Bez ohledu na USA: Merkelová požádala Rusko, aby urychlilo spuštění „NORD STREAM 2“

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo zažívá akutní nedostatek plynu, a požádala o dokončení výstavby „Nord Stream 2“ co nejdříve. 

Berlín podpoří dokončení projektu bez ohledu na americké sankce.

Podle Merkelové by Německo rádo dokončilo stavbu „Nord Stream 2“ co nejdříve. Německá kancléřka v neděli zdůraznila, že Berlín je pro dokončení projektu bez ohledu na sankce USA.

Citovala údaje z německého ministerstva hospodářství, podle nichž země zažívá naléhavou potřebu plynu, protože v poslední době aktivně opouští uhelné a jaderné elektrárny. 

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmeier zase připomněl, že téměř půl století Rusové vyváželi modré palivo do Německa a tato otázka nikdy nebyla „politickou zbraní ve vztazích mezi východem a západem“.

V důsledku chladné zimy v minulé sezóně se dodávky plynu z Ruska do Evropy zvýšily o 30%, ale plnění zásobníků plynu v EU prudce pokleslo. Samostatně evropské země produkují každý rok méně a méně plynu. Produkce na největším evropském poli Gronigen v Nizozemsku bude podle plánů ukončena v roce 2022.

Předseda vlády německé spolkové země Sasko Michael Kretschmer již dříve řekl, že spuštění plynovodu „Nord Stream 2“ by mohlo vyřešit problém nedostatku plynu v regionu.

https://bit.ly/3ePrTs8

sdíletj na