepli a ohluchli? Nebo těch třicet stříbrných nesmrdí? Měli by se veřejně přiznat s kým kolaborují proti našemu lidu a pro koho připravují budoucnost bez budoucnosti. Už P. Holý to poznal v bitvě u Lipan, kolik Čechů se paktovalo s úhlavními nepřáteli. Tato situace se stále a stále opakuje. Historie se opakuje, ale nyní to bude vskutku těžká zkouška pro národ. Bohužel, většina ještě spí a určitá menšina si zatím užívá a hlavně zneužívá moci. Zapomněli, že mají sloužit národu, ne porušovat základní lidská práva a svobody.

Albi
30. 1. 2022 11:36
Odpovědět  Pavel

Musíme vzít v úvahu ještě jeden aspekt.
Ta hrdost, jak se naší malé zemičky obává Rusko. Jak nás zařadilo po bok největšího a nejmocnějšího státu. Takové vyznamenáná se nedostalo žádnému postsovětskému státu. Jen dva státy jsou nejnebezpečnější a nejobávanější – USA a MY. :-(((((

Třicet stříbrných nesmrdí nikdy. A jak vidíme, někdy jich ani není třeba. Stačí jen vědomí, že jsme se zavděčili Velikému bratrovi.

ZMann
30. 1. 2022 13:29
Odpovědět  Pavel

Přesně tak to je.

ubio
30. 1. 2022 12:57

Celý západ je sud střelného prachu.

ZMann
30. 1. 2022 16:05
Odpovědět  ubio

Je potřeba aby už někdo konečně zapálil ten doutnák.

krpo
30. 1. 2022 13:01

Ty komentáře pode mnou jsou naprosto v pořádku. Ale přiznejme si jeden fakt – Česi byli vždycky nespolehliví,úplatní,prostě odpad – a podle toho s námi i jednají. Těch posluhovačských hajzlů je v tomto národě bohužel moc.
Otázka – ví někdo,co s tím udělat?

Pavel
30. 1. 2022 13:47
Odpovědět  krpo

Důstojnost a lásku k národu a slovanství jim do hlav nenalejeme. Ty děti ve školách jsou vlastně dnes vychovávány k tomu, že zaprodat národ , jeho jazyk a kulturu je normální věc, protože se tím slouží multikulturalismu. Oni ani asi nechápou, že jsou úmyslně vedeni k neúctě ke svým kořenům a pomáhají kolaboraci. To vše přišlo s Havlem a jeho partou bezzásdových lidí. Co s tím, začít asi od píky vychovávat mladé generace v národním duchu. Dobře se to ale říká, to mi je jasné. G

Pavel
30. 1. 2022 13:54
Odpovědět  Pavel

Kteří osvícenci se ale ujmou této nevděčné role, když hlavním motem většiny je dnes pouze zisk a mamon. To fakt nevím, moje generace je již ve věku, kdy člověk pouze dožívá. Měla by to tedy být generace dnešních 40 – 50 letých lidí. Tam ale opravdu nesmí být úplatní lidé. Jsou, tak to tedy nevím, ale vím, že bez výchovy mladých to nepůjde.

BB Rad
30. 1. 2022 14:00
Odpovědět  krpo

Chtělo by to jednoho , ale tvrdého . To bychom teprve mohli ty všechny Erasmy , NGO ETC.ETC. vypudit z míst kde nemají co dělat . Poslal bych je tam odkud dostávají příkazy – rozkazy . A začali se opravdustarat o ČR a né Čechií.