Bašár Asad v Kremlu

Dnes bylo oznámeno, že se Vladimir Putin setkal s Bašárem Asadem v Kremlu. 

Ruský vůdce nejprve poblahopřál svému kolegovi k nedávným narozeninám a působivému vítězství ve volbách. Na to mu Asad odpověděl rusky „Děkuji“. Putin zdůraznil, že takové výsledky dokazují, že si obyvatelé proces obnovy země spojují se současnou vládou. 

“Vím, že pro to děláte hodně, včetně navázání dialogu se svými politickými oponenty. Opravdu doufám, že tento proces bude pokračovat. Pouze konsolidace všech sil v Sýrii umožní zemi postavit se na nohy a zahájit progresivní vývoj a pohyb vpřed. A za tímto účelem jsme udělali hodně – naše společné úsilí osvobodilo hlavní, drtivou část území Syrské republiky. Teroristé utrpěli velmi vážné a značné škody a vláda kontroluje 90% území,“ řekl ruský vůdce.

Podle Putina zůstává hlavním problémem přítomnost zahraničních ozbrojených sil v Sýrii, které tam jsou bez rozhodnutí OSN, což je zjevně v rozporu s mezinárodním právem. 

Asad bez větších fanfár navštívil Rusko, kde se setkal s Putinem. O návštěvě nikdo nevěděl. Byly projednány otázky dalšího urovnání situace v Sýrii, boje proti terorismu a osvobození zbývajících území.

Asad ještě jednou poděkoval Rusku za veškerou poskytnutou a poskytovanou pomoc. Putin řekl, že hlavním problémem zůstává okupace některých území v Sýrii americkými a tureckými vojsky.

Není to tak dávno, byla s pomocí ruské armády zastavena vzpoura bývalých ozbrojenců v Deraa a útoky ruských leteckých sil na bojovníky v Idlibu pokračují celkem pravidelně.

Obecně nebylo nic nového veřejně řečeno, ale lze předpokládat, že v zákulisí prodiskutovali mnohé.

Asadova návštěva Moskvy nebyla oznámena z bezpečnostních důvodů.

Mluvčí ruského vůdce Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že návštěva syrského prezidenta Bašára Asada v Moskvě nebyla oznámena z bezpečnostních důvodů.

“Existují určité bezpečnostní aspekty, které je třeba dodržovat, což je zcela zjevné. Na základě těchto úvah se samozřejmě [schůzka obou prezidentů] neoznámila, informace byla médiím poskytnuta poté, co se syrský prezident vrátil domů,” řekl Peskov v komentáři novinářům.

Mluvčí Kremlu upřesnil, že Asad se již vrátil do Sýrie a je v Damašku.

http://kremlin.ru/events/president/news/66678
https://bit.ly/3kak8Qs
https://bit.ly/2XnpI9r

sdíletj na