Bank of Russia reaguje na hrozby Západu

Regulátor se zavazuje chránit národní ekonomiku

Ruská centrální banka (Centrální banka) poskytne domácím bankám hotovostní a bezhotovostní likviditu v rublech, aby udržela finanční stabilitu a ochránila ekonomiku před dopady posledních západních sankcí souvisejících s Ukrajinou, uvedl regulátor v prohlášení. v neděli.

„ Ruská centrální banka bude bankám průběžně poskytovat hotovostní i bezhotovostní likviditu v rublech. Pondělní REPO aukce (smlouva o zpětném odkupu) se bude konat neomezeně s plným uspokojením všech přijatých žádostí od bank, “ uvádí se v prohlášení tiskovém oddělení centrální banky.

Regulátor dodal, že také „ výrazně rozšíří “ svůj lombardní seznam, který zahrnuje cenné papíry, které je připraven přijmout jako zajištění pro refinanční operace úvěrových institucí, pro „ maximální pokrytí možných potřeb bank při současné likviditě “.

„ Ruská centrální banka má potřebné zdroje a nástroje k udržení finanční stability a zajištění provozní kontinuity finančního sektoru,“ uvedla s tím, že bankovní systém země je „stabilní, má dostatek kapitálu a likvidity, aby mohl hladce fungovat v jakékoli situaci. , “ peněžní prostředky na bankovních účtech jsou v bezpečí a bankovní služby budou poskytovány jako obvykle.

Prohlášení přichází poté, co skupina západních zemí, včetně EU, USA, Spojeného království a Kanady, v sobotu oznámila balíček sankcí zaměřených na ruskou ekonomiku, uprostřed probíhající ruské vojenské operace na Ukrajině.

Opatření zahrnují zmrazení aktiv držených ruskou centrální bankou a odříznutí blíže nespecifikovaného počtu ruských finančních institucí od mezinárodního systému mezibankovních převodů SWIFT. První opatření si klade za cíl zablokovat Rusko v používání svých rezervních aktiv k řešení dopadu západních sankcí na jeho ekonomiku, druhé – omezit schopnost ruských bank provádět transakce na mezinárodní úrovni.

Podle centrální banky ale přenos finančních zpráv v rámci země zajišťuje její tuzemský Systém přenosu finančních zpráv (SPFS), který není závislý na SWIFT. Podle ruské státní rozvojové korporace VEB.RF by SPFS mohl být použit pro mezinárodní transakce.

Předseda Výboru pro finanční trh Státní dumy Anatolij Aksakov uvedl, že existují i ​​alternativní způsoby, jak udržet fungování mezinárodních transakcí, například s využitím ekonomické infrastruktury spřátelených států. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že přerušení vztahů se SWIFT by mohlo být pro Rusko pozitivním vývojem, protože by to mohlo podnítit šíření ruského rublu jako mezinárodní měny.

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
27. 2. 2022 13:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Na pokyn USSA se zavedou finanční sankce, aby oni mohly více a vesele obchodovat s RF.