politika

Bezprecedentní případ. Na pozadí cvičení NATO uvádí Rusko do pohotovosti všechny ponorky Černomořské flotily

Všechny ponorky Černomořské flotily byly uvedeny do pohotovosti, což se stalo precedentem nejen v Rusku, ale v celém světě.

Odpovídající rozhodnutí bylo učiněno na pozadí cvičení NATO «Sea Shield 2021».

Manévry se budou konat v Černém moři od 19. do 29. března za účasti 2,4 tisíce vojáků z Bulharska, Řecka, Španělska, Nizozemska, Polska, Rumunska, Spojených států a Turecka, jakož i 18 válečných lodí a 10 letadel .

Podle velitele Černomořské flotily RF viceadmirála Igora Osipova nyní všechny ponorky plní své přidělené úkoly mimo své základny.

“Jedná se o bezprecedentní případ, který se nevyskytoval ani u flotil Ruské federace, ani u flotil cizích zemí,” cituje RIA Novosti slova Anatolije Vačorkina, vysokého důstojníka ponorkové brigády Černomořské flotily.

Poprvé po dlouhé době bylo najednou v pohotovosti šest ponorek černomořské flotily. Podle názoru velení jde o bezprecedentní případ. 

V pátek velitel ruské černomořské flotily viceadmirál Igor Osipov  uvedl, že všech šest ponorek flotily vyplulo na moře v bojové pohotovosti a začalo plnit své úkoly. Černomořská flotila je zodpovědná za Černé a Středozemní moře. „Na základně není ani jedna ponorka,“ řekl Osipov.

Všech šest moderních ponorek plní na moři různé úkoly.

Prohlášení velitele černomořské flotily Osipova zaznělo na pozadí akce skupiny lodí NATO plujících do Černého moře, aby provedly společná cvičení s ukrajinským námořnictvem „Sea Shield-21“. 

Současně bylo oznámeno, že jedna ze šesti ruských ponorek vplula do Středozemního moře a údajně zmizela z radarů západních zemí. Později vyšlo najevo, že po průchodu Gibraltarem ruská ponorka jako součást středomořské eskadry „nahradí ponorku stejného typu“. 

Její místo pohybu bylo odhaleno zdrojem TASS v mocenských strukturách Krymu. Podle něj incident se „ztrátou“ ponorky loděmi NATO „nestojí ani za komentář.“ 

“Ne nadarmo samotní členové NATO nazvali ponorky tohoto projektu “černými dírami”,” připomněl.

Podle doktora vojenských věd Konstantina Sivkova nasazení šesti ponorek do bojové služby naznačuje, že v regionu došlo k „vážné situaci“, „k tomu dochází pouze v obdobích silného zhoršení vojenského napětí“. 

Expert navrhl, že by Rusko mohlo provádět rozsáhlá cvičení, v rámci nichž se rozpracovává rozložení všech válečných lodí na moři a kontrola bojové účinnosti flotily. 

“Skutečnost, že všech šest ponorek bezpečně odplulo na moře je dobrá zpráva. To znamená, že jsou všichni z armádních složek připraveni na boj,“ uvedl zdroj.

Odborníci také nevidí problém v tom, že při současném vyplutí všech ponorek na moře by mohlo dojít k porušení tradičního řádu organizace bojové povinnosti, který zahrnuje zachování několika ponorek v oblastech základny. Takové rozptýlení se použije, když „je to zvlášť nutné“. 

“Vyplout na moře závisí na situaci. Nevíme přesně, na jakých úlohách ponorky pracují. Možná se jedná o společnou cestu. Nevylučuji, že některé z ponorek plní úkol monitorování lodí NATO. Ale hlavním úkolem je zlepšit bojové dovednosti.“

To, co se děje, lze nazvat reakcí na demonstraci síly ze strany Spojených států a NATO v regionu.

https://bit.ly/3cU9SXL

sdíletj na