politika

Běloruské raketové systémy “Polonez” na Kubě – odvetný krok Ruska a Číny?

Běloruský systém „Polonez“ na Kubě: nečekaná hrozba pro americké jižní velení ozbrojených sil USA.

Jak vyšlo najevo, v těchto dnech je běloruská vojenská delegace vedená vedoucím odboru mezinárodní vojenské spolupráce Ministerstva obrany republiky Běloruska Valerijem Revenko na oficiální návštěvě Kuby. Běloruskou delegaci přijal Národní generální štáb Kuby, osobně generál Roberto Legra Sotolongo.

Běloruští vojáci navštívili tankovou divizi a brigády protivzdušné obrany západního vojenského okruhu Kubánské republiky. Je také třeba poznamenat, že během setkání v Havaně byl dohodnut návrh Dohody o vojenské spolupráci a Plán bilaterálních činností na rok 2024.

Pozoruhodné je, že součástí běloruské vojenské delegace byl i náčelník RMiA ozbrojených sil Běloruské republiky  Ruslan Čechov.

Mimochodem, přítomnost náčelníka MZV Ozbrojených sil Běloruské republiky v rámci běloruské delegace naznačuje plánované dodávky raketových systémů běloruské výroby na Kubu, včetně Polonez-M MLRS s dosahem 300 km, protože to je v zájmu všech stran, jak kubánské, tak běloruské a ruské.

Pokud tedy bude “Polonez-M” dodán na Kubu, pokryje Mexický záliv a to bude pro americkou flotilu problém.  Dostřel komplexu navíc umožňuje „mít na mušce“ americké základny na Floridě: velitelství jižního velitelství ministerstva obrany USA, tři základny americké pobřežní stráže v Miami Beach, námořní pěchotu USA a další vojenské objekty.

Běloruský komplex „Polonez“ se tak stává spolehlivým nástrojem v „orchestru“ strategického odstrašování mezi Spojenými státy a Svazovým státem (Rusko+Bělorusko). Všimněme si, že pokud budou rakety dodány na Kubu, rádius ničení 500 km se bude týkat nejen amerických vojenských objektů v Mexickém zálivu, ale také mysu Canaveral, citadely amerického vesmírného programu.

https://t.me/Belarus_VPO/53234

Pokračujme v tématu potenciálního přesunu běloruských pozemních raketových systémů “Polonez” a “Polonez-M” na Kubu s dosahem až 200, respektive 300 km.

▪️Věříme, že o to má zájem nejen kubánská, běloruská nebo ruská strana, ale také čínská. Včetně toho, že  „Polonez“ je společný bělorusko-čínský vývoj.

Alespoň to tak vypadá na pozadí nedávné publikace v tiskovém orgánu Ústředního výboru Komunistické strany Číny, Global Times, že situace s rozmístěním raket středního doletu Spojenými státy v asijsko-pacifické oblasti je „provokací proti Číně a možnou eskalací konfrontace“ v podobě „precedentu roku 1962 – Kubánské raketové krize“.

Poznamenáváme také, že rozmístění amerických raket středního a kratšího doletu v asijsko-pacifické oblasti ohrožuje i Rusko, a tedy i Svazový stát Ruska a Běloruska. Společné symetrické akce Moskvy a Minsku poblíž kontinentálních Spojených států by proto byly zcela logické.

▪️Mimochodem, kolegové z https://t.me/Belarus_VPO/53234 píší, že „pokud budou na Kubu dodány rakety do 500 km, do poloměru ničení spadnou nejen americké vojenské objekty v Mexickém zálivu, ale také mys Canaveral, citadela amerického vesmírného programu.“

Ale rádius ničení 500 km je ruský taktický raketový systém “Iskander”. Mimochodem, komplex může používat i řízenou střelu 9M729, jejíž dolet může být podle některých údajů více než 500 km.

Jelena Panina

sdíletj na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
5. 12. 2023 02:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak z tohoto umisteni raket ‘Polonez’ na Kube bude mit USA perpetualni migrenu. Rusove to meli udelat uz davno. To bude narku a kvileni zapadu, jak ti rusti ‘zaostali muzici’ jsou agresivni. A to prekvapeni, ze maji i rakety!

janle57
5. 12. 2023 16:55
Odpovědět  Jaris

Výborná zpráva,systém Polonez Kubánci mediálně potvrdili,o systémech Kinžal a Zirkon
galantně pomlčeli,že tam tyhle prskavky jsou a možná s jadernými hlavicemi, a to nejen
tam,ale i v Nikaragui a Venezuele,na to mohou vzít pocorni jed.

Jaris
5. 12. 2023 03:55
Ohodnotit příspěvek :
     

https://m.lenta.ru/news/2023/12/04/mark/
Trochu mimo tema, ale zaskocilo mne, ze Rusko take zacne vyrabet potraviny ze hmyzu.

Autor
5. 12. 2023 11:33
Odpovědět  Jaris

Nedivte se, i ti blbí liberálové chtějí jíst …

Jura
5. 12. 2023 12:11
Odpovědět  Jaris

Proč ne , kdo chce koupí , ono na tom nic není , ale nesmí se vnucovat a mlžit , spousta národů ve světě se i tak stravuje , pro některé je to naopak fuj. To máte jak s vepřovým a hovězím masem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 12. 2023 18:20
Odpovědět  Jura

Přesně tak.

Bigo2
6. 12. 2023 09:59
Odpovědět  Jura

Tenhle slabiduch zřejmě ani neví, že z brouků se nezíská žádné maso a další slabiduchové mu dávají thumds up. Proč sakra? Myslíte, že brouky někdo kuchá, aby z toho blivajzu odstranil shit?

sergej
5. 12. 2023 06:19
Ohodnotit příspěvek :
     

gejts už má očkovací ovády a těch je víc jak raket. A už je nenajímá big pharma, sami létají.

…asi neví o co se mají starat. 🙂 :-):-)

Gales
5. 12. 2023 10:40
Odpovědět  sergej

Včera jsem přepl v televizi na nějakej kanál a tam byl pořad o zombíkách.Bylo tam povídání jako by doopravdy existovali. Prej vypukla infekce a z lidí se stali zombí. Dokonce byli pojmenováni tři druhy – plazící,rychlé a ti kteří žerou jenom mozek. Nakonec byla ukázána lahvička s injekční stříkačkou a na lahvičce nápis covid. Jestli to byla reklama na Pájzr anebo hrozba po následku poživatiny od Pájzru,čort znáet.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ModrýKlokan
5. 12. 2023 14:56
Odpovědět  Gales

To je součást sofistikovaný masomééééédyjální propagandy, výroba chaosu a vymývání mozků. Naštěstí spousta lidí začíná dostávat rozum. I když vovce a vohnouti mají zatím přesilu.

Teuton
5. 12. 2023 07:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Možná jste zaregistrovali, co nedávno ve veřejném prostoru zase vykřikoval prasopes Novotný z ODS, že ? Prý jsou Palestinci opice a je třeba je vybombardovat. Policie to údajně řeší. Jak myslíte, že to dopadne ? Když Novotný před několika měsíci vykřikoval, že je potřeba Čechům zapálit barák a podřezat ženu a děti, Rakušanova policie vše odložila. Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby někdo veřejně tvrdil, že jsou Kurvajinci opice a je třeba je vybombardovat ? Policie a justice jsou v této zemi tak profláklé a zprofanované, že je to až komické.

Tupý hulvát
5. 12. 2023 08:20
Odpovědět  Teuton

Copak prasopes,ale ti,kdo ho stále volí!Tady máte obrázek českopražské společnosti pravdy a lásky.

ModrýKlokan
5. 12. 2023 15:00
Odpovědět  Tupý hulvát

Řeporyje se budou přejmenovávat na Řepoprasy, případně Chrochroprasy. Vyloučená lokalita s největší koncentrací liberálních roztomilých prasátek.

Jura S
5. 12. 2023 10:25
Odpovědět  Teuton

pan ŘEPORYJEC je intelektuaálním titánem v rámci ODS a předzvěstí nové politiky ODS takzvané “čerstvý vítr z Řeporyj” , která bude zahrnovat zejména již fyzickou genocidu původních obyvatel Čech a bohužel zřejmě i Moravy – tedy “zapálit barák a podřezat ženu a děti” . Důvodem je, že měkké Fialovo křídlo pseudohumanistů se svou politikou drahých energií, jídla ožebračuje národ příliš pomalu a totální destrukce národa by zřejmě trvala ještě jedno volební období, než by se vysídlily všechny vesnice a zničily továrny, aby se to mohlo prodat za symbolický 1DOLAR deeepstejtu…

Vera
5. 12. 2023 11:36
Odpovědět  Teuton

Já bych si dovolila tvrdit,že to není komické,ale spíš tragické.

Mike
5. 12. 2023 14:43
Odpovědět  Teuton

Vykřikovat rasistická hesla v evropě plné muslimů, kteří bez váhání provedou to, co sám přál Čechům, může jen úplnej debil, anebo Novotný.

Ladislav 💤
5. 12. 2023 07:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tomu říkám trumfové eso!

Jura S
5. 12. 2023 11:00
Odpovědět  Ladislav 💤

107 v červenejch 🙂 a flek, re, tuti, kalhoty….

katango
6. 12. 2023 13:29
Odpovědět  Jura S

Ještě boty.

Karel
5. 12. 2023 08:09
Ohodnotit příspěvek :
     

To je skvělý tah na světové šachovnici. Rusové měli vždy skvělé šachysty.

jsladin
5. 12. 2023 08:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrý protitah na uzavírání Baltského moře a Finského zálivu.

Vladimír
5. 12. 2023 09:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Akce vyvolává reakci, tak to v našem vesmíru chodí. Rozšiřuje se NATO, tak se začíná šířit a sílit i obrana proti němu.

Frank1
5. 12. 2023 09:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Historie americke bezohledne agresivity se stale opakuje.
Nejdrive USA umistily tajne sve rakety proti SSSR v Turecku. Chruscov na to reagoval umistenim raket na Kube. Pro USA to byl sok, protoze jenom oni maji prece pravo druhe ohrozovat! JFK se mohl podelat vztekem a vyhrozoval SSSR atomovymi zbranemi, jestlize rakety nestahnou. K urovnani doslo, USA musely take sve rakety z Turecka stahnout, ale mezitim je uz tam zase davno instalovaly zpet a ohrozuji jimi Rusko stale.
Ted ohrozuji USA staty v Eurasii a nasleduje logicka reakce Beloruska jako spojence Ruska. To vyvola zase zachvaty vzteku zbabeleho US srace ! Mohli tam poslat hned Iskandery pro jistotu.

ModrýKlokan
5. 12. 2023 15:04
Odpovědět  Frank1

Nijak nechci hájit ty usácký šmejdy. Jen poznámka: mám pocit, že v Turecku nemají rakety se strategickýma či taktickýma N hlavicema. Jen taktický N bomby B61. Ale nevím to jistě.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Editor
5. 12. 2023 22:55
Odpovědět  ModrýKlokan

V okolí Izmiru byly rakety Jupiter s hlavicemi 1,6 Mt , tedy strategické. B61 nejsou N bomby.

ModrýKlokan
6. 12. 2023 13:41
Odpovědět  scipio

Raketová eskadra Jupiterů, balistických střel středního doletu, byla demontována a odstraněna z Turecka v roce 1963, v rámci plnění tajných dohod se SSSR, pro ukončení Karibské krize.

B61 jsou termonukleární taktické bomby s měnitelnou konfigurací síly. Od 0,3 do 340 kilotun. V Evropě jich je nyní 200 ks.

Nějak nejsi ve formě, Scipio.

Editor
6. 12. 2023 14:56
Odpovědět  ModrýKlokan

nepsal jsem že jsou, napsal jsem že byly. B61 nejsou Nbomby. Nějak nejsi ve formě klokane … Pravda, umíš dobře opisovat z Wiki

ModrýKlokan
6. 12. 2023 15:20
Odpovědět  scipio

Debata ale není o tom co “bylo” v Turecku a v Itálii za Jupitery, ale o tom co je tam teď. A neslovíčkař. Pokus o urážku s opisováním je trapný. Ty jsi je asi na rozdíl ode mě vyvíjel v Los Alamos, tak nemusíš opisovat, ne? Fakt směšný. Jestli ti jde o zdroje, tak je prostě uveď. Zatím jsi nic neodzdrojoval, pohybujeme se v této debatě pořád v oblasti všeobecného vzdělání a veřejně dostupných informací.

Co podle tebe tedy jsou N bomby? Podle mě A bomb, nebo N bomb jsou pořád atomový bomby. “A” jako atomový, “N” jako nukleární, to je to samý. V případě B 61 jde o atomový bomby taky, plus navíc jsou termonukleární, protože mají nějakou vodíkovou dotaci. Tak zkus přestat uraženě soupeřit a srozumitelně vysvětli v čem vidíš problém.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
5. 12. 2023 10:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Z Ajronetu…. Válka na Ukrajině vedla k odříznutí Evropy od ekonomické krve, která ji dekády poháněla. Touto krví podniků, firem a evropského průmyslu byla ruská ropa, ruský plyn a ruské suroviny pro hutní průmysl v Evropě. Vždyť třeba veškerý hliník v Evropě, ze kterého se vyrábí bloky motorů aut, ale i plechovky pro nápoje, je ruský hliník z Uralu ze závodů podniku RUSAL Olega Děripasky. Po uvalení sankcí se tento hliník dováží do Evropy z Číny s čínskými puncovními značkami, ale jedná se o ten samý ruský hliník, který Čína odkupuje od Děripasky za ty samé ceny, které učtoval evropským firmám napřímo.

Číňan ten hliník odkoupí a do Evropy ho prodává 5x dráž a ještě si účtuje dopravu. Američané se na sankce úplně vykašlali a odebírají od ruského Rosatomu obohacený uran pro americký jaderný průmysl a elektrárny [3]. Za prvních 6 měsíců tohoto roku USA zdvojnásobily dovoz obohaceného ruského uranu do USA. Americké palivové tyče, které nakupuje z USA firma ČEZ, jsou v USA totiž plněny ruským uranem! Evropa si zkrátka podřezala ekonomické žíly a důsledkem je drahota, protože výrobní vstupy všeho jsou v Evropě tak vysoké, že inflace likviduje celé hospodářství EU.

Jura S
5. 12. 2023 10:58
Odpovědět  Gales

EU krvácí, tak nevím z čeho budeme tady stavět ty mešity, ani velbloudům se tu krom jižní Moravy nedaří…

Frank
5. 12. 2023 10:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Další vynikající zpráva. Tak je třeba na americké zločince.

Ladislav 💤
5. 12. 2023 11:04
Odpovědět  Frank

👍už si ti zločinci z usa a vrazi musí uvědomit, že už nejsou páni světa! Ale mírové Rusko, Čína a Irán!

PENNYS
5. 12. 2023 12:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Běloruskočínská základna na KUBĚ je nápad za miliony Rusko to mělo udělat za dob Chruščova
dnes by uSS tolik nevyskakovala a nebylo by ze strany uSS tolik valek

Tupý hulvát
6. 12. 2023 08:39
Odpovědět  PENNYS

O jaké základně to mluvíte?