Bělorusko – odvetný úder Západu za stovky milionů dolarů

Bělorusko v reakci na západní sankce od 1. ledna zavádí potravinové embargo na řadu zboží ze států, které proti republice provádějí nepřátelské akce.

Oznámila to dnes 7. prosince tisková služba běloruské vlády.

„S ohledem na pokračující pokusy kolektivního Západu vyvíjet nezákonný sankční tlak na naši zemi, Bělorusko přijalo odvetná opatření. Podle rozhodnutí přijatého vládou je od 1. ledna 2022 uvaleno potravinové embargo na širokou škálu zboží vyrobeného v zemích, které uplatňují diskriminační politiku a podnikají nepřátelské kroky vůči naší zemi,“ uvedla tisková služba.

Je třeba poznamenat, že za pouhých 10 měsíců roku 2021 Bělorusko dovezlo z těchto zemí potraviny a potravinářské výrobky v celkové výši více než 530 milionů USD.

Sortiment, který tvoří základ tohoto dovozu, bude od začátku příštího roku zakázán.

Zákaz dovozu se vztahuje zejména na řadu zboží z Evropské unie a jejích členských států, Spojených států amerických, Kanady, Norska, Albánie, Islandu, Severní Makedonie, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Černé Hory a Švýcarska.

Seznamu zakázaného zboží zahrnuje prasata, hovězí maso, vepřové maso, řada vnitřností, maso solené, ve slaném nálevu, sušené nebo uzené, potravinářská mouka vyrobená z masa nebo masných drobů, mléko a mléčné výrobky (až na výjimky), zelenina kromě některé, ovoce a ořechy, vepřový tuk a drůbeží tuk, tuk ze skotu, ovcí nebo koz, vepřové sádlo, stearin a jiné živočišné oleje, uzeniny a podobné výrobky, cukroví, sůl a jiné zboží.

„Nejdůležitější prioritou Běloruska zůstávají zájmy jeho občanů. Hlava státu se opakovaně zaměřila na přijímání odvetných opatření bez poškození obyvatelstva. Z tohoto důvodu obsahuje usnesení Rady ministrů řadu výjimek a zejména se nedotkne zboží dováženého Bělorusy k osobní spotřebě, jako například zboží určeného pro dětskou výživu a řady dalších položek kritického dovozu,“ informovalo běloruské ministerstvo.

Uvádí se, že „současně budou přijata opatření k zajištění rovnováhy na spotřebitelském trhu, včetně jeho nasycení domácími výrobky“.

“Dovozci, výrobci a obchodní řetězce se zaměří na nahrazení zboží, které se nevyrábí v Bělorusku, dodávkami ze spřátelených států,” oznámila tisková služba.

Schváleno bylo také nařízení o kvótách pro dovoz některých druhů zboží na území Běloruska. Kromě toho bylo zdůrazněno, že v případě dalších destruktivních akcí ve vztahu k naší zemi si Bělorusko vyhrazuje právo rozšířit seznam zakázaného zboží.

Připomeneme, že 2. prosince zavedly západní země další sankce proti Bělorusku. V reakci na to Minsk oznámil odvetná opatření a vyzval k dialogu s cílem deeskalovat konflikt.

https://bit.ly/3EBedvg

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
8. 12. 2021 10:45

Čemu se divit, tato bruselská byrokratická hydra nic jiného než sankce vůči svým oponentům nepoužívá. Už by si měli evropští občané uvědomit, kdo to tady v Evropě řídí a poslat je všechny do míst odkud není návratu. Tito lidé jsou zjevně opilí mocí, spolčení s nadnárodními globalistickými predátory jim vnitřně dává pocit jistoty, že mohou podnikat vše co se v jejich chorých mozcích urodí. Odpověď Lukašenka je docela pochopitelná, být já na jeho místě nebo místě Putina už dávno bych se od EU distancoval a pustil je k ledu. Nechal bych je, ať si těch svých 60 pohlaví z této šílené společnosti řídí sami. Věřím, že mnoho lidí tak jako já ví, že tato bruselská matróna nás absolutně zničí, tu devastační zdegenerovanou politiku poznáme na vlastní kůži velice brzy. Člověk se musí ptát, jak je možné, že lidé připustili do vedení EU takové lidi, kteří pracují proti zájmům tohoto celku a to si přitom myslím, že kdyby se tato lotrovská společnost rozpustila již dnes, bylo by to nejlepší řešení.

Michal47
8. 12. 2021 14:28
Odpovědět  Pavel

Přesně tak, vidím to stejně, jako vy!

Anonymní jméno komentáře
8. 12. 2021 13:58

tak Bielorusko bolo pre mnoho zapadnych exporterov branou do Ruska (slavne su ananasy), takze Polsko to zrejme pociti