Bělorusko uvalilo sankce na Škodovku, přidá se i Rusko?

Bělorusko oficiálně zakázalo dovoz a prodej produktů řady evropských společností, včetně českého automobilového koncernu Škoda.

Bělorusko uvalilo sankce na společnost Škoda.

S cílem zajistit ochranu národních zájmů, s přihlédnutím k nepřátelským akcím proti běloruskému lidu, vláda vytvořila seznam zboží, jehož dovoz a prodej na území Běloruské republiky je zakázán. 

Odpovídající rozhodnutí je zakotveno v usnesení Rady ministrů ze dne 23. dubna 2021 č. 240.

Dokument byl přijat na základě výnosu prezidenta Běloruské republiky č. 128 ze dne 30. března 2021 „Dne Uplatňování zvláštních opatření“ – zavedení zákazu dovozu na území Běloruska a prodeje určitých skupin zboží (včetně zboží jednotlivých výrobců) na jeho území, jejichž zemí původu je stát a (nebo) svaz států, které se rozhodly zavést zvláštní opatření ve vztahu k běloruským právnickým osobám a (nebo) jednotlivcům nebo kteří se připojily ke zvláštním opatřením ve vztahu k běloruským právnickým osobám a (nebo) jednotlivcům, přijatá jinými státy a (nebo) jejich sdruženími.

Seznam zakázaného zboží zahrnuje zboží skupin společností:

”LIQUI MOLY“, ”ŠKODA AUTO“ a ”BEIERSDORF“ (obchodní značky ”NIVEA“, ”EUCERIN“, ”LA PRAIRIE“, ”LABELLO“, ”HANSAPLAST“, ”FLORENA“, ”8X4“, ”SKIN STORIES“, ”GAMMON“, ”TESA“, ”CHAUL“, ”COPPERTONE“, ”HIDROFUGAL“, ”STOP THE WATER WHILE USING ME“).

Vyhláška rovněž schválila nařízení o postupu pro zakázané zboží.

V případě, že bude při dovozu do Běloruska zjištěno zakázané zboží, bude takové zboží předmětem zpětného vývozu z území země. V případě zjištění zakázaných předmětů v obchodních zařízeních, na trzích, na výstavách, veletrzích, v online obchodech a v globální počítačové síti bude osobám zapojeným do takového obchodu vydán příkaz k zákazu jejich prodeje.

Osoby, které poruší zákaz dovozu zakázaného zboží do Běloruska a jeho prodeje, budou stíhány v souladu se zákonem. Hlavní body vyhlášky vstupují v platnost deset dní po oficiálním zveřejnění dokumentu. Stanovený seznam zakázaných položek je platný šest měsíců.

P.S.
Není bez zajímavosti, že dnes skončilo jednání Putina a Lukašenka. I když nebyla podepsána žádná společná prohlášení, je zřejmé, že integrační proces nabírá na obrátkách.

Více zde:
https://bit.ly/3aArLu4

sdíletj na